אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 07.11.2012

פסטיבל ימי ענף הזית בגליל: כנס הזית הישראלי ה-2 בשפרעם

כנס הזית הישראלי השני – המכללה האקדמית תל-חי בשיתוף ענף הזית במועצת הצמחים, הרשות לפיתוח הגליל ועיריית שפרעם

הכנס שמאורגן ע"י המכללה האקדמית תל-חי, ענף הזית, שבמועצת הצמחים והרשות לפיתוח הגליל, סקר את דרכי ההתמודדות השונות של היצרנים המקומיים לאור המשבר הכלכלי החריף בענף. הכנס זכה להצלחה גדולה ולמעלה מ-150 איש לקחו בו חלק.

דר' עדי נעלי, מנהל ענף הזית, פתח את הכנס בסקירה של מצב הענף הישראלי לשנת 2013, הסביר על הרחבת המודעות לשמן הזית הישראלי ולסגולותיו בקרב הציבור, על המלחמה המתמשכת בזיופים המופצים בשוק המקומי והניסיון לבדל את השמן הישראלי באיכויותיו משמני יבוא זולים באיכות נמוכה המציפים את השוק בשנים האחרונות. בנוסף, מנתונים של הענף עולה, כי בשנת המסיק הנוכחי צפוי הייצור המקומי להגיע לרמה של 18,000 טון שמן זית שמשתווים לרמת הצריכה המקומית. אתגר מרכזי לזמן הקרוב יהיה למנוע הצטברות מלאים אצל היצרנים המקומיים לאור הגידול היחסית איטי בצריכה מחד ומנגד המשך הצפי ליבוא אינטנסיבי של שמנים זולים.

מר חוזה מריה, מומחה זית מקורדובה שבספרד, תיאר את מצב ענף שמן הזית הספרדי והמשבר המעמיק בו. דודו עברי, מנכ"ל ענבי טלי, הציג את סיפור ההצלחה של המותג מחבל לכיש. והסביר את החשיבות ליצר מותג מבודל בעל איכויות נגלות לעיני הצרכן ואמר כי התאגדות היצרנים הינה המפתח להצלחה גם בתחום שמן הזית.

הפרסומאי עדי קויצקי, ממשרד הפרסום רגב קויצקי, אף הוא תמך בהתאגדות היצרנים הקטנים בענף הזית וטען כי אין מקום לעשרות מותגים קטנים בעולם גלובלי ובהנחה שהשמן הזית הישראלי מבקש לפרוץ לשוק הבינלאומי. לדבריו יש להדגיש את איכויות שמן הזית הישראלי וערכים מוספים שהוא עשוי לייצג בעיני הצרכן הפוטנציאלי. את הכנס נעל פאנל מומחים בהנחיית העיתונאי שגיא קופר שהציג סיפורי הצלחה מקומיים של יצרנים מקומיים קטנים מתחומים שונים.

על הכנס:

שמן הזית הפך למצרך בסיסי כמעט בכל בית בארץ ובעולם, הרחבת מודעות הציבור הרחב. לגבי ערכיו התזונתיים והבריאותיים הגבירה את צריכתו והפכה אותו למוצר נדרש כמעט בכל בית. שימושים רבים, זנים, כבישה קרה, כתית, בוטיק, תעשייתי, מתובל ואי-אילו ורסיות הפכו את שמן הזית למוצר מרכזי שסביבו מתפתחת תעשייה שלמה – חקלאית, תיירותית, שיווקית ופרסומית.

בשנים האחרונות ובהתמדה גובר העניין בענף הזית, מגדלים, יצרנים ויזמים רבים נוספים מידי שנה לתעשייה הצומחת. במקביל מתמודד הענף עם קשיים רבים הנובעים מגורמים עולמיים ומקומיים הקשורים לרמות מחיר, איכויות, היצע מול ביקוש, תחיקה, רגולציה ואכיפה. הכנס שמתקיים זו השנה השנייה, מפגיש את בעלי העניין השונים בתעשיית הזית הישראלית ומעלה לדיון נושאים אסטרטגיים הקשורים להתפתחות התעשייה והענף כולו.

המשבר בענף הזית הישראלי החריף השנה, ההאטה הכלכלית העולמית היא עובדה קיימת, המשבר הכלכלי באירופה מחריף ובפרט במדינות הזית המובילות (יוון, ספרד, איטליה).

מדינות אלו הניהנות ממדיניות סבסוד שמן הזית המקומי בכ-1.85 יורו לק"ג, סובלות מירידה חריפה בביקוש המקומי לאור המשבר הכלכלי. עודפים מתוצרת מקומית, לרוב באיכות נמוכה, מיוצאים במחירי הפסד לשווקי העולם וגם לישראל. תהליך זה גורר את ענף הזית העולמי כולו לרמות חדשות של שפל מחירים ומבטלות כליל את יכולת התחרות של שמן הזית הישראלי.

נתונים עדכניים של ענף הזית מלמדים, שבשנה הקרובה ייכנסו לניבה אלפי דונמים חדשים של זיתים שניטעו בשנים האחרונות בעידוד משרד החקלאות. כתוצאה מכך יכולת הייצור המקומי צפויה לראשונה לעבור את הביקוש המקומי למוצרי הזית, נתון משמח זה כשלעצמו, צפוי להחריף עוד יותר את המשבר המקומי לאור כמויות יבוא שמן זמן ההולכות וגדלות. ההערכות האופטימיות בענף מדברות על מספר שנים עד התייצבות מחודשת של רמת מחירי שמן הזית, שנים שבהם ברור שמציאות המחירים לליטר בה הורגל הענף לא תשוב עוד. חדשות קשות אלו מצריכות מחשבה מחודשת על צורת התארגנות מגדלי ויצרני הענף.

כנס הזית השנתי שמתקיים במסגרת פסטיבל ימי הזית בגליל מבקש להציג כמודל התמודדות את ענף הזית הספרדי, שמצליח על אף המשבר העולמי העמוק לשמור על יציבות מרשימה וזאת תודות למודל ההתארגנות שפועל שם בהצלחה מרובה.

מנכ"ל "בראשית" יציג את סיפור ההצלחה בבניית המותג של החברה שבראשה הוא עומד. בנוסף נקיים פאנל שידבר על יזמות עסקית בענף הזית, הצלחות מקומיות כנגד כל הסיכויים וניתוח של כלים מעשיים למיתוג ושיווק אקטיבי מוצלח יותר של שמן הזית הישראלי ברמת המגדל והיזם הקטן.

הכנס פתוח למגדלים, יצרנים, בעלי עניין בענף וקהל רחב.

 

תכנית הכנס:

10:30-10:00 – התכנסות

11:00-10:30 – ברכות

11:30-11:00 – סקירת מצב הענף שנת 2012 – דר' עדי נעלי, ראש ענף הזית

12:30-12:00 – מרצה ספרד – סקירת מצב ענף הזית הספרדי אל מול המשבר העולמי

13:45-12:45 – הפסקת צהריים

14:30-14:00 – מרצה ספרד – מודל התאגדות חקלאות הזית בספרד

15:00-14:30 – ממשבר לצמיחה – סיפורה של חברת "בראשית", מר שגב ירבעם, מנכ"ל "בראשית"

15:30-15:00 – הפסקת קפה

16:30-15:45 – פאנל יזמות עסקית וענף הזית – איך באמת עושים את זה? (טרם נקבע: משק לין, רן בן נון, ספדי / קומרובסקי, טלי עומר) / מנחה פאנל: מר לאון טורקאן

ההשתתפות בכנס מותנית בהרשמה מראש והינה על בסיס מקום פנוי

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה