לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 05.03.2012

האם בוגרי אוניברסיטה באמת משתכרים יותר מבוגרי מכללה?

מניתוח הנתונים עולה, כי כמעט ואין הבדלים בין מחזיקי תואר ראשון, אשר הוענק להם במכללה ובין מחזיקי תואר אוניברסיטאי.
עוד בנושאים:

תוצאות מחקר של הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה), על השתלבות בעלי השכלה גבוהה בשוק העבודה, מיד לאחר סיום התואר, ראו אור בכתבה מרעננת – המחקר שם שני משתנים אחד מול השני – שכר הלימוד לעומת שכר ההשתכרות במשק, לאחר סיום התואר הראשון.

מניתוח הנתונים עולה, כי כמעט ואין הבדלים בין מחזיקי תואר ראשון, אשר הוענק להם במכללה ובין מחזיקי תואר אוניברסיטאי, ובחלק ממסלולי הלימוד (כמו מדעי המחשב) בלטו המכללות בהפרש ניכר. אחד הממצאים החשובים ביותר הוא, כי בוגרי המכללה האקדמית תל-חי מרוויחים אחרי תקופה של עד שלוש שנים, באופן דומה לזה של בוגרי אוניברסיטאות ועומדים בקנה אחד יחד עם בוגרי רייכמן, ספיר, רופין ותל-אביב-יפו.

ממצא מעניין נוסף, מפנה דווקא אל הקשר שבין תוצאות הבחינה הפסיכומטרית ובין גובה השכר בתקופה של שנתיים-שלוש לאחר קבלת התואר. מהמחקר מתברר, כי תוצאות הבחינה אינן רלוונטיות לטיב ההשתכרות.

אנקדוטה חשובה עלתה מפי אנשי הלמ"ס, בה הוסיפו וקבעו, כי מוסדות להשכלה גבוהה אף תורמים לצמצום בפערים החברתיים בצורה משמעותית.

מסקנה : כאשר ניגשים לבחור מוסד אקדמי, מומלץ לבחון את שיעור ההצלחה של המקצוע הנחשק פר מוסד אקדמי, גם בשנים הראשונות לאחר טקס הענקת התואר.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה