אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 21.06.2012

מותק של בחור – גלעד גור לוי מסכם שנתיים של ניהול "קפה מותק"

"זה לא מפתיע שפרויקט ייחודי כזה מתקיים דווקא במכללה האקדמית תל-חי. לאורך השנים שמחתי כל פעם מחדש לגלות עד כמה מעורבת ומחויבת המכללה לעשייה חברתית באשר היא. זה לא מובן מאליו וכסטודנט זה נותן המון השראה" (גלעד גור לוי, מנהל "קפה מותק")
עוד בנושאים:

גלעד גור לוי, סטודנט בחוג לעבודה סוציאלית, במסלול ללחץ וטראומה. את העבודה המעשית שלו הוא עשה בשנה הראשונה בלשכת הרווחה בטבריה ובשנה השנייה במרפאת בריאות הנפש בצפת. מזה שנתיים שהוא מנהל את "קפה מותק", בית קפה לפגועי נפש, הממוקם בקרית-שמונה, במעונות הסטודנטים של המכללה.

"קפה מותק" החל בשנת 2006 כפרויקט קהילתי של סטודנטיות בחוג לעבודה סוציאלית, על-מנת לתת מענה נורמטיבי לשעות הפנאי של אוכלוסיית פגועי הנפש בקרית-שמונה וביישובי הגליל העליון, להפיג מעט את בדידותם ולשקם מיומנויות חיים שנפגעו. הקפה מתופעל ע"י סטודנטים מהיחידה למעורבות חברתית בדיקנאט הסטודנטים וממוקם במעונות הסטודנטים מתחם מצדה וניהנה מעזרתו היומיומית של צוות המעונות המחויב, אשר מסייע, ככל שניתן לקידום המקום.

מתחילת דרכו, זכה הקפה לתמיכה מהמכללה האקדמית תל-חי, אשר עם השנים רק הולכת וגדלה.

בשנים הראשונות בית הקפה פעל אחת לשבוע לשעתיים, בתקציב מצומצם מאוד ואירח בעיקר מתמודדים. עם כניסתו של גלעד לתפקיד מנהל בית הקפה, הוא השקיע חשיבה בפיתוח תכנית עסקית, כדי להפוך את בית הקפה לעסק מצליח, החשוף לקהל יעד רחב יותר ומשמש מקום עבודה מוגן בקהילה לארבעה עד שישה נפגעי נפש. בעידוד הנהלת המכללה, בית הקפה עבר למעונות הסטודנטים, כדי ליצור חיבור לאוכלוסיית הסטודנטים ולהעלות מדרגה את המפגש של המתמודדים עם אוכלוסייה נורמטיבית. כיום, בית הקפה פתוח שלוש פעמים בשבוע בין השעות 22:00-16:00 ובין הסטודנטים המתפעלים את המטבח, משולבים כבר 6 מתמודדים המסייעים בעבודה השוטפת בקפה.

בית הקפה יוצר מפגש בין סטודנטים ממגוון חוגי הלימוד, המתפעלים את הקפה, לבין פגועי הנפש הבאים למקום כלקוחות לכל דבר או כעובדים – המפגש בין שתי האוכלוסיות יוצר מודעות לתחום בריאות הנפש ומקטין את הסטיגמה. בנוסף, שלוש פעמים בחודש, מתקיימים אירועים תרבותיים הפתוחים לקהילה ומשמש כבית המארח הרצאות וסדנאות חיצוניות ללא תשלום, לכולן מוזמנים גם המתמודדים.

מעבר לניהול השוטף, גלעד משקיע ביצירת שותפויות רלוונטיות לקפה ולאוכלוסייה הייחודית שלו וגיוס תקציבים, עמם יוכל לשדרג את בית הקפה. בעקבות שיתוף פעולה מוצלח עם המכללה האקדמית תל-חי, גם עובדי המכללה החלו להתנדב בבית הקפה ובמועדון המתמודדים של עמותת "אנוש", במסגרת התנדבות עובדים במכללה.

 

דבריו של גלעד גור לוי:

"עם סיום עבודתי בקפה אני שמח, כי יצא לי לקחת חלק בליווי ופיתוח פרויקט כזה. זכיתי להיחשף לאוכלוסיית המתמודדים, לסטודנטים מדהימים, לקהילה אכפתית שתמיד מוכנה לעזור ולשני אירגונים – המכללה האקדמית תל-חי ועמותת "אנוש", שמלווים ותומכים מההתחלה. זה לא מפתיע שפרויקט ייחודי כזה מתקיים דווקא במכללה האקדמית תל-חי. לאורך השנים שמחתי כל פעם מחדש לגלות עד כמה מעורבת ומחויבת המכללה לעשייה חברתית באשר היא. זה לא מובן מאליו וכסטודנט זה נותן המון השראה.

"קפה מותק" צועד היום לשנתו השביעית כבית קפה איכותי, המאפשר מפגש בלתי-אמצעי ומשנה סטיגמות בין שתי אוכלוסיות, שאלמלא "קפה מותק" לא היו נפגשות. בשנה הבאה כולי תקווה, שהקפה ייפתח 4 ימים בשבוע וימשיך לתת מענה של בית קפה איכותי, מרכז תרבותי ומקום מפגש יחיד ומיוחד ולסטודנטים ולמתמודדים. אני מודה לכל מי שליווה ועזר ומאחל המון בהצלחה למחליפה שלי – עו"ס נעה יצחקי (כמובן שגם היא בוגרת תל-חי).

ולסיום: אני מנצל את ההזדמנות ופונה לסטודנטים ולסגל: 5 דקות מכם יש בית קפה מקסים שפועל למען מטרה טובה והוא נולד מא' ועד ת' בתל-חי, בואו ותתאהבו…"

 

כתבה שהתפרסמה בחודש מרץ האחרון, "ידיעות אחרונות"

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

  1. רועי קור

    שילוב של פגועי נפש בקהילה באמצעות בית קפה זאת לא רק פעילות חברתית ממדרגה ראשונה אלא סטאט אפ של ממש. לעזוב בצד את הבירוקרטיה של עסקים שקשה להם לשרוד עם כל העניינים הללו של רישיון עסק לבתי קפה

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה