לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 04.08.2013

על עמדות פוליטיות ומוסר

הדילמות המוסריות שחיילי צה"ל מתמודדים איתן במהלך השירות הצבאי מעמידות אותם לעתים במצבים לא פשוטים. הפרופ' שאול קמחי, מהחוג לפסיכולוגיה במכללת תל חי בדק האם לדעות הפוליטיות שלנו יש השפעה ברגע באמת כשצריך לפעול ולהתמודד גם עם מצבים של פגיעה בחפים מפשע. מתוך תוכנית "יומן השבוע" של קול ישראל, הראיון שערך עידן אבני.

 אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

הדילמות המוסריות שחיילי צה"ל מתמודדים איתן במהלך השירות הצבאי מעמידות אותם לעתים במצבים לא פשוטים. הפרופ' שאול קמחי, מהחוג לפסיכולוגיה במכללת תל-חי בדק האם לדעות הפוליטיות שלנו יש השפעה ברגע באמת כשצריך לפעול ולהתמודד גם עם מצבים של פגיעה בחפים מפשע.

כיצד מגיבים חיילים על האפשרות כי במהלך פעילות מבצעית יידרשו לפגוע בחפים מפשע ובתנאי שחבריהם ליחידה לא ייפגעו. האם לדעותינו הפוליטיות יש השפעה על ההתנהגות במאבק בטרור? על פי מחקר שערך הפרופ' שאול קמחי, התשובה היא כן: ככל שאתה משתמש יותר בכוח הסיכון לפגיעה באזרחים גדל, לעומת זאת קטן הסיכוי שהכוח ייפגע ולהפך. אנחנו רואים שיש קשר בין עמדות פוליטיות של אנשים לבין מידת הכוח שהם בוחרים כדי לפתור את הדילמה.

עידן אבני: 240 חיילים בסדיר ובמיל' השתתפו במחקר כולם מיחידות קרביות, מחצית מהנשאלים הצביעו על זיקה פוליטית לימין והחצי השני לשמאל. מחצית מהנשאלים אמרו כי בפעולתם הצבאית נתקלו במצב דומה לדילמה שהוצגה בפניהם מעצר מבוקשים.

פרופ' שאול קמחי: הדילמה שאני הצגתי היא דילמה מאוד שכיחה במאבק בטרור והיא מציאות של מבוקש מה שנקרא "כבד" שנמצא בבית, וכוח שהולך לעצור אותו או לפגוע בו מזהה שבתוך הבית יש אזרחים. עכשיו במשאל כל מיני שאלות ואתה צריך להגיד מה אתה עושה.

עידן אבני: רבים מהחיילים ביחידות הקרביות נתקלו במאבק בטרור במצבים שהעמידו אותם לפני דילמה קשות. יקי מאיר, סגן מפקד פלוגה במיל' ביחידה מובחרת דווקא חושב שהתגובות שלו לא נבעו מהאינסטינקט, והשאלות הגיעו בהמשך.

יקי מאיר: אחרי זה שחוזרים חזרה למוצב יושבים ומדברים אז יכול להיות שכל אחד מרגיש בתוכו משהו אחר, וכל אחד שואל את עצמו לעזאזל מה אני עושה פה, למה אני פה, בכלל מצדיק להיות פה. אבל זה דיון אידיאולוגי סביב מי אנחנו, מה המהות ומה הדרך לקיום החינוך שגדלנו עליו. אבל בסוף הפעילות עצמה אין שום השפעה, כולנו בני אדם שמטפלים ומתעסקים בבני אדם אחרים.

עידן אבני: לדעות הפוליטיות שלך לא היתה השפעה על מהלך הפעילות המבצעית בשטח?

יקי מאיר: חשבתי גם ככה פעם לפני השירות, זה מגיע לצמרמורת שבגב אין שום דעות אין כזה דבר, אין כזה דבר, אנחנו אנשים אנושיים ואם אתה מכאיב למישהו וזה לא משנה מה הדעה לך כואב לך שאתה מכאיב למישהו, ולכן שום דעה לא משחקת, מה שלא תגיד על העניין הזה ומה שלא תתחנך על זה, חשבתי שזה ישפיע, אין כזה דבר כשאתה מגיע בסוף לביצוע אז הצמרמורת היא אותה צמרמורת והנגיעה באדם אחר היא אותה נגיעה בבן אנוש, ולהכאיב לבן אנוש זה אותה הכאבה.

עידן אבני: הנשאלים במחקר התמודדו עם דילמה, ההבדל גדול בהשוואה לתנאים שבהם אתה מקבל החלטות בשטח. כחייל רבים מהנשאלים אומרים שהתגובות שלהם אוטומטיות. ג'ק פריד שירת בפלוגה של עורב צנחנים, בסוף הוא מסביר זה החיים של החברים ושלי

ג'ק פריד: בסופו של יום לעשות את העבודה שלי ואם זה היה כמו שאמרתי לך מחבל או מישהו עם נשק לא היית מהסס אפילו פעמיים, כי זה אתה זה החיים של החברים שלך, זה כבר דברים שהם יותר במיקרו שאין לך שליטה עליהם, כאילו זה תגובה כמו שאתה אומר של הרגע שזה או חיים או מוות או איזשהי סכנה, כשאתה אומר בסופו של יום בסדר עם כמה שזה לא נעים או לא אידיאלי, אבל אין מה לעשות אני צריך להגיב ככה כי יש דבירם יותר חשובים אם זה החיים שלי או של מי שאיתי.

עידן אבני: אבל בתת מודע הוא חושב שישנה השפעה: לפעמים זה החלטות של רגע, והחלטות של רגע האלה נובעת מאינסטינקטים שזה הרבה פעמים דברים שחונכת עליהם שהורגלת אליהם, שאתה ככה חושב לפי צו מצפון שלך, אם אפשר לקרוא לזה ככה. והיה לנו מצבים שהיינו באמצע פעילות פתאום אחד מבני המשפחה צריך בין אם הוא משחק אותה ובין אם הוא באמת צריך טיפול רפואי, ואז אתה בדילמה הזאת של טוב עכשיו אנחנו מה אנחנו נעשה נבטל את כל המבצע או שניתן לבן אדם הזה טיפול כי יש את הספק הזה שיקרה משהו. ואם המפקד שלי למשל בסוף נתנו להם ללכת…

עידן אבני: ממצאי מחקר מראים שאף אחד מקבוצות משני צדי המתרס הפוליטי אינה נוהגת בקיצוניות. 17% מהנשאלים התנגדו לעקרון המידתיות ואמרו כי יש להשיב לפחות כוח. ואילו 28% הסכימו לעקרון המידתיות. יותר ממחצית מהנשאלים נקטו גישה מתפשרת בין שתיהן. במציאות קשה לבחון את תוצאות המחקר, אך פרופ' קמחי חושב שיש דמיון למציאות.

פרופסור שאול קמחי: תמיד שאנחנו עושים מחקר במקרה כזה, אנחנו מציינים כמגבלה ודילמה שמוצגת בצורה כרגע תיאורטית ולא ניתן לבדוק אותה הלכה למעשה כי אתה לא שואל אנשים רגע לפני שהם יורים, רגע תגיד לי מה העמדת שלך ונספור כמה כדורים ירית. זה בעיקר דילמות מוסריות מסוגים שונים מראה אבל חשיבות שיש חשיבות רבה לאיך אנשים תופסים את זה ומגדיל את הסיכוי שאכן כך הם יפעלו. ציפינו למצוא קשר בין עמדות פוליטיות … ובין מידת השימוש בכוח אש, ובכל זאת תמיד כשאתה מוצא את זה אתה עדיין מופתע, כי הרי כולם עוברים את אותו אימון, כולם אותה היחידה, ובכל זאת כשאתה שואל אותם מה אתה עושה, אתה מקבל התפלגות שונה בהתאם שהיא קשורה לעמדות הפוליטיות, וזה מעורר הרבה מחשבות.

עידן אבני: במצב הקיים חיילי צה"ל מתמודדים מדי יום ביומו עם דילמות מוסריות בסיטואציות הקשות מול אוכלוסיה פלסטינית והטרוריסטים שביניהם, מצבים שהתיאוריה הופכת למציאות.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה