לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 07.07.2013

מדברים ברדיו על המסלול המשולב – כלכלה ולימודי מזרח אסיה

עידן אבני, כתב הצפון ברשת ב' על העלייה בשיעור הסחר של ישראל בשווקי המזרח הרחוק, בעקבות המשבר באירופה והקיפאון הכלכלי שבארה"ב.

 אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

המשק הישראלי זיהה רק בשנים האחרונות את הפוטנציאל הרב שטמון בשווקים המתפתחים במזרח אסיה, יותר ממיליארד סינים שווים הרבה דולרים. וגם ההודים כבר נחשבים לצרכנים לא קטנים. בשנה שעברה הסתכם הייצוא הישראלי למזרח אסיה בכעשרה מיליארד דולר, עדיין נמוך לעומת ארה"ב והאיחוד האירופי, לשני הגושים מייצאת ישראל בכ- 17 מיליארד דולר. אלה שקשיי השפה והצורך במתורגמנים מקומיים מקשה על המסחר. באוני' בישראל נפתחו קורסים ללימוד השפות השונות, אבל מלבד אפשרויות מסחר יש מי שמזהה גם את הפוטנציאל העסקי, במכללה האקדמית תל חי מציעים תואר חדש במנהל עסקים שיעסוק במזרח אסיה.

היקף הסחר של ישראל באסיה צפוי לגדול בעשרות אחוזים, אומר ד"ר דורון לביא, ראש החוג לכלכלה במכללת תל חי: "עד המשבר הכלכלי האחרון אנחנו קצת היינו בחלום שהנה אירופה, ארה"ב הם למעשה עדיין השווקים הגדולים, המשבר האחרון הביא להכרה בכל העולם לא רק בישראל שלמעשה אם אתה לא תפנה ותלך למזרח אסיה אתה פשוט לא קיים. אירופה נמצאת בדעיכה, ארה"ב נמצאת היום במיתון ולמעשה כולם מפנים את הזרקור למזרח אסיה, כולם מתחרים שם על השוק העצום שהולך להתפתח על הביקושים שהלכים וגדלים. ולכן זה לא דבר ייחודי לישראל, כולם היו קצת מסונוורים מהצלחה של הכלכלה המערבית, והיום כולם מבינים שבעצם ללא שילוב של מזרח אסיה בשוק הצרכני של מזרח אסיה לא ניתן לפתח עסקים".

החברות בישראל נתקלות בקשיים ובכישלונות עסקיים בשל הבדלי תרבות וחוסר ידע על אופן עשיית העסקים במדינות מזרח אסיה. עד לפני עשור הייצוא לסין הסתכם באחוז אחד בלבד, ב- 2012 הוא גדל ל- 5% מסך היצוא.בו בזמן היצוא לארה"ב דווקא רק ב- 7%. כך צמח הייצוא הישראלי לסין בעשור האחרון ב- 950% והוא נאמד בשנה שעברה בשני מיליארד ושבע מאות מיליון דולרים. באותה תקופה גדל הייצוא לארה"ב רק ב- 50%, העתיד הכלכלי נמצא בסין ואת זה מבינים גם באקדמיה.

 

לשמיעת הכתבה לחצו כאן

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה