מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 07.07.2013

ראיה חאסן משתלבת בפיסגה!

ראיה חאסן, בוגרת "משתלבים בפסגה" מספרת על המיזם המיוחד שמטרתו להגביר את הסיכויים למציאת תעסוקה הולמת לצעירים הדרוזים באיזור הגליל.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

יצאנו לשוחח עם ראיה חאסן, בוגרת "משתלבים בפסגה" – מיזם שהוקם על ידי סטודנטים מארגון שגרירי רוטשילד במכללת תל-חי. מטרת המיזם הינה הגברת הסיכויים למציאת תעסוקה הולמת לצעירים הדרוזים באיזור הגליל, תעסוקה התואמת את כישוריהם ורצונותיהם של האקדמאים על ידי מתן כלים מתאימים והגברת המודעות לאופציות הקיימות, בניית רשת חברתית של מעסיקים ומועסקים בצפון אשר תסייע לאנשים באשכול להשתלב בתעסוקה בתחום אותו למדו באקדמיה.

משתתפי התכנית "משתלבים בפסגה" עוברים סדנא בת 6 מפגשים. מטרות מפגשים אלו הן: גיבוש הזהות המקצועית שלי, זהות לאום והצלחה בקריירה, איתור חסמים, פריצת פרדיגמות והובלת תהליכים לשינוי תפיסתי באמצעות יזמות כתפיסת עולם וכגישה לחיים בכלל בדגש על תחום מציאת תעסוקה הולמת. כמו כן משתתפי התכנית צוותו למנטורים מהקהילה (אנשים שהצליחו בתחומם), מנטורים אלה שיתפו מהידע שלהם על עולם התעסוקה וגם שימשו דמות להערכה. כמו כן המנטורים השתמשו בקשריהם בעולם העסקי בכדי לעזור למשתתפים למצוא מקום עבודה המתאים להם.

ספרי קצת על התהליך שעברת בתוך הפרויקט

התהליך שעברתי בפרויקט "משתלבים בפסגה" היה מאוד משמעותי עבורי הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית. בו קיבלנו תכנים חשובים ומגוונים, החל מהשלב ששובצנו למנטורים דרך הסדנאות עם המנחים השונים והרצאות ההעשרה. אישית הפרויקט חשף אותי לאפיקי מחשבה חדשים ושונים שהשפיעו רבות על אופן חיפוש העבודה והגישה כלפי עולם התעסוקה והקריירה.

כיצד התהליך תרם לך?

התרומה הייתה בשתי רמות, מצד אחד ברמה האישית – קיבלתי העצמה והכוונה כיצד להתמודד מבחינה אישית עם הרצונות והשאיפות שלי ולתרגם אותם למעשים על מנת לקדם ולמנף את הקריירה. ומצד שני הדרכה מקצועית פרקטית שכללה הכנה לראיון עבודה, כתיבת קורות חיים, פנייה לממליצים ועוד. זאת בנוסף למנטורים שאליהם שובצנו שתרמו רבות לתהליך הלמידה ו"ההתבגרות" שעברנו בפרויקט וגרמו לי באופן אישי לחשוב בדרך אחרת ושונה.

מה היו הקשיים שנתקלת בהם במהלך הדרך?

הקושי הראשוני שהיה לי הוא יצירת תחושת הביטחון והאמון בתוך הקבוצה. החלק הראשון של הסדנאות היה אינטנסיבי מבחינה אישית ועל מנת שנוכל לעבד אותו בצורה המיטבית היה צורך לשתף ולהביא את החוויות והדרך האישית שעברנו, אך הקושי הזה עבר מהר וכבר במפגש הראשון הרגשתי שאני יכולה לשתף ולהביא את עצמי כמו שאני ללא פחד שישפטו אותי בצורה לא נכונה. אני חייבת לציין שבפרויקט יצא לי להכיר אנשים מיוחדים שאת חלקם הכרתי קודם וחלק לא.

אילו תכנים היו הכי משמעותיים לגבייך?

לדעתי כל התכנים אשר קיבלנו במהלך הפרויקט תרמו במידה זו או אחרת לתועלת הרבה שהפקנו, החל מהפגישות עם המנטורים דרך הסדנאות האישיות והמעשיות שעברנו עם המנחים והרצאות ההעשרה, אך אציין במיוחד את הסדנאות עם המנחה שחלקן היו אישיות (דילמות, התמודדות עם דעות קדומות) וחלקן מקצועיות (כתיבת קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה ומבחני מיון), שתוכננו בקפידה כך שדרכן נוכל לעבור תהליך התפתחות.

כיצד לדעתך ניתן לשווק את הפרויקט בקרב הקהילה?

הדרך הטובה ביותר לשיווק הפרויקט לדעתי היא דרך אנשים. לא ניתן לתאר את התהליך שכל אחת עברה טוב יותר מאשר היא עצמה ולכן תיאור החוויה האישית, ההתרשמות, המסקנות והתובנות שכל אחת יצאה איתן יכול לסייע מאוד ולמשוך אנשים לפרויקט.

ספרי על מצבך כיום, האם יש לפרויקט חלק בכך?

כיום, אני עדיין במהלך חיפוש אינטנסיבי של עבודה אך צורת החיפוש התייעלה מאוד לדעתי ובזה יש חלק להכוונה ולתהליך שעברתי בפרויקט – אני עובדת מאוד על הרחבת וחיזוק הרשת החברתית שלי, פונה למקומות הנכונים עבורי לחיפוש עבודה ובודקת כמה אפשרויות במקביל.

כיום לאחר שהסתיימה בהצלחה מכינת הפיילוט של "משתלבים בפסגה", מתקיים תהליך הפקת לקחים שנעשה ע"י צוות הפרוייקט, כהכנה למכינה נוספת שתהיה מכוונת יותר לצרכים הנכונים של האוכלוסייה, ובכדי לשפר את סיכויי הפרוייקט להמשיך ולפעול מתבצע תהליך של שיתוף פעולה עם פרוייקט "הדבר הבא". שיתוף פעולה זה יאפשר להמשיך להעביר את תכני המכינה כפי שצוינו למעלה ובנוסף לאפשר למשתתפי התכנית התמחות מקצועיות במקצוע אותו הם לומדים עוד במהלך לימודיהם.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה