לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 18.03.2012

מחקר חדש: אופטימיסטים מתמודדים טוב יותר עם מצבי חרדה והסיכוי שלהם לפתח תגובות דחק נמוך יותר בהשוואה לאנשים פסימים

אופטימיזם ניבא במובהק תקווה ופחד בקבוצת הדחק במדידה הראשונה אך לא בקבוצת הביקורת. כלומר, ככל שהנחקרים היו יותר גבוהים בסולם האופטימיות, כך הם דווחו על יותר תקווה ופחות פחד אישי וקולקטיבי.
עוד בנושאים:

מחקר אקדמי חדש, שנערך במעבדות החוג לפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל-חי, ע"י ראש החוג פרופ' שאול קמחי בשיתוף עם פרופ' יוחנן אשל והסטודנט אלדד שחר, בדק האם אופטימיזם עשוי לנבא השפעות מצב דחק מתופעל במעבדה על תקווה ופחד בטווח הקצר ובטווח הארוך. המחקר שהתבצע בקרב 107 נחקרים התקבל בימים אלה לפרסום בכתב העת היוקרתי : International Journal of Psychology.

מטרת המחקר הייתה לבחון באיזו מידה אופטימיזם מנבא פחד אישי וקולקטיבי כמו גם תקווה, בעקבות מצב דחק אשר מתופעל במעבדה.

הנחקרים, שהשתתפו במחקר, חולקו רנדומלית לשתי קבוצת :

(א) קבוצת ניסוי שכונתה קבוצת "דחק" – בקבוצה זו עוררו בקרב הנחקרים מצב דחק באמצעות צפייה בסרט וידאו ממלחמת לבנון השנייה והאינתיפאדה.

(ב) קבוצת ביקורת – עליה לא הופעל מצב דחק – קבוצה זו צפתה בסרט וידאו נייטרלי. בסיום הצפייה ענו כול הנחקרים על שאלונים המודדים פחד ותקווה וכעבור שלושה שבועות התבקשו הנחקרים להשיב על אותם השאלונים בשנית.

לדברי פרופ' שאול קמחי, "ניתוח הממצאים מראה כי :

(א) אופטימיזם ניבא במובהק תקווה ופחד בקבוצת הדחק במדידה הראשונה אך לא בקבוצת הביקורת. כלומר, ככל שהנחקרים היו יותר גבוהים בסולם האופטימיות, כך הם דווחו על יותר תקווה ופחות פחד אישי וקולקטיבי.

(ב) אופטימיזם ניבא במובהק תקווה אך לא ניבא פחד גם במדידה שנייה. במילים אחרות אופטימיות נוטה להיות מאפיין יציב בעוד שהפחד ירד עם הזמן.

(ג) חלוקה למגדר (ג'נדר) לא ניבאה באופן מובהק פחד במדידה הראשונה בקבוצת הדחק. נשים בשתי הקבוצות ביטאו יותר פחד".

"מחקר זה מצביע על כך שאופטימיזם ממלא תפקיד חשוב ביכולתם של בני אדם להתמודד עם מצבי דחק", מוסיף פרופ קמחי, ואומר "ייחודו של מחקר זה בכך שהוא בודק אופטימיזם כמסייע להתמודדות מוצלחת עם מצבי דחק בתנאים של ניסוי מבוקר במעבדה. כל המחקרים בהם נבדק נושא זה בעבר הסתמכו על מחקרי קשר (מתאם), שלא יכולים להצביע על קשר סיבתי, בעוד המחקר הנוכחי מצביע לראשונה על קשר כזה".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה