לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 28.05.2013

יום עיון במסגרת לימודי שדה 2013

350 סטודנטים מהחוגים לחינוך, פסיכולוגיה ותזונה במכללה האקדמית תל-חי הציגו ביום עיון, את 150 המסגרות שבהן הם פועלים, בגליל ומחוץ לו.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

החוגים לחינוך, פסיכולוגיה ותזונה במכללה האקדמית תל-חי, יחד עם היחידה ללימודי שדה בראשותה של הגב' שרון חי, ערכו יום יום עיון מיוחד בו הוצגו כ-150 מסגרות קהילתיות שיקומיות, טיפוליות וחינוכיות מאזור הגליל ואף מחוץ לו, בהן פועלים כ-350 סטודנטים תלמידי השנים ב' ו-ג'.

המסגרות השונות כוללות פעילות עם:

  • תינוקות מעוכבי התפתחות, במעונות של המרכזים להתפתחות הילד
  • ילדים עם צרכים מיוחדים בגנים
  • מרכזים לטיפול באלימות במשפחה
  • עבודה עם אסירים בבתי הכלא השיקומיים חרמון וצלמון
  • חולים המאושפזים בבית החולים זיו ועוד מסגרות רבות אחרות…

יום העיון השנה עסק ביצירת קשר וטכנולוגיה והשתתפו בו סטודנטים ומדריכים מהמסגרות השונות, וכן מרצי החוגים. יום זה הוא מחווה לאנשי המקצוע במסגרות, בהם פסיכיאטרים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים, מטפלים פרה-רפואיים ואחרים, המדריכים את הסטודנטים לאורך כל השנה בהתנדבות ובמסירות גדולה. כן נחשפים המשתתפים ביום העיון לפעילות הענפה של הסטודנטים במסגרות השונות לאורך כל השנה.

שרון חי פתחה את יום העיון ואמרה – "כבכל יום עיון, התבוננות בפוסטרים שלכם, סטודנטים יקרים, מעלה בתוכי התרגשות, שמחה וגאווה על העשייה הרבה והמגוונת שמתהווה בשטח. עתה, כשאני עומדת על הבמה ומביטה על הלוקחים חלק בעשייה המרובה לצדכם – מדריכים מלווים מטעם המסגרות וצוות היחידה ללימודי שדה, תחושות אלו מתעצמות ואני נפעמת".

יום העיון השנה עוסק ביצירת קשר וטכנולוגיה, שני תחומים שהקשר ביניהם חמקמק. לכאורה, הטכנולוגיה מאפשרת עוד דרכים ליצירת קשר. אך אני תוהה האם זה אכן כך. הטכנולוגיה מתקדמת ומשתנה בקצב מהיר והקשר בין בני האדם, בין חברים ואף בין בני משפחה, הופך להיות באמצעות מכשירים ניידים. ביניהם אנשים שלא מצליחים לעמוד בקצב השינויים ובעצם מאבדים בכך את היכולת לשמור על קשר עם בני הדור הצעיר… בתקשורת מסוג זה, אנו עסוקים בתמצות ושיטוח אינסופי של המילים ושל החוויות. אך יש תחום אחד שהטכנולוגיה לא יכולה ולא תוכל להחליף – קשר בינאישי.

רבי עקיבא אמר ״ואהבת לרעך כמוך״. רבות נכתב על משפט זה, אך אנו ביחידה מרגישים שזו המהות. היכולת של אדם לקבל ולאהוב את עצמו על כל צדדיו – היפים והנעימים לצד האפלים והפחות אהובים, היא הדרך היחידה לקבל ובאמת לאהוב גם את האחר. כך שלצד הטכנולוגיה, הסיפור האמיתי הוא בקשר המחייב תהליך, כנות ומודעות. לשם כך, נועדו היומנים, הדוחות ושיחות ההדרכה – זו הדרך לזיהוי הרגשות ולאחר מכן ההבנה מה שלי, מה של האחר וכיצד ניתן לתעל רגשות ליצירת קשר משמעותי יותר. כך שבעצם אנו מדברים על תהליך איטי שדורש זמן, התכווננות וכוונה פנימית.

חי הוסיפה, כי יש לה זכות גדולה לנהל את היחידה ללימודי שדה – "בעיני לקיחה ונתינה – חד הן. אנחנו מסייעים אמנם למטופלים, אך גם מקבלים המון בחזרה. הסטודנטים לומדים להכיר את האוכלוסייה ולחוש את העשייה במקום, והופכים למעורבים בפעילות המתבצעת במסגרת. בדרך זו הם מבינים עד כמה הם מקבלים כשהם נותנים נתינה אמיתית, הבאה מתוך הנפש".

 

 

 

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה