אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 02.05.2013

כנס מחקרי גליל ה-15: "מחאלסה לק"ש" / עמית שריג

במושב "מחאלסה לקריית שמונה", ההרצאות עסקו בעיר קרית שמונה, בהיסטוריה שלה כמעברה ובעיירה הערבית שקדמה לה, חאלסה.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מתוך דברי הפתיחה של יו"ר המושב, ד"ר אמיר גולדשטיין: "אנחנו בתהליך גישוש אקדמי לגבי ההיסטוריה של העיר המרכזית הזאת שהיא בשכנות עם המכללה האקדמית תל-חי. אני רואה בזה חלק חשוב מתוך תהליך שאנחנו מנסים להוביל בשנה-שנתיים האחרונות והמטרה היא להעיר את העיסוק בק"ש ולהאיר על כל מיני סוגיות".

ההרצאה הראשונה שפתחה את המושב הייתה הרצאתו של ד"ר מוסטפא עבאסי: "חאלסה – פרשת עלייתה ונפילתה של עיירה ערבית בעמק החולה". תחילת ההרצאה עסקה בצמיחתה של חאלסה בתקופה העות'מאנית, תקופה אשר לא קיים אודותיה מידע רב בהקשר העיירה חאלסה. אך במחקרים קודמים נמצא, כי העיירה התקיימה לפחות משנת 1596.

המשך הרצאה עסק במשפחת אל יוסוף, משפחתו של מנהיג חאלסה בתקופט המנדט, בתמורות שהתחוללו בחאלסה בתקופת המנדט וביחסים שלהם עם היישוב היהודי והבריטים, ולבסוף בחאלסה במלחמת העצמאות וסופו של כמאל חוסיין מנהיג העיירה.

ההרצאה השניה, הייתה הרצאתו של ד"ר אמיר גולדשטיין: "התהוות יחסי הגומלין בין מעברת קריית שמונה לקיבוצי הגליל ההעליון: שנים ראשונות". בהרצאה עסק ד"ר גולדשטיין בהקמת המעברה בקרית שמונה (בשמותיה הקודמים: מעברת חאלסה,עיר גנים, וקרית יוסף), וביחסים בין העולים לבין האוכלוסייה הקיבוצית באותה התקופה. הנושא הטעון עולה בכל כמה שנים לדיון הציבורי בדרך זו או אחרת, ושיאו היה ב-1981, סביב מערכת הבחירות לכנסת ה-10. בהרצאה סופר על הירתמות תושבי הקיבוצים, אשר פעלו באופן מעשי מידי יום למען קליטת העולים, ועל הצדדים השליליים של אותה מערכת יחסים. ד"ר גולדשטיין, על הרקע עליו נשען סיפור הקליטה של יושבי המעברה על ידי האוכלוסייה הקיבוצית: "זהו דור שנתן קורבן מאוד גדול, בנה בעשר אצבעות את הישובים, סיים את מלחמת העצמאות מבחינתו בהצלחה, אפשר להגיד שהגיע לסוג של אפיסת כוחות, וכבר הדרמה ההיסטורית הבאה עמדה להתרחש כי הגיעה העלייה הגדולה. חשוב להבין את זה, כי אנחנו נראה פה דברים לא פשוטים מבחינת הדרך, שבה יושבי הקיבוצים מקבלים את המעברה. אני רוצה שנזכור על איזה רקע הדברים האלה עומדים. תדמיינו את זה ממעוף הציפור, הולכים הפלסטינים, ובאים המזרחיים, נגיד את זה בצורה גסה".

ההרצאה השלישית, אשר חתמה את המושב, הייתה הרצאתה של ד"ר נירית שלו-כליפא: "אלבום מקומי – קריית שמונה נגלית לעין. האלבום הפרטי כתעודה היסטורית חזותית". המיזם "ישראל נגלית לעין", הינו מיזם קהילתי לתיעוד, גיבוי והצלה של תמונות המדינה והארץ, תושביה ותולדותיה, ומטרתו לחזק את השותפות של תושבים מכל שדרות הציבור בסיפור המורשת הישראלית לדורותיו, ע"י שיתופם כמתעדים או מתועדים במפעל לתיעוד חזותי ושימור של תמונות מאלבומים פרטיים. במסגרת ההרצאה הוצגו ונותחו תמונות מתקופות שונות בתולדות העיר ק"ש.

 

יאיר קראוס בראיון ל'חדר החדשות – גליל והצפון' מסכם את כנס גליל ה-15:


אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה