אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 04.06.2013

במשעול שיריה: "ללכוד את החלום"

במהלך סמסטר ב' קורס "פיתוח שפה אישית" המתמקד במפגש בין שפות – יצירותיו של יוצר מתחום השפה המילולית מהוות מקור השראה ליצירתם הויזואלית של הסטודנטים. השנה יוצרים בעקבות שיריה של אגי משעול, כאשר העבודות תוצגנה בתערוכה מלוות בקטלוג במוזיאון לצילום.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

תערוכת הסטודנטים של המכון לאומנויות תל-חי,
תפתח את אירועי "שבוע הספר העברי" 
5-15 ביוני 2013

הסטודנטים מהמכון לאומנויות תל-חי עוברים תהליך מורכב של חשיפה לטקסטים, הפנמתם ויצירה בעקבותיהם – התקופה בה אנו חיים מאפשרת מפגשים בין מדיות, תחומי חשיבה ויצירה שונים. מפגשים אלה מזמנים חופש מקיבעון ומסגרת ולעיתים הפתעה. ההפתעות האלה מתגלות כאשר אנו פונים לתחום אחר, כזה שלעיתים נראה לנו זר ושונה, או אף קוטבי לתחומי החומר הצורה והצבע, בהם אנו מתבוססים היטב.

בנוסף ליצירות האישיות, שיוצר כל סטודנט, הקבוצה מתחלקת לקבוצות משנה המחלקות תחומי אחריות: הפקת קטלוג – שיקולי עיצוב המתייחסים לתכני התערוכה, הפקת סרט וידיאו, עיצוב הזמנה ופוסטרים, מיצג קבוצתי, הובלת עבודות, הצבה, תלייה והשתתפות באוצרות, ארגון לוגיסטי של אירוע הפתיחה ועוד.

שיתוף פעולה זה בין המכון לאומנויות והמוזיאון לצילום, יוצר הזדמנות נדירה עבור הסטודנטים, השתתפות בתערוכה מוזיאלית במהלך לימודיהם ולמידה מעמיקה של התהליך על כל שלביו – הקורס מאפשר לסטודנט צמיחה לקראת חשיבה עצמאית יוצרת, המשלבת יכולת תכנון וקשר לביצוע והתנסות במגוון מדיות. את המיצג יציגו הסטודנטים בערב פתיחת התערוכה. זהו אירוע חד-פעמי, שהמפגש עם תגובת הקהל בו הינה הפתעה. במיצג שיועלה השנה מתייחסים הסטודנטים לחוויה, שיש להם כקבוצה ממכלול שירתה של אגי משעול. הם מאבחנים מגוון רחב של נושאים בהם שיריה עוסקים, שלרוב עולה מהם נימה יומיומית. את אלה הם מנסים לבטא במיצג, באמצעות תנועה קול, תאורה ואביזרים. המיצג הינו כלי ביטוי לאמנים פלסטיים שאינם אמני במה. הם עושים בו שימוש ע"מ להעביר חוויה ויזואלית, שיש בה מרכיבים תיאטרליים והיא תלוית קהל, זמן ומקום.

 

 

מבט פנימי על התערוכה…

"לחטוף את השיר לפני השכל", היא כותרת המאמר בו פותחת אגי משעול את ספרה "מחברת החלומות" ובו היא כותבת: "המחשבה והשירה הן דבר והיפוכו: שירה מתפשטת לאט, ככתם לרוחב ההיות ואילו המחשבה – טבעה קווי ותכליתי". משפט זה השתקף במהלך הראשון בסדנה, שעסקה בתגובה ספונטנית לשיר. ניסיון לנטרל את החשיבה המובנית ויצירת חיבור בלתי-אמצעי לרגש, חקירה וחיפוש אחר חיבור אישי לשיר, המהווה זרז רעיוני ורגשי ליצירה ויזואלית.

בהמשך הפתיח כותבת משעול: "השחזור כמוהו כגיבוי לחיצה על מקש – Enter לתוך הזיכרון, וחדר החושך, הגוף, צריך להיות מוגף כאשר מעבירים מן הוויזואלי לוורבלי, כי כל ניסיון גס ללכוד את החלום מבריח אותו לבלי שוב, בחזרה אל ארץ הידיעה".

התערוכה הינה מטמורפוזה מתגלגלת בין הנראה שהוא חלום, לבין הנכתב שהוא שיר ובין הנכתב שהוא שיר, לבין הנראה שהוא יצירה פלסטית. המתח בין מהלך יצירה הרפתקני ומשוחרר, לבין התממשותו בתערוכה – הוא המרווח בו נוצר המבע החזותי. עיסוק בחומר וגיבושו לכדי יצירה מתברר לעיתים כמהלך סיזיפי, המכיל התייחסות לכוחות הפועלים בעולם הממשי. כוחות אלה מכתיבים טיפול מושכל. הניסיון "ללכוד את החלום" על ידי בהייה פנימה, מוביל לחלימה בהקיץ. היצירות בתערוכה נוצרו תוך שילוב אותם חלקים הזייתיים של החלימה, עם החשיבה ש"טבעה קווי ותכליתי", אלה נמסכו באלה.

המשוטט בתערוכה, כדאי שידע שהוא מהלך בין מלכודות – כל אחד מהאובייקטים הוא ניסיון ללכוד חוויה שהעניק השיר לקורא היוצר. המלכודת מטבעה מצוידת בפיתיון, תחילה זהו הפיתוי שבשיר, לכידת ההשראה, שימור הרגע בתהליך התממשות היצירה ולאחריו פיתוי מבטו של הצופה. מעבר למסך הפיתוי מתגלה גרעין היצירה, הלב שלה. כשמניפת היצירות נפרשת נחשף ביטוי מגוון. הקטלוג משמר מבט זה, שהוא פנורמה כולית ובו בזמן גם מבט אינטימי המבודד פרגמנטים. צדו האחד מזמן פיסות מהיצירות המוצגות בתערוכה ובצדו השני מילות השירים. המניפה מדמה את הרוח הנושבת ויוצרת מערבולות של תחושות, מזרימה מהלכי יצירה. ככל שגוברת תנועת המניפה, חוזרת הלוך ושוב, מצטברות שכבות הצבע, נבנים הגופים ומצטללים הדימויים. הנעת המניפה, מאפשרת דאייה על זרמי האוויר, הלאה והלאה, מתוך חופש ונאמנות לעצמי הקורא, היוצר.

  • העבודות נעשו במסגרת הקורס: "פיתוח שפה אישית"
  • הנחייה ואוצרות: רחל רבינוביץ', רכזת המחלקה לאמנות ומרצה במכון לאומנויות תל-חי

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה