אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 30.04.2013

HerStory: נשים נסתרות בגליל

הנשים מיעטו לתעד את חייהן הפרטיים, רבות מהן חשבו שסיפורן לא ייחודי. בפרויקט זה שאפנו לאפשר לנשים לספר את סיפורן, כיוון שהערך שאנו רואים בסיפורן, לאזור בכלל ולנשים בפרט- עצום.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

תערוכה המספרת את סיפוריהן של 15 נשים, גיבורות מקומיות, המספרות את סיפורו של האזור על גווניו. סיפורי ההתיישבות, הקליטה בארץ, הסתגלות לחיי היום יום ביישוב העירוני והכפרי. נשים חזקות, עצמאיות, שניהלו משק בית ועסקו במקצועות שעברו מאם לבת, דורות רבים במשפחותיהן. חלקן עסקו גם בחקלאות ובחינוך. נשים אלו כאבו ושמחו, בחרו בחיים וחיזקו זו את זו.

הסיפורים הפרטיים ויותר מכך, הסיפורים הנשיים של נשים ביישובי הגליל, פותחים פתח חדש ומאפשרים להבין את מרכיבי המציאות היומיומית ושגרת החיים של המתיישבות. הסיפורים תורמים בהבנת מרכיבי ההתמודדות הייחודיים של נשים אלו, שבעוצמתן, בכוחן ופעילותן הייחודית קידמו את האתוס הציוני בגליל.

מעשה הסיפור והקשרים הנרקמים בין המספרת לבין המאזינה פותחים תהליך עמוק של היכרות ושותפות ובכך יוצרים מרחב נינוח, השייך למספרת ומאפשר לה לספר את סיפורה. פעמים רבות זה מרחב ראשוני ובכך ייחודו.

הנשים מיעטו לתעד את חייהן הפרטיים, רבות מהן חשבו שסיפורן לא ייחודי. בפרויקט זה שאפנו לאפשר לנשים לספר את סיפורן, כיוון שהערך שאנו רואים בסיפורן, לאזור בכלל ולנשים בפרט- עצום.

התערוכה היא פרי יוזמתם של ד"ר זאביק גרינברג, דקן הסטודנטים וחוקר במכללה האקדמית תל-חי, שולי ספיר, רכזת היחידה למעורבות חברתית במכללה האקדמית תל חי, גילה יעקבי גורביץ, רכזת מעורבות חברתית במרכז צעירים אצבע הגליל וז'קלין ישעיה, מקימת האוהל האדום, מפגשי לימוד ושיח של נשים מישובי אצבע הגליל. הראיונות והמפגשים עם הנשים המרתקות נעשו ע"י סטודנטים/ות במכללה האקדמית תל חי ומתנדבות, פעילות באוהל האדום. אנו מודים לאפרת ניסימוב, ירדן שטקלמן, רחל רז, נועה שלומיוק, ליאת בן אדיבה, אושר ברג, מאיה אופנהיימר, תמר בן ברוך, אפשרת שגיא, מעיין פליישון, מיכל סלה, שני קרני, אפרת אינדיג וימית פנספורקר. תודה לאורן ניר ותמר בן ברוך על העיצוב הגרפי.

פעילותינו הקהילתית מטרתה לעודד חיבור בין הדור הצעיר לדור הוותיק, דרך הסיפור וחווית התיעוד. באמצעות ההיכרות עם נשות האזור, שהיו חלק חשוב מהקמתו של המקום והפיכתו לקהילה מגוונת ומיוחדת, שאפנו ליצור חיבור עם ההיסטוריה המקומית.

אנו מודים לנשים על השיתוף האמיץ בסיפוריהן ולבני משפחותיהן על העזרה בתיאום המפגשים ואיסוף התמונות.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

  1. יהודית (ג'ודי) מור המאירי

    שלום ז'קלין,
    קיבלתי את המידע על היוזמה הברוכה שלך מאביגיל כהן. אני מזמינה אותך ואת חברייך לאירוע חשוב ביוזמת משרד התרבות וגופים נוספים, שייערך במוצ"ש 8.6.2013 בבית יגאל אלון בצפת בשעה 20:30. האירוע מתמקד בספריו החשובים של יחזקאל המאירי, בן צפת במסגרת המיזם הארצי – ישראל קוראת – סופר בעירו. אשמח לשלוח לך במייל את תכנית הערב והזמנה. ספרים אלה מתמקדים באדם – במאבקו בעתות מצוקה ונצחון הרוח על צוק העתים.

    במבואה של בית יגאל אלון נאפשר חשיפה של הקהל אל גופים התנדבותיים הפועלים בצפת, תחת הכותרת – אנשים למען אנשים בצפת. יתכן שיש מקום גם לכם ואז נרחיב לצפת והגליל. העבירי לי במייל את תגובתך ואת הכתובת למשלוח ההזמנה.

    בברכה ג'ודי

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה