אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 17.03.2013

הפנינג "סמים לב" // עמית שריג

הם לא בדיוק "אל-סם", וגם לא 'האגודה למלחמה בסמים'. אז מה הם רוצים בעצם? לדבר על זה. אתם מצפים שאירוע מסוג כזה יגדיר מחדש את המונח "סחי", אבל אז מתחיל ההפנינג וברקע מתנגן השיר "Because I Got High", איזה מגניבים. לא חולף זמן רב וסטודנטים מתחילים לגשת אל דוכן ההסברה. מכיוון שלא רצינו להפריע להם בעבודה, יצאנו לבדוק (מתוך חובה עיתונאית כמובן) את האטרקציה הבולטת באירוע – טרמפולינה ע-נ-ק-י-ת.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

האווירה בקמפוס היתה כייפית ודי מבלבלת. אז כדי לעשות סדר בבלאגן עמית שריג (סטודנט המכללה ותוספת חדשה לצוות המדיה החברתית שלנו) יצא לדבר עם ניר, רכז התוכנית, סטודנט שנה ג' בחוג לעבודה סוציאלית – "המטרה היא לעורר את השיח, אנחנו לא באים ממקום של הטפה, אנחנו מאמינים בבחירה חופשית".

כשניר חזר מטיול של מספר חודשים באמסטרדם, הוא חזר עם תובנות, ולא מהסוג שאופייני למי שחזר זה עתה מאמסטרדם – "בתוך כל העולם הזה, מתוך כל הליברליות והחופש הזה, הבנתי שזה רק לוקח אותי אחורה. ההנאה שלי תלויה בזה, הקשרים החברתיים שלי תלויים בזה, השעמום, העשייה, אי-העשייה". ניר כמובן החליט שסמים זה לא בשבילו, אך כשנתקל במודעה של תוכנית "סמים-לב" בשנה הראשונה שלו כסטודנט, החליט לקחת את העמדה שלו בנושא לשלב הבא ולעזור לקדם את השיח בנושא סמים בקרב הסטודנטים במכללה. מטרת התוכנית כאמור, אינה למנוע מסטודנטים לעשן סמים, אלא לגרום להם להפעיל יותר שיקול דעת – "להביא את כולם לדבר על זה, לאו דווקא את אלו שצורכים. גם בנאדם שלא צורך, לפני שהוא מחליט אם לקחת את השכטה הראשונה, אם הוא יידע את מה שרציתי להעביר אליו, וייקח את זה בתוך השיקולים שלו, אז אני עשיתי את שלי, גם אם הוא בחר לעשן".

מי שהקים את התוכנית, פרופ' אלי לבנטל, ראש החוג לעבודה סוציאלית, ניהל את המרכז לטיפול נפגעי סמים בחיפה במשך 30 שנה, וכיום הוא כבר מודה – "הפכתי למכור למכורים". בתור מי שחקר את הנושא במשך שנים רבות, ומתוך ידיעה שהשימוש בסמים פסיכו-אקטיביים רווח בקרב סטודנטים יותר מאשר באוכלוסייה הכללית בצורה משמעותית, ראה לנכון להקים את תוכנית "סמים-לב".

אתה חושב שסטודנטים לא עושים מספיק חושבים בנושא?

"אנחנו מלווים את הפרוייקט הזה עם מחקר, חלק מהממצאים היותר מדאיגים של המחקר, זה שלא מספיק שאנשים משתמשים, בערך10% מהסטודנטים דיווחו שבשנה האחרונה הם נסעו תחת השפעה של סמים, אלכוהול, או שניהם יחד. הרי ברור לך מה המשמעות של נהיגה תחת השפעה, שאלת אותי אם חושבים מספיק? כנראה שלא. אני חושב שמעט מאוד סטודנטים יודעים מה ההשפעות המזיקות של שימוש בחשיש לטווח הארוך. אתה צריך לדעת, כי יכולות להיות לזה משמעויות הרסניות על החיים שלך. אני לא אבא, או אמא שלך, ואני לא מכריח אותך לעשות שום דבר, אבל כן אני רוצה, שבתור איש משכיל אתה תדע, שההחלטה תהיה החלטה מושכלת. אני לא בא להטיף לאנשים מה נכון ומה לא נכון בשבילם. התפקיד שלנו זה לפחות לתת לאנשים הזדמנות לדעת מה המשמעות".

אגב, עוד דבר מעניין שגילינו היום. ישנו מחקר שמראה שלמרות השמועה הרווחת, ולמרבה ההפתעה, תל-חי רחוקה מלהיות המכללה הכי סטלנית בארץ!

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה