אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 12.03.2013

"גברת עם סלים" // מאת: עמית שריג

הפרויקט המבורך, "גברת עם סלים", בעיצומו וקרית שמונה כמרקחה! אז שלחנו את עמית שריג, סטודנט המכללה וכוכב עולה נוסף בשורות צוות המדיה החברתית שלנו, לשטח לסקר ממקור ראשון.

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

לכבוד "יום מעשים טובים הבינלאומי", החליט פורום הארגונים החברתיים במכללה האקדמית תל-חי לאמץ את רעיון הפרויקט "גברת עם סלים" (יוזמה של "הלל" הפועל בשיתוף עם סטודנטים וצעירים תושבי ירושלים בשוק מחנה-יהודה בשנתיים האחרונות).

הרעיון פשוט: חבר'ה צעירים עוזרים לקשישים ולמבוגרים לסחוב את סלי הקניות הכבדים, ובתמורה זוכים לשמוע את סיפורי חייהם וסיפור העיר כולה על-פי זכרונותיהם – מעבר למטרה המובנת מאליה, השאיפה היא להביא לקירוב לבבות ולגשר על הפער הבין-דורי.

הצעירים שנטלו חלק ביוזמה, סטודנטים ותושבי האזור, מספרים על החוויה המיוחדת, התחושות ועל התגובות שקיבלו מהאנשים.

עודד, סטודנט לחינוך שנה א': "בהתחלה הייתי ישיר וזה לא עבד. צריך לנסות להתחבר אליהם קודם, כדי להוריד את המגננות. לחלק יש מחסום של 'אני לא צריך עזרה'".
לדבריו, המבוגרים שהגיעו אל השוק לא ידעו במה מדובר, וחלקם לא האמינו כששמעו על היוזמה, אשר הזכירה להם את ישראל הישנה ואת הערבות הדדית שהלכה ופחתה עם השנים – "זה נשמע כמו משהו שכבר לא קיים יותר".

וויז'דן ואולה, סטודנטיות לכלכלה וניהול שנה ג': "זה טוב לעזור. האנשים נחמדים, יש כאלה שלא נעים להם, יש כאלו שמסכימים ואומרים תודה". הן מספרות, שהגיעו מפני שהן אוהבות לעזור לאוכלוסיית הקשישים.

ומה דעתו של השוק על המתרחש?

בעלי הדוכנים מברכים את היוזמה, ומסבירים כיצד הדבר מועיל לקשישים וגם לעסקים. לדבריהם, ישנם מצבים רבים בהם לקוחות מבוגרים מתקשים לערוך לבדם את מסע הקניות, ולקוחות מסוימים אף בוחרים שלא לקנות, או לקנות פחות, כאשר אין בנמצא מי שיסייע להם.

שלום, בעל דוכן בשוק מעל 20 שנה: "זה רעיון יפה, זו הרגשה טובה שיודעים, שיש מישהו שעוזר להם עם הסלים".

אורי זיו, פעיל חברתי ותושב האיזור, על הבחירה בשוק כמגרש לעשייה חברתית"הפרויקט יכול לקשור מחדש בין הקניות שאנחנו עושים לקהילה שבה אנחנו חיים, דבר שנעלם מק"ש כמעט לחלוטין ב-20 השנים האחרונות, עם צמיחתם של הקניונים והמכה שמרכז הקניות החדש (BIG) הנחית על מרכז העיר. פרויקט כזה יכול לקרות רק בשוק, מקום שבו חווית הקניות היא חוויה קהילתית".

 

תושבי ק"ש, נרגשים מן היוזמה ומשתפים אותנו בתחושותיהם

סילביה, לקוחה קבועה בשוק מברכת את הפעיליםהיא משתדלת להקפיד לבקר בשוק בכל שני וחמישי, כמיטב המסורת, ומספרת כי בדרך כלל היא נאלצת לסחוב את הסלים לבדה ונעזרת בעגלה לשם כך – "זה מעשה מאוד יפה ואצילי. אשמח שהרבה תושבים בארץ יצטרפו ליוזמה. לשמחתינו בקרית שמונה יש את העזרה הזאת".

אריה לוי (פור), לקוח בשוק ותושב העיראמנם הוא לא הסכים לנו לעזור לו בסחיבת הסל, אך כן שיתף אותנו בתחושותיו ודעתו על הפרויקט – "צריך לאמץ את הצעירים ולא להתנגד להם. את כל המהפכות בעולם עשו הנוער. אני אוהב את המדינה ואת קרית שמונה, את הטבע, הנוף והאנשים הטובים". אריה, מכיר מקרוב את תחום העשייה החברתית – עלה בגיל 12 מפרס לקיבוץ האון, הצטרף לתנועת "השומר הצעיר", עבד כ-30 שנה בתור מורה בק"ש וכיום מלמד עולים חדשים בהתנדבות. מבחינתו, יוזמות מסוג זה הן תחייה מחודשת של הערכים עליהם התחנך.

 

יישר כוח לכל המתנדבים והמעורבים!

 

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה