אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 31.10.2012

כנס רש"י: מעתה ייקרא קמפוס מזרח ע"ש מייסד קרן רש"י, מר גוסטאב לוואן ז"ל

מתוך דבריו של גבי אשכנזי בכנס: "עתידה של מדינת ישראל, עוצמתה וחוזקה טמון לא רק בכוחו של צה״ל אלא גם בעוצמתו וחוזקו של החינוך. שיתוף הפעולה ההדוק בין קרן רש״י למכללה האקדמית תל-חי הביא לכך שלמכללה האקדמית תל-חי תפקיד כמנוף כלכלי אדיר וכמנוף צמיחה. גוסטאב לוואן היה איש עסקים מצליח בעל מחוייבות עמוקה למדינת ישראל. ציוני גדול ובעל נשמה יתרה…ללא גוסטאב לוואן לא הינו פה היום".

בקמפוס מזרח נערך טקס חגיגי לקריאת שמו של הקמפוס על שמו של מייסד קרן רש"י מר גוסטאב לוואן ז"ל, שהיה מן התורמים הגדולים ביותר למדינת ישראל לאורך עשרות שנים, אולם הקפיד, כי תרומותיו יעשו בעילום שם, או באמצעות קרן רש"י אותה הקים.

מתוך כנס רש"י: פרופ' מנואל טרכטנברג משבח את המכללה האקדמית תל-חי

האירוע התקיים במסגרת כנס אקדמי שיקרא: פורום גוסטאב לוואן במה לשינוי חברתי ע"ש מייסד קרן רש"י. הכנס יערך אחת לשנה לסירוגין במכללה האקדמית תל-חי ובמכללה האקדמית ספיר.

השנה זוהי שנתו הראשונה של הכנס וכותרתו: "חינוך והשכלה כמנוף לפיתוח וחיזוק הגליל". הכנס נערך בנוכחות מנכ"ל משרד הפנים עמרם קלעג'י, יו"ר קרן רש"י, רא"ל (מיל.) גבי אשכנזי, נשיא המכללה האקדמית תל- חי, פרופ' יונה חן והנהלת המכללה.

מתוך דבריו של גבי אשכנזי בכנס: "עתידה של מדינת ישראל, עוצמתה וחוזקה טמון לא רק בכוחו של צה״ל אלא גם בעוצמתו וחוזקו של החינוך. שיתוף הפעולה ההדוק בין קרן רש״י למכללה האקדמית תל-חי הביא לכך שלמכללה האקדמית תל-חי תפקיד כמנוף כלכלי אדיר וכמנוף צמיחה. גוסטאב לוואן היה איש עסקים מצליח בעל מחוייבות עמוקה למדינת ישראל. ציוני גדול ובעל נשמה יתרה…ללא גוסטאב לוואן לא היינו פה היום".

המושב הראשון של הכנס עסק ב"חינוך והשכלה כמנוף לצמיחת ולחיזוק הגליל". את ההרצאה המרכזית במושב זה נשא יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב, פרופ' מנואל טרכטנברג ולאחר מכן התקיים דיון פאנל בהנחיית יוסי מלכה, מנכ"ל המכללה האקדמית תל- חי ובהשתתפות: אלי אלאלוף, סגן נשיא, קרן רש"י, פרופ' דן בן-דוד, מנכ"ל מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית ופרופ' יולי תמיר, נשיאת מכללת שנקר, שרת החינוך לשעבר.

מתוך כנס רש"י: פרופ' מנואל טרנטנברג על עבודת המכללה האקדמית תל-חי עם לקויי למידה

אלי אלאלוף, סגן נשיא קרן רש"י, בראיון לגלי צה"ל בעקבות קריאת קמפוס מזרח על שמו של גוסטאב לוואן‎

המושב השני עסק ב"יזמות ומדעים בפריפריה – המפתח למצוינות": תא"ל (מיל.) עודד טירה, יו"ר מכון וינגייט ונשיא התאחדות התעשיינים לשעבר, בשיחה אישית עם אייל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, ועם אריק דיין, מנכ"ל עמיעד מערכות סינון מים. איציק תורג'מן, מנכ"ל קרן רש"י סיפר על הפרויקטים המדעיים בהם תומכת הקרן וד"ר עירית ששון התמקדה בהצלחתו הגדולה של המרכז האקדמי לנוער בתל-חי.

 

מתוך כנס רש"י: פרופ' מנואל טרכטנברג על תכנית המל"ג להקים מרכזים אוניברסיטאיים בגליל

את הכנס חתמה הרצאתה המרתקת של רונה רמון, שעסקה אף היא בקידום פרויקטים מדעיים בקרב בני-נוער.

 

מי היה גוסטאב לוואן ז"ל?

מר גוסטאב לוואן ז"ל נפטר ב-29 ביולי 2008 בגיל 94. הוא היה מייסדה של קרן רש"י, והקים את חברת המים המינרליים פרייה.

במשך 60 השנה האחרונות מילא גוסטאב תפקיד מרכזי בהפיכתה של קרן צדקה לא גדולה, שהוקמה ע"י אמו, לקרן רש"י של היום. במהלך השנים הללו הוא הצליח לגייס אנשים נוספים השותפים לדאגתו העיקרית: הבטחת עתידם ורווחתם של העם היהודי ושל מדינת ישראל. הודות לחושיו העסקיים החדים והבנתו את שוקי הכספים, עלה בידו להעניק לקרן רש"י את האמצעים למימוש חזונו: לאפשר לכל אדם בישראל לממש את יכולתו ולהיות אזרח פעיל ותורם מבלי להשאר מאחור עקב נסיבות אישיות, חברתיות או כלכליות.

מבלי לשאת מעולם בתואר רשמי בקרן רש"י עקב צניעותו והתרחקותו מכל פרסום, גוסטאב עמד למעשה בראש הקרן ואליו פנינו תמיד לעצה, השראה והכוונה. פועלה של קרן רש"י תמשיך ותכבד את זכרו בעבודה מאומצת מתמיד להרחיב את השפעתה של הקרן ולהגדיל את רגישותה לצרכיהם של תושבי ישראל בשנים הבאות.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה