אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 02.04.2014

פרויקט "אקדמיה בכיכר" 2014 יוצא לדרך

פרויקט "אקדמיה בכיכר" שנולד בקיץ 2011, בצלה של המחאה החברתית, מביא את האקדמיה אל תושבי ק"ש והסביבה, באמצעות קורסים המותאמים עבור הציבור הרחב, בהדרכת מרצים מהמכללה האקדמית תל-חי. לפרטים נוספים ויצירת קשר: akademya.bakikar@gmail.com

"אקדמיה בכיכר" הנה יוזמה חברתית, הדוגלת בהשבת האקדמיה אל הציבור הרחב ליצירת השכלה שיוויונית, איכותית וביקורתית במחיר שווה לכל כיס. היוזמה המבורכת מכריזה על פתיחת שנה חדשה עם קורסים חדשים – בתשע"ד מוצעים שמונה קורסים שיתקיימו בקרית שמונה וחצור הגלילית.

בעקבות ההצלחה הגדולה לה זכה הפיילוט של פרויקט אקדמיה בכיכר, בהובלתן של ד"ר אייל שביט ויעל סילבר, הוחלט השנה על הרחבתו, והוא יכלול שמונה קורסים בתחומים מגוונים ועוד כמה חידושים מעניינים. הקורסים מיועדים לקהל הרחב וההשתתפות בהם כרוכה בתשלום סמלי של 20 ₪ בלבד לכל סדרת המפגשים.

בין הקורסים השנה, ניתן למנות: "ברד ירד בדרום ספרד" קורס שמלמד פרופ' גיורא רטבו, אשר יעסוק במטאורולוגיה דרך האינטרנט, "הורות – האתגר בעולם המודרני" אותו יעביר ד"ר יוסי לזר, "פרה-היסטוריה של נהר הירדן" יועבר ע"י ד"ר גונן שרון, "מטבח עולמי תזונה בריאה בבישול עמים מסורתי" – סדנא מעשית ותיאורטית שתועבר באחריות פרופ' סנאית תמיר וגב' יוכי ירמיהו, "זינוק באמצע החיים מנהיגות אישית ויצירת שינוי" – יועבר ע"י ד"ר אביהו רונן ומר סרחיו הלמן, "האיש הוא הפוליטי – בין הבניה חברתית לזהות אישית" – ד"ר יואב קריים, "הילד הזה הוא אני – מצפן להורים" – ד"ר ענת רביב, "הסיפור שלנו- כותבים את ההיסטוריה של קריית שמונה" – יועבר ע"י ד"ר אמיר גולדשטיין ומר ירדן ארליך.

לדברי ד"ר איילת שביט "הצלחתו של הפרויקט בשנה שעברה, הצמיחה קהילה אמתית של למעלה מ- 250 לומדים וההד שנוצר לקורסים עצמם ולפרויקט בכללותו, היה משמעותי גם בקרב הקהילה וגם בקרב האקדמיה; ולכן החלטנו להרחיב אותו בהיקף, במגוון ובמיקום הקורסים. השנה יתקיים הפרויקט במגוון גדול של מקומות בתוך קריית שמונה, בעיירה חצור ובמוזאון הפרה-היסטורי בקיבוץ מעיין ברוך. חידוש נוסף שהוכנס השנה, חלק גדול מהקורסים ילמדו במתכונת של זוג מרצים: האחד מומחה מהאקדמיה והשני מומחה מהקהילה. כך למשל קורס "בישול עולמי" יועבר ע"י תזונאית מהאקדמיה ולצידה מומחית לבישול מסורתי, הקורס "מנהיגות אישית" יועבר ע"י איש אקדמיה שייתן צד תיאורטי למושג מנהיגות ובכל מפגש אדם מהקהילה יספר את סיפורו האישי כמנהיג". הייחוד ב"אקדמיה בכיכר", בקנה מידה ארצי ועולמי, הוא שבניגוד למודל המקובל של שותפות אקדמיה וקהילה כאן האקדמיה לא "יורדת אל העם" ולא מסתפקת בתחושה הנעימה המלווה כל התנדבות או תרומה. יש כאן תפיסה חדשנית המנסה להפוך את הפירמידה המוכרת לבניית ידע איכותי. הידע הנרקם במהלך הקורס בשותפות עם הקהילה, מסתמן לא פעם כידע יותר מגוון, מוצק, רלוונטי ותמיד מפתיע. מדובר בשינוי תפיסת האקדמיה את עצמה ואת הידע שהיא מייצרת, וזהו חידוש תיאורטי ולא רק מעשי".

הקורס הראשון יעסוק בפרה-היסטוריה של נהר הירדן: מיליון השנים הראשונות, בהנחייתו של ד"ר גונן שרון. "במוצאו דרומה מעמק החולה חושף הירדן שכבות גיאולוגיות המשמרות את שרידי התיישבות אנושית במשך מיליון השנים האחרונות. פילים אריות ופרות ענק, העדויות הקדומות ביותר לשליטה באש, יישובי הקבע החקלאיים הקדומים בעולם נחשפים בשנים האחרונות בחפירות ארכיאולוגיות בעמק החולה" אומר ד"ר שרון "בקורס נסקור את התגליות האחרונות ונדון בתרומתן של התגליות מאזורינו למחקר הארכיאולוגי". הקורס מתקיים במוזיאון האדם הקדמון במעיין ברוך, המוקדש לפרהיסטוריה של עמק החולה ומציג ממצאים בעלי חשיבות עולמית כגון בעל החיים המבוית הראשון – הכלב ועוד. הקורס יתקיים בימי ב' מ-17:30-19:00 מה-11.11.13, ארבעה מפגשים, במוזיאון האדם הקדמון במעיין ברוך.

מצורפת מטה התוכנייה המלאה של הקורסים החדשים אשר נפתחו השנה. פתיחת הקורס תלויה במידת ההרשמה והם מוגבלים במספר המשתתפים.

כנסו לדף הפייסבוק "אקדמיה בכיכר" להירשם

 

הפרויקט רואה כותרות בכתבה שנתפרסמה ב"מעריב":

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר: 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה