מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 04.06.2012

"והארץ כמרקחה" – יוסי מלכה, מנכ"ל המכללה בטור מיוחד על סוגיית הפליטים

כמדינה יהודית ודמוקרטית אנו מחויבים לחפש את הדרכים הראויות להיות מדינה פתוחה וליברלית הנוהגת כמנהג העמים ביחס לפליטים ומהגרים. הטיפול בסוגייה חייב להיעשות ברגישות תוך אימוץ הערכים מהעולם היהודי, שהעניק מקום של כבוד למהגר ולפליט.
עוד בנושאים:

סוגיית הפליטים הסבוכה והמורכבת שחררה את הפקק ומן הבקבוק יוצאים להם כל השדונים למיניהם. כאלה המזהים הזדמנות לקושש כמה קולות בקרב הציבור ואחרים המביאים לידי ביטוי תחושות של שנאת זרים ושנאת שחורים ובקיצור – גזענות לשמה.

סוגיית הפליטים היא רק סימפטום לדרך שבה מתמודדות ממשלות ישראל עם בעיות סבוכות ומורכבות קרי – היעדר מדיניות, גרירת רגליים ועצימת עיניים, עד בואו של המבול.

הטיפול יבוא, אם יבוא רק כאשר תתנפח הסוגיה ותהפוך לבעיה לאומית ה"מאיימת" על שלום הציבור ורק כאשר מקבלי ההחלטות נלחצים כשגבם אל הקיר. גם אז התגובה תהיה רפה, לעיתים מתלהמת החסרה עומק, תבונה מדינית וראיה לרחוק.

למען הסר ספק סוגיית הפליטים בפרט ומדיניות ההגירה לישראל בכלל הינן סוגיות לאומיות חשובות ביותר.

 

ממשלות בכל העולם המפותח מתמודדות בדרכים כאלה ואחרות עם הסוגיה ולא תמיד בהצלחה. גם אצלנו סוגיית הפליטים מטרידה ומציפה קשיים מגוונים.

ריכוזם בדרומה של תל-אביב, באילת ובכמה ריכוזים קטנים אחרים מהווים פצצת זמן מתקתקת שסופה מי ישורנו?

העובדה כי מרביתם אינם עובדים יוצרת כעסים, תסכול, בעיות פרנסה קשות וחיפוש אחר פתרונות קלים (גניבות, עיסוק בזנות ועוד…). העיסוק בסוגייה חייב לכלול מספר מרכיבים מרכזיים ובראשם קביעת מדיניות הגירה בהתאם לחוק ולאמנות הבינלאומיות.

יש למצוא פתרונות לטווח הקצר, תוך התייחסות לסגירת גבולות המדינה, וטיפול בפליטים שכבר נמצאים בישראל.

הדבר החשוב ביותר בתנאים הנוכחיים מדובר במסר חד-משמעי לציבור הרחב המגנה פגיעה בפליטים, הפוסל ביטויי גזענות ומפעיל את שלטון החוק בעוצמה כנגד פורעי חוק העושים שפטים בפליטים.

שריפת הדירה בבוקר ה-04 ביוני בירושלים היא חציית כל הקווים האדומים ואיבוד שליטה, שעלול לעלות בחיי אדם רבים.

כמדינה יהודית ודמוקרטית אנו מחויבים לחפש את הדרכים הראויות להיות מדינה פתוחה וליברלית הנוהגת כמנהג העמים ביחס לפליטים ומהגרים. הטיפול בסוגייה חייב להיעשות ברגישות תוך אימוץ הערכים מהעולם היהודי, שהעניק מקום של כבוד למהגר ולפליט.

מדיניות הומנית אין פרושה חולשה אלא ביטוי לעוצמה ערכית פנימית של עם, שעמד בפני הכחדה, וככזה יש לו תפקיד רב משמעות על הגלובוס ובחברת העמים המפותחים.

אל ניתן להתנהלות שגויה של כל ממשלות ישראל ביחס לסוגייה לגרור אותנו למחוזות אפלים, שהם בבחינת אות קלון לכל אחד ואחת מאתנו ולכולנו כחברה נאורה.

 

מדבר אליכם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה