אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 30.05.2012

עורכים נוספים הגיעו – 'פסטיבל הסרטים הקצרים בגליל' – סיכום

הפסטיבל נתן במה ל-130 סרטים קצרים מהארץ ומרחבי העולם ובטקס הסיום שהתקיים ביום שישי 25 במאי חולקו פרסים בסך 250,000 ₪.
עוד בנושאים:

לראשונה בתולדות הקולנוע הישראלי התקיים פסטיבל המוקדש כולו לסרטים קצרים. פסטיבל הסרטים הקצרים הראשון בגליל, אותו הפיקה רונית אנטלר, הנו יוזמה משותפת של המכללה האקדמית תל-חי ועיריית קרית-שמונה, אשר נפרש על שלושה ימים (23-25 במאי) בהיכל התרבות ובתיאטרון "מראה" בקרית-שמונה.

הפסטיבל, פרי יוזמה של עיריית קריית שמונה והמכללה האקדמית תל-חי, אירח סרטי קולנוע עלילתי, תיעודי ואנימציה שאורכם מדקה ועד שלושים דקות. המטרה היא לקיים את הפסטיבל מדי שנה בקרית-שמונה במטרה לחשוף יצירות קולנועיות ישראליות קצרות, שאורכן אינו מאפשר מסגרת קבועה.

במסגרת התחרותית של הפסטיבל הוקרנו מיטב הסרטים הקצרים שנעשו לאחרונה בישראל. הסרטים המצטיינים בקטגוריות השונות זכו בפרסים כספיים על סך 75 אלף ש"ח (לצד היצירות הישראליות הוקרנו גם סרטים קצרים נבחרים מהעולם).

הסרטים הוקרנו באולמות "היכל התרבות" (500 מקומות) ותיאטרון "מראה" (140 מקומות). מתחם הפסטיבל בכיכר צה"ל המשתרע בין האולמות אירח מופעי מוסיקה ללא תשלום ודוכני אוכל להנאת הקהל. בנוסף לתחרות הרשמית התקיימו פאנלים, סדנאות מקצועיות של קרנות קולנוע, אירועי פיצ'ינג לסרטי המחר, הפנינג מוסיקלי בחצר תל-חי ובאתרי הטבע שבסביבה.

יורם הררי, יוזם הפסטיבל וראש המרכז לתקשורת בתל-חי , אמר "כמאה סרטים קצרים נוצרים בארץ בכל שנה. יותר ויותר יוצרים, במאים ותיקים ומוכרים פונים ליצור סרטים קצרים. זו תופעה ההולכת וגוברת בעולם. ז'אנר זה אינו רק נחלתם של סטודנטים". המטרה העיקרית של הפסטיבל' מדגיש הררי' היא "קיום שיח ודיון אקדמי לקידום ושיווק הסרטים הקצרים. בפאנלים השונים יתקיימו דיונים סביב היצירה האודיו-ויזואלית לסוגיה ואיתור התקציבים למימון סרטים קצרים".

למנהל האמנותי נבחר איש הקולנוע דני מוג'ה, המנהל את פסטיבל הקולנוע הישראלי באיטליה מזה חמש שנים – "אני מאמין שבעידן המחשב, האינטרנט, הטאבלט והסמרטפונים לסרט הקצר נכון רנסנס ותהילתו תשוב אליו בדומה למה שהיה בימיו הראשונים של הסרט האילם".

הפסטיבל משך אליו קהל שוחר קולנוע מכל הארץ וכן אנשי תעשייה, סטודנטים לקולנוע, וכמובן את תושבי הצפון. מפיקי הפסטיבל רואים חשיבות רבה לעובדה שהפסטיבל מתארח דווקא בקרית-שמונה, דבר שהעניק לעיר ולתושביה גאווה ופתח אפשרויות רבות נוספות לפעילות תרבותית בעיר הצפונית.

פרנסי העיר, המכללה והמועצה האזורית גליל עליון, הבטיחו כולם במהלך טקס הנעילה ביומו השלישי והאחרון של הפסטיבל, כי בכוונתם להפוך את הפסטיבל לאירוע קבוע שנתי, וכן להזרים תקציבים גדולים יותר, מאלה שהוקצו לו בשנה הנוכחית.

הפסטיבל נתן במה ל-130 סרטים קצרים מהארץ ומרחבי העולם ובטקס הסיום שהתקיים ביום שישי 25 במאי חולקו פרסים בסך 250,000 ₪. בתום הטקס התכנסו לראשונה יוצרי קולנוע מהצפון על מנת לייסד את 'פורום יוצרי הקולנוע בגליל'.

 

תחרות הפיצ'ינג לסרטים קצרים 

הפרויקט "נדרים" של נטעלי בראון, יקבל תמיכה של 200,000 ₪ מקרן רבינוביץ' – פרויקט קולנוע.

 

"שלדג הזהב" תחרות הסרט הקצר

שופטים:

 1. לואיס בריסנו – במאי צ'ילאני/צרפתי
 2. דני (נוקיו) ורטה – במאי
 3. גבריאלה אביגור רותם – סופרת

 

פרס הסרט הטוב ביותר הוענק ל-תום שובל על סרטו – "אני אשתה את דמעותיי"

גובה הפרס – 18,000 ₪

נימוקי חבר השופטים: הסרט מקורי, יוצא דופן, מחוספס ובלתי צפוי – כגיבורו יונתן. יונתן חצוף, חסר גבולות, תובע מהסביבה, ילדים ומבוגרים, את הנחוץ לו בעקשנות מתמיהה ובלתי-נלאית. הבימוי הקצבי עוקב אחריו עד מימוש מטרתו – אבל גם אז איננו מקבלים חרך הצצה אל תוך הליבה חסרת המנוחה המפעילה אותו; יונתן נותר עבורנו חידה מטרידה. הסצנה החותמת את הסרט – מפתיעה, מצחיקה, מקוממת ומעוררת מחשבה על הדור הצעיר, על הדרך שבה הוא מתחנך, על תקפותה של שיטת ההכלה ועל מה שחומק מן הרשת הקרועה שלנו אל החופש שאין לו גבולות, אפילו לא הסכנה.

 

בתמונה: נועה אושרוב, מפיקת "אני אשתה את דמעותיי", מקבלת את הפרס הראשון מראש עיריית ק"ש, הרב ניסים מלכה.

פרס הבימוי הטוב ביותר הוענק ל-טל גרניט ושרון מימון על סרטם – "להרוג דבורה"

גובה הפרס – 9,000 ₪

נימוקי חבר השופטים: הסרט הקצר והמהודק עשוי היטב, מציית לחוקי הקומדיה השחורה, מצחיק ומצמרר. הוא מעמיד מראה אלגורית בפני החברה הישראלית שידה קלה כל-כך על ההדק, והיא נוטה להתנכל לעדים, במקום להתמודד בצורה בוגרת עם האשמה.

 

פרס חבר השופטים הוענק ל-אסף פולונסקי על סרטו – "במיטה בעשר בלילה"

גובה הפרס – 5,000 ₪

נימוקי חבר השופטים: בניגוד לפולחן הנעורים הרווח במקומותינו – הסרט מטעים שיש חיי, אהבות, יצרים, תקוות והתנסויות חדשות גם אחרי גיל שבעים. הסרט מגלגל עלילה המתפתחת למשבר, המחולל תפנית שמולידה תפנית-נגדית. האכזבה מחזירה את הפילגש בת השבעים לאהובה הקשיש והנשוי, והמצלמה – המתקרבת אל פניה המתרככים על רקע קולו של אהובה הקורא לה שירה – אוהבת את שניהם.

 

ציון לשבח:

 • "אווה", של רפי שרגאי – על שימוש רגיש ומושכל בלשון המראות, המייתרת את המילים.
 • "סוסיא", סרטם הדוקומנטרי של דני רוזנברג ויואב גרוס, על כוחה של הסצנה בה ג'יפ אימתני ושואג מנסה – לשווא – לגרש את מוחמד מזיכרונותיו.

 

תחרות סרטי סטודנטים קצרים, ע"ש דני שכטר

שופטים:

 1. טל גרניט
 2. ארז תדמור
 3. חנניה בר

 

פרס סרט הסטודנטים הטוב ביותר הוענק ל-אורית פוקס, בוגרת 'סם שפיגל', על סרטה – "קרב עיניים"

גובה הפרס – 12,000 ₪

נימוקי חבר השופטים: "קרב עיניים" הוא סרט יוצא דופן ואמיץ. הבימאית אורית פוקס יצרה יצירה אוניברסלית מטלטלת. יצירה קולנועית המשקפת את התמה בה ההתרחשות מול עדשת המצלמה היא החשובה ביותר בעשייה הקולנועית.

 

פרס הבימוי הוענק ל-יניב לינטון, בוגר 'סם שפיגל', על סרטו – "טאטע"

גובה הפרס – 6,000 ₪

נימוקי חבר השופטים: כוחו של הסרט "טאטע" בא מגיבורו וממשחקו המרשים והאותנטי של השחקן שיבי פרומן. הבימוי משקף מקום והלך רוח נפשי תוך שימוש נבון בבחירת עמדות ותנועת מצלמה.

 

פרס חבר השופטים הוענק ל-ישי שמש, בוגר 'בצלאל', על סרט האנימציה שלו – "אדם ובהמה"

גובה הפרס – 3,500 ₪

נימוקי חבר השופטים: "אדם ובהמה" הוא סרט עוצמתי על חולשותיו של האדם, על הצורך בשליטה ועל חוסר היכולת להשתחרר ממנה, תוך שימוש באנימציה מרהיבה, שנחרטת עמוק בלב.

 

ציון לשבח:

 • "לילה בהיר", של לי את גליק מבית הספר 'מנשר'
 • "לונה-פארק", של מורט טורגייב מבית הספר 'מנשר'
 • 'להאיר את הדרך', של רותם צולקר, מתן רוב קאלוורי ויובל לובן מהמכללה הטכנולוגית תל-חי

 

פרט לתחרות התקיימו בפסטיבל מגוון הקרנות שזכו להצלחה

 • מחווה לאלופת המדינה, קבוצת הכדורגל של קרית-שמונה – הקרנת סרטים קצרים, שעניינם כדורגל ומפגש מרגש בין השחקן משה איבגי לשחקני הכדורגל של הקבוצה מן הילדים ועד לבוגרים.
 • מחווה לסרטים הקצרים של אברהם הפנר – הקרנת הסרט המשוחזר "סיאנס" שביים הפנר ב-1969 ולמעשה כמעט ולא נחשף לעיני הקהל מאז הפקתו.
 • "קפה וסיגריות" – הקרנת סרטים קצרים עטורי פרסים מרחבי העולם ודיון שנועד לקדם את מעמדו של הסרט הישראלי הקצר, וסדנת אמן עם במאי הקולנוע והאנימטור לואיס בריסנו.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה