אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 10.05.2012

נותן את הטון: עמנואל אטון והמאבק על בריאות התושבים בצפון

"המצב הוא קשה, קשה עד קשה מאוד. ואחת השאלות בסקר היתה – האם אתה מכיר מישהו שנוסע שעה ויותר כדי לקבל טיפול? 70% אמרו שהם מכירים כאלה אנשים. הדבר הזה הוא בלתי סביר בעליל, בעיקר גם לאור המצב הסוציו-אקונומי. השאלות הן שאלות הרבה יותר רחבות. מכיון שבאופן כללי המצב הסוציו-אקונומי בפריפריה הוא נמוך יותר מבמרכז".
עוד בנושאים:
עמנואל אטון, סטודנט לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית תל-חי, כבר בעל לאישה ואב לילדים. הרצון העז שבוער בו לתיקון עוולות חברתיות ולצעוק את זעקת השכבות החלשות בהחלט ראוי לציון.

עמנואל לא מהסס והשתתף באופן פעיל במחאת העובדים הסוציאליים ופועל לשינוי סדר העדיפויות המדיני למתן דגש לטובת סדר היום החברתי.

ב-09 במאי התקיים הכנס 'צמצום פערי הבריאות בין המרכז לפריפריה' הראשון, בו אצבע הגליל מובאת כמקרה מבחן. הפעם בראיון לרדיו צפון, לתוכניתה של קרן אקרמן, הוא מספר על היציאה למאבק על בריאות ורמת שירותי הבריאות של תושבי הצפון, במסגרת "עיניים פקוחות לרווחה" (הקבוצה שייסד). מטרת הקבוצה, היא, כאמור, פעילות למען שינוי ברמה החברתית, אך מוקד פועלה של הקבוצה הוא למען תושבי אצבע הגליל.

 

הראיון המלא של עמנואל אטון עם קרן אקרמן 

http://youtu.be/7W7pmBlhQnM

 

תמלול הראיון:

קרן אקרמן: לתושבי הצפון, לנו, נמאס להיות מקופחים לעומת תושבי המרכז, לשלם לקופת החולים את אותו תשלום כמותם ולהמתין הרבה יותר מהם כדי לראות רופא מומחה, או לעבור איזו שהיא פרוצדורה רפואית. קבוצת סטודנטים ממכללת תל-חי הרימה את הכפפה, חלקם תושבי האזור, החליטו לצאת למאבק על בריאות התושבים. בוקר טוב לעמנואל אטון, סטודנט לעבודה סוציאלית במכללה האקדמית תל-חי.

עמנואל אטון: בוקר אור.

קרן אקרמן: ספר לנו על עיניים פתוחות לרווחה, הקבוצה שהקמת, שהקמתם?

עמנואל אטון: אוקיי. זה עיניים פקוחות, פקוחות לרווחה. הקבוצה הזאת הוקמה בתחילת השנה, בהמשך למאבקים משנה שעברה. זה התחיל במאבק של העובדים הסוציאליים ולאחר מכן עשינו איזו פעילות ככה שקראנו לה מסע התעוררות, יצאנו מתל-חי לתל-אביב, ובקריאה לעשות שינוי יסודי יותר בסדרי העדיפויות, ומשם הגענו אל המחאה בקיץ. ואז עוד לפני אנחנו החלטנו שאנחנו רוצים להקים איזו שהיא קבוצה שתפעל בנושאים החברתיים ולהתמקד באצבע הגליל, להתמקד באזור שלנו. אחת המסקנות מהמחאה זה, הנושאים של צדק חברתי צריכים להתברר, ואחד הנושאים המרכזיים זה הנושא הזה של הפער בין הפריפריה למרכז.

קרן אקרמן: כולנו יודעים שיש פער בין הפריפריה למרכז. בוא תן לנו כמה נתונים על הפער הזה בשירותי הבריאות.

עמנואל אטון: אז בשירותי הבריאות, קודם כל עשינו סקר, יצאנו בסקר פה באזור, כי הסקרים של שביעות רצון של קופות חולים לא מפורסמים לציבור. אז רצינו לבדוק, לעשות סקר אלטרנטיבי ולבדוק מה המצב. מה שעלה מהסקרים זה, שיש התרעמות מאוד גדולה בנושא של רופאים מומחים, גם בקטע של זמינות שלהם פה, וגם בקטע של המשאבים שאנחנו נדרשים להוציא כדי להגיע לרופא מומחה, אם זה לחיפה ואם זה לרמב"ם ואם זה לבית חולים העמק, ואם זה אפילו יותר דרומה לכיוון המרכז. ככה גם בצרכים המיוחדים, אם זה, היו חולי סרטן עד שבעצם קם מכון ההקרנות בזיו, ואם זה בוודאי ובוודאי קשישים. דו"ח המבקר האחרון מדבר על 18 מיטות אשפוז לשיקום של קשישים בפוריה לכל מחוז הצפון, שהוא המחוז השני בגודלו.

קרן אקרמן: יש לציין שמשרד הבריאות, אגב, הציב את צמצום הפערים בין המרכז לפריפריה בראש סדר העדיפויות.

עמנואל אטון: נכון. אז יש לנו פה כמה גורמים שהיו קשורים לענין. יש לנו את משרד הבריאות שאגב כותב שחור-על-גבי-לבן גם בדו"חות שהוא מוציא, הוא מציין קודם כל את הפער הגדול בנושא של מומחים, וזו אחת הסיבות במאבק של המתמחים ושל המומחים, דובר על זה שישלמו סכום מאוד גדול למומחים בתחומים מסוימים שיגיעו לפריפריה. בינתיים זה לא נותן פתרון כרגע. אז משרד הבריאות מכיר בבעיה. במקביל, יש את קופות החולים שזה גוף שהוא גוף כלכלי, ויש לו את השיקולים שלו מעבר לענין של הבריאות שלנו, ואת הענין הזה בעצם צריך גם להתמודד איתו, לשאול את השאלות. נושא נוסף זה נושא שנקרא קפיטציה, הרעיון של הקפיטציה זה שקופות החולים מקבלות סכום נוסף על כל לקוח בפריפריה, כדי לשפר את הנגישות והזמינות. השנה מדובר על סדר גודל של 200 מליון שקל, שקופות החולים קיבלו לטובת העניין הזה.

קרן אקרמן: שכל שנה הן מקבלות לטובת העניין.

עמנואל אטון: כן. ועדיין אנחנו רואים שהמצב הוא קשה, קשה עד קשה מאוד. ואחת השאלות בסקר היתה – האם אתה מכיר מישהו שנוסע שעה ויותר כדי לקבל טיפול? 70% אמרו שהם מכירים כאלה אנשים. הדבר הזה הוא בלתי סביר בעליל, בעיקר גם לאור המצב הסוציו-אקונומי. השאלות הן שאלות הרבה יותר רחבות. מכיון שבאופן כללי המצב הסוציו-אקונומי בפריפריה הוא נמוך יותר מבמרכז.

קרן אקרמן: כן, הבריאות זה רק סימפטום של הבעיה.

עמנואל אטון: נכון, אבל זה סימפטום מאוד משמעותי. אחד הנתונים…

קרן אקרמן: מאוד. מה אתם מצפים בעצם להשיג במאבק הזה?

עמנואל אטון: רק נתון אחד, שבסקר בענייני סטטיסטיקה, אז בצפון חיים 3 שנים פחות מבמרכז. למרות איכות החיים, למרות הנוף הנפלא ומזג האויר הנהדר, אנחנו חיים 3 שנים פחות פה, וחלק מזה זה מה שציינתי זה שאין, אין תזונה טובה לאנשים, מכיון שהמצב הסוציו-אקונומי הוא לא…

קרן אקרמן: מה הציפייה שלכם מהמאבק הזה? וגם מחר בוא ספר לנו, יש לכם כנס שכולנו מוזמנים, או לא מוזמנים?

עמנואל אטון: כולם מוזמנים, יותר ממוזמנים. כיון שמה שחשוב לי להגיד בהקשר של המחאה, זה ההכרה בכוח של הציבור, בכוח של האנשים. אם אני מסתכל בלי, את יודעת, אין לי איזה צידוד פוליטי. אבל עם הספינים שקרו בלילה הזה, אנחנו מבינים, אנחנו מבינים איך ההנהגה שלנו מתנהלת, שבאופן כללי האזרח צריך להשמיע את קולו, ואנחנו רואים סביבנו במדינות שמסביבנו שהאזרחים משמיעים…

קרן אקרמן: מה קורה בכנס, מה קורה בכנס מחר? פשוט, כי זמננו קצר.

עמנואל אטון: אוקיי. הכנס יהיה בשעה 12.00 במכללת תל-חי, תהיה שם הכוונה, הולך להיות פאנל מומחים, שזכינו שמגיעים מומחים רציניים בתחום לאזור שלנו. יש לנו את מנהל בית החולים "זיו" בצפת, יש לנו את סגן מנהל בית הספר לרפואה…

קרן אקרמן: הזמנתם גם, אגב, מישהו ממשרד הבריאות?

עמנואל אטון: לא ממשרד הבריאות, מקופת החולים כללית, ש-80% מהאנשים בצפון נמנים על לקוחותיה. אז יש לנו את מנהל המחוז של קופת חולים, שאני מניח ששם יעלו שאלות, ומאוד מאוד חשוב שאנשים מהציבור יבואו לפה ויצטרפו ליוזמה הזאת של הסטודנטים, שבסך הכל חלקם יהיו פה 3 שנים וימשיכו הלאה. הבעיה היא יותר בעיה אזורית, היא בעיה של האזור שלנו, והיינו רוצים שהתושבים יצטרפו למאבקים האלה כי…

קרן אקרמן: מחר ב-12.00 במכללת תל-חי, כנס ראשון במאבק למען צמצום הפערים בנושא הבריאות בין הפריפריה למרכז. עמנואל אתון, שיהיה להם, אנחנו רוצים לחזק את ידכם שיהיה לכם כוח להמשיך במאבק הזה.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה