לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 03.05.2012

כמהים לפטריות – הגליל כמעצמת גידול

"פטריות יכולות לספק רמה גבוהה של ויטמינים מסוימים, כמו ויטמין D בהתאמות מסוימות שאפשר לעשות להן ודברים נוספים שהפטריות נצרכות יותר ויותר כמזון, שיש לו גם ערך רפואי בריאותי".
עוד בנושאים:

ממש מתחת לאף של כולנו, הפכה ישראל בכלל והגליל בפרט למעצמת פטריות. אינספור סוגים, שלל טעמים ומרקמים וסגולות בריאותיות.

ד"ר עופר דנאי, מרצה במכללה האקדמית תל חי וחוקר פטריות, מסביר בראיון לרדיו צפון, במסגרת כנס מחקרי גליל ה-14, על השינוי שעבר הציבור הישראלי ביחסו לפטריות ואיך התפתחה בישראל תעשייה האחראית על כ-80% מכלל הצריכה.

http://youtu.be/DMLk4LILvLY

 

קראו את הכתבה על ההפתעה הגדולה (והיקרה!) של חברי קיבוץ ברעם

תמלול הראיון:

נועם אמיר: אנחנו רוצים לגעת בנושא אחד, באמת לנסות לחקור ולהבין, איך הגליל שלנו הפך למעצמת פטריות. שלום לד"ר עופר דנאי, חוקר ומנהל את תחום הפטריות ומרצה במכללה האקדמית תל חי. שלום לך.

ד"ר עופר דנאי: שלום לך נועם, וצהריים טובים.

נועם אמיר: צהריים טובים. תשמע, אנחנו כאן באזור הגליל, אני לא יודע, אני בטוח שאתה יודע אני אומר את זה למאזינים כמובן, אני לא יודע אם אתם יודעים מאזינים יקרים, אנחנו נמצאים בלב ליבה של מעצמת פטריות. מכל מקום שאנחנו מסתכלים ימינה אנחנו רואים בית גידול פטריות, שמאלה אנחנו רואים מפעל אריזה לפטריות. לב ליבן של הפטריות כאן מסביבנו. זה נורא טעים, איך הפכנו למעצמת פטריות כזו גדולה?

ד"ר עופר דנאי: קודם כל זה נכון, הגליל, בעיקר הגליל המערבי מייצר היום משהו כמו 80% מהתצרוכת של פטריות במדינת ישראל ותושבי המדינה למדו לצרוך ולהעריך פטריות טריות, עברו מצריכה של מוצרים ירודים של פטריות משומרות ואנחנו נראים יותר ויותר כמו בעולם המערבי באופי הצריכה שלנו, שיודעים להעריך צריכה של פטריות טריות, עם מגוון רחב של פטריות, שגם נותן לנו עושר של טעמים וגם יותר ויותר אנחנו מגלים את התכונות הבריאותיות, שקיימות בפטריות. יותר ויותר מחקרים מלמדים על ערכים בריאותיים, שיש בפטריות.

נועם אמיר: תן לנו דוגמה לכמה ערכים בריאותיים שיש בפטריות? אני יודע שהיא דלת קלוריות, דלת שומן כמובן, אבל מה מעבר לזה?

ד"ר עופר דנאי: נכון, אז זה דברים תזונתיים שהפטריות עשירות בחלבון, אבל אנחנו מכירים בהם שני מרכיבים חומרים שאחד קבוצה של חלבונים ואחד שנקראת פוליסכרידים, זה לא כל כך חשוב, שהם פועלים על חיזוק המערכת החיסונית…

נועם אמיר: או-אה.

ד"ר עופר דנאי: יש היום עבודות שפטריות יכולות לספק רמה גבוהה של ויטמינים מסוימים, כמו ויטמין D בהתאמות מסוימות שאפשר לעשות להן ודברים נוספים שהפטריות נצרכות יותר ויותר כמזון, שיש לו גם ערך רפואי בריאותי.

נועם אמיר: אז אין שום דבר רע בפטריות, הכל טוב ברוך השם.

ד"ר עופר דנאי: ההיפך, אם התחלנו מה שנקרא, "להדביק תווית של פטריות שיודעות להרוג" בעבר…

נועם אמיר: זהו, אני זוכר בתור ילד שגדל בצפת, כל שבת בתקופת גדילת הפטריות שזה בדרך כלל תקופה של ריח של גשם ואדמה ככה רטובה, היינו יוצאים לטיול ביער, היו כללים אם הפטרייה רעילה או לא רעילה, אבל היינו קוטפים פטריות. אני לא זוכר כל כך מה היינו עושים איתן אחר כך. אבל אני כן זוכר שהיינו הולכים לקטוף פטריות. ופה אני יודע שלא, תשמע, לא מגדלים פה את הפטריות הרי בשדות, מגדלים את זה במקררים. זה אותו דבר?

ד"ר עופר דנאי: נכון. לא ממש במקררים מגדלים את זה בבתי גידול מבוקרים ולמעשה זה מבטיח לנו יכולת שליטה ויכולת לספק לצרכנים באמת מוצר, שהוא לא רק בטוח מבחינה בריאותית, אלא גם עומד בסטנדרטים ליצור מזון מתקדם, שנדרש עם הכיווץ וכל מה שצריך. ובהחלט יכול לתת את אותם ערכים אבל רק בצורה מאוד בטוחה, כמו שקיבלו מפטריות שנוצרו בבר. לצערנו גם מה שאנחנו רואים בבר מסיבות מסוימות שלא כולן ברורות, יש ירידה או הידלדלות בכמות פטריות, שמופיעות ונאספות גם בשדות הפתוחים וגם בחורשות.

נועם אמיר: טוב, בכל מקרה, גם לתכניות הבישול יש תרומה בלתי נפרדת לאהבה שלנו הבלתי ברורה הזאתי בשנים האחרונות לפטריות, כי אני חושב שכמעט כל מתכון שלישי בטלוויזיה הוא עם פטריות בצורה זו או אחרת. מה נאמר ומה נוסיף? איכלו פטריות. שיהיה לכם שם כנס פורה. יש לכם עוד המון נושאים שם בכנס…

ד"ר עופר דנאי: תודה רבה, כולם מוזמנים.

נועם אמיר: המון המון. אתם חוקרים שם את תולדות החינוך בגליל, ואת החרמון, ואת האקולוגיה של בעלי החיים, וארכיאולוגיה ואנחנו סתם סתם נפלנו על הפטריות כי זה נמצא פה בכל פינה. אבל בכל מקרה שיהיה לכם כנס פורה.

ד"ר עופר דנאי: תודה רבה ושיהיה לכם יום טוב, להתראות.

 

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

2 תגובות בבלוג חשיפה לצפון

  1. יוני

    יש היום עבודות שפטריות יכולות לספק רמה גבוהה של ויטמינים מסוימים

  2. Danny Nimrod

    שמי דני נמרוד מאשדוד ישראל, אני מאוד מרוצה אמיתי אשראי במזומן הלוואה תאגיד שירות מעולה. זה עובד כאילו הם אומרים שזה עובד. קל לגשת לכספים, הכסף מגיע מהר מאוד לחשבון שלי, ובמחיר סביר מאוד של 5%. השנה, אני כבר לקנות בקר עבור מבצע.I שלי חוו צמיחה עצומה לאחר מימון מחדש באמצעות הלוואה אני השיג מימון אמיתי אשראי תַאֲגִיד. ו ללא חידושים ניירת שנתית, ולא יותר מדי ניירת תנאים – אני בטוח אני אעריך את זה עוד יותר בשנים הבאות. הם מציעים לי $ 550,000.00 נכון אשראי תאגיד רשום ומוסמך הלוואה החברה מציעה הלוואות לכל המדינות לא שוקל אם אתה ברשימה השחורה וב 5% ריבית לחודש. הם מציעים הלוואות לכל מדינות אירופה, ארצות הברית, מדינות אסיה, צפון אמריקה מדינות, מדינות אנטארקטיקה, מדינות דרום אמריקה, מדינות אוקיאניה, אוסטרליה, קנורלנד, מדינות אפריקאיות …. ללא בדיקת אשראי, אישור מואץ מהיר לשלם מיידית out.True תאגיד המטרה היא לך להשיג את היעדים הפיננסיים שלך דרך יוצאת דופן שלהם שירות אמין. קונטקט תאגיד אמיתי היום באמצעות דוא"ל: truecreditcashloan@financier.com או מספר WhatsApp + 1-281-503-4552.

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה