אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 03.08.2016

נלחמים למען הילדים הפלסטינים המקבצים נדבות בצמתים בארץ

סטודנטית לעבודה סוציאלית, מהמכללה האקדמית תל-חי, פועלת לקדם פתרון לבעיה הקשה של הילדים הפלסטינים המסכנים את עצמם
עוד בנושאים:

אריג' נסרה, סטודנטית במסלול לשינוי מדיניות, מהחוג לעבודה סוציאלית, במכללה האקדמית תל-חי, השתתפה לאחרונה בישיבת הועדת לזכויות הילד בכנסת, בה ניסו למצוא דרך לטפל בילדים הפלסטינים המקבצים נדבות בצמתים, על מנת לפרנס את משפחותיהם ברשות בשטחים
אריג' החוקרת את התופעה, פועלת מזה כשנתיים, לקדם פתרון הולם לבעיית הילדים המקבצים נדבות בצמתים ומסכנים גם את עצמם וגם את הנהגים.
אריג' שוחחה לפני כמה שבועות חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון, יושבת ראש הועדה לזכויות הילד, אשר יזמה את הדיון בוועדה. הילדים, הנשלחים לקבץ נדבות בשטחי ישראל, הם בגילאי 4-17, לרוב ממשפחות השרויות במצוקה כלכלית ברשות הפלסטינית ועובדים בקיבוץ נדבות בצמתי הכבישים בישראל. ניתן לראות אותם בעיקר בצמתי כבישים באזור הגולן והמשולש.
לדברי אריג' נסרה, "הילדים עובדים ללא תנאים בסיסיים, כאשר שום מבוגר אינו אחראי לביטחונם ופעמים רבות נאלצים לישון ברחובות או בצדי דרכים. התופעה מוכרת אולם עד כה מעולם לא ניתן לה טיפול. והילדים האלה מאוד אומללים מאוד, יש לי עדות של ילד בן 7 שאומר: "אם היו מוצאים לי עבודה באזור המגורים שלי אני אעדיף לעבוד שמה, זה יותר טוב לי. בישראל כל הזמן השוטרים רודפים אחרינו, שמים אותנו בג'נין ואנחנו חוזרים לנצרת".

"הנושא חוזר ועולה פעם אחר פעם ובינתיים לא ננקט שום מהלך כדי למצוא פתרון למצוקת הילדים". אומרת ארי', "אמנם במהלך הדיון בכנסת עלתה ההצעה לצאת בתכנית בפיילוט לטיפול בבעיה, אך תכנית כזו יכולה להיות יעילה רק אם תערב את כל המשרדים הנוגעים בדבר כולל הרשות הפלסטינית. הפתרון חייב להיות יסודי ומהשורש. השבת הילדים לבתיהם מבלי להעניק פתרון למשפחות החיות בעוני אינו מועיל."

חלק מהילדים מובאים לארץ על ידיי "קבלנים" ישראלים ופלסטינים אשר "גוזרים קופון" ממצבם של המשפחות. הם מבריחים את הילדים מהרשות לתוך תחומי מדינת ישראל ומפזרים אותם בצמתים על מנת שיקבצו נדבות, את מרבית הכסף הם לוקחים לעצמם ומותירים את הילדים האומללים אם סכומים פעוטים. בוועדה עלתה ההצעה להתמקד בענישה כלפי אותם "קבלנים". אך אריג' שלמדה את הנושא לעומק בשנה האחרונה מאמינה כי זה פתרון חלקי והפתרון לדבריה צריך להתמקד בעיקר במשפחות עצמן.

אריג' מובילה את המהלך כחלק מלימודיה וזוכה לליווי צמוד של המסלול לשינוי מדיניות. השקעתה הרבה התחום זיכתה אותה בהכרה ואות הצטיינות מטעם המכללה האקדמית תל חי. אריג' עצמה מאמינה שהפתרון עוד רחוק אך מתכוונת להמשיך לפעול בנושא גם עם תום לימודיה במכללה.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה