אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 15.06.2016

בואו לסרט – קבוצת הידברות

סטודנטים יהודים וערבים נפגשים יחדיו בשביל לדבר, לצחוק "ועל הדרך" ליצור סרט

מאת:
נורית ריינר – המכללה האקדמית תל חי

במהלך לימודיי במכללה נחשפתי למרקם העדין השורר בה. נוכחתי להבין שלמרות שקיים ברחבי הקמפוס מגוון רחב של אוכלוסיות, ביניהם סטודנטים יהודים וערבים, רבים מהם חשים כי לא קיימת הידברות אמיתית ביניהם. על כן שמחתי לגלות טרם סיום לימודיי על הסנונית הראשונה המבשרת על תחילת השינוי המיוחל. אני מתכוונת לפרוייקט "בואו לסרט –קבוצת הידברות".

אז מה זה בעצם ?! לדברי רן ינון מנחה הקבוצה "זהו אחד הפרוייקטים של המרכז לשלום דמוקרטיה ורב תרבותיות שבא לקרב את האוכלוסיות השונות במכללה כמו יהודים וערבים. המטרה היא ליצור דיאלוג והיכרות דרך סדנא חווייתית. דרך עבודה על קולנוע נוצרת גם הידברות וגם תוצרים. זהו עיסוק חווייתי, העבודה המשותפת לפני היצירה".
אז מה זה בעצם המרכז לשלום ודמוקרטיה ורב תרבותיות?! מרכז זה שם לו למטרה להפוך את המכללה למוסד אקדמי רב תרבותי הפועל לשיפור שוויון זכויות והזדמנויות בין יהודים וערבים וליצירת מפגשים בין שתי הקבוצות, תוך מתן ביטוי לשונות התרבותית, קידום הדיאלוג והעשייה המשותפת ועוד. בין היעדים העיקריים של מרכז זה הם: א. סיוע לסטודנטים ערבים להצלחה בלימודים, במיוחד משום שנדרשים ללמוד לא בשפת האם שלהם. ב. ליזום פעילויות שנועדו לקרב בין סטודנטים יהודים וערבים. כמו כן מוצע לסטודנטים מזה יותר מעשור קורס אקדמי- "דיאלוג יהודי ערבי", ייעוץ לסטודנטים הערבים, קורס "הבעה עברית ורטוריקה" ועוד. מתוך מטרות אלה בחרו השנה, עמרי בליך, יעל לאון, נרמין שיבלי מחמד ואיה ג'ליל, כולם סטודנטים שנה ג' בחוג לעבודה סוציאלית, לקדם את השיח המתהווה בין יהודים לערבים דרך פרויקט קהילתי מיוחד ושונה בלווי והנחיה של ליבי אילן, רכזת המרכז וד"ר סמיר זועבי, ראש המרכז. יעל: "כשאני חשבתי על פרויקט קהילתי שאני רוצה לעשות במכללה אני ידעתי שאני רוצה ליצור חיבור והיכרות בין הסטודנטים היהודים והערבים. הבנתי שמפגש חד פעמי לא יצליח ליצור חיבור אמיתי, אך חוויה של מספר מפגשים ועבודה משותפת יכולים לענות על המטרות האלו. אם לא הייתי ממקימי הקבוצה הייתי מאוד רוצה להשתתף בקבוצה כזו." כיצד נולד הרעיון להקים קבוצת קולנוע: נרמין: "אחד מחברי הקבוצה העלה את הרעיון, בגלל שהתחביב שהוא אוהב זה קולנוע ולהיות שחקן. מכאן עלה הרעיון ההתחלתי שאנחנו נציג את ההידברות והקשר ביו סטודנטים ערבים ויהודים במכללה דרך סרטון קצר. לאחר מכן חשבנו יחד שנגייס סטודנטים ערבים ויהודים מהמכללה שנה א' וב' לקבוצת הידברות ושיציגו את הקשר ביניהם דרך קולנוע". יעל: "דבר ראשון הכלי הקולנועי דורש עבודת צוות ומחשבה משותפת על תסריט. צריך שחקנים, במאי וצלם. בנוסף זהו כלי לביטוי ודרך העבודה הקבוצתית על תכני הסרט אפשר היה להגיע לשיח על החיים של הסטודנטים היהודים והערבים במכללה ולהציג זאת על המסך. כאן בעצם נוצר השיח והדיבור על הנושא. בסוף התהליך יוצאים עם תוצר, הסרט, שמאפשר להראות את העבודה שעשינו ואולי גם ישמש את המרכז בהמשך. עמרי: במסגרת הלימודים יצא לי לראות תוצר של עבודה קבוצתית באמצעות הקולנוע, זה היה במהלך סיור בלשכת הרווחה של מועצה אזורית אשכול. ראיתי בכך השראה גם לגבי האפקט של המדיום כחלק מהדינאמיקה הקבוצתית וגם היתרון בכך שנשאר סרט כמזכרת לתהליך שהקבוצה עברה".
בשביל להבין על מה מדובר הצטרפתי לחבורה והתוודעתי לפועלם. חברי הקבוצה התחלקו לשני קבוצות והחלו ליצור סצנות הקשורות להווי של תל חי ולסוגיות הקשורות לחיי היומיום. רן: "עושים דינאמיקה קבוצתית שיוצרת גיבוש וזהות משותפת. נותנים מקום לכל קול שרוצה לעלות, מכירים את הצד השני ואת עצמנו בצורות מעמיקות יותר ועוסקים בנושאים העולים בין ערבים ליהודים, דרך הכלי הקולנועי ודרך הידברות על העבודה".
מהי השאיפה של הפרוייקט? רן: "השאיפה היא לקרב בין היהודים לערבים במכללה. חברי הקבוצה אמרו שעד היום לא היה להם די מגע בין יהודים לערבים והם שמחו על ההזדמנות שניתנה להם. השאיפה היא שימשיך תהליך יותר מעמיק, לגשר בין הפערים בין יהודים לערבים במכללה". אילו הישגים אתם סבורים שפרויקט זה הניב? עמרי: "ההישג הכי משמעותי הוא המודעות לנושא הזה של מפגשים בין סטודנטים יהודים לערבים במכללה. שתי אוכלוסיות שמופרדות בפן הפוליטי והתרבותי אבל חולקות מרחב משותף שמאפשר היכרות הדדית, ביטוי ושיתוף. מבינים פשוט בני אדם." איה: "אני חושבת שהפרויקט השיג מטרה חשובה והיא קשר ואינטראקציה חיובית בין סטודנטים יהודים וערבים במכללה וזאת הייתה המטרה שלנו מההתחלה". האם אתם חשים כי חל שינוי במשתתפי הסדנא? אם כן איזה שינוי? יעל: " אני מאמינה שכן. רוב המשתתפים הגיעו במטרה ליצור חיבור והיכרות עם סטודנטים מתרבות אחרת ואני באמת חושבת שזה נוצר. הקבוצה מאוד התגבשה ויש תחושה של שותפות ושייכות. מעבר להידברות משתתפי הקבוצה למדו והתנסו קצת בעולם הקולנועי שגם זו תוספת מעולה".
את כל הדברים שנאמרו יכולתי לראות בזמן צילום הסצינות היה האווירה החופשית השררה באוויר, כל תהליך העבודה לווה בהומור, צחוק ותחושת יצירה משותפת. את דבריי מחזקים תגובותיהם של המשתתפים ביניהם, גדיר חסונה, סטודנטית לחינוך מיוחד ומדעי ההתנהגות שנה ב' ואיתי נבו, סטודנט לעבודה סוציאלית שנה ג'.
מה מיוחד בפרוייקט זה בעיניך? גדיר: "אני פחות נכנסת לעניין של ערבים יהודים. חשבתי להיות במקום עם אנשים ולהכין משהו עם חברים, לא ערבים או יהודים. זה סימן שהכל בסדר לא משנה מה שיש מסביב. בתקשורת רואים דברים קיצוניים ויש אנשים נורמליים שלא מעניין אותם הסכסוך, רוצים לחיות חיים נורמליים ולהכין משהו ביחד". איתי: "קודם כל לעשות סרט זה כיף, להתעסק עם ההפקה ולשחק זה מוציא ממני דברים שבדרך כלל לא באים לידי ביטוי. הכי חשוב זה המפגש עם הסטודנטים והסטודנטיות הערבים. אני פה כבר שנה ג' וכמעט שאין לי קשרים עם סטודננטיות וסטודנטים ערבים למרות שאני רוצה את זה. ההפרדה ביננו היא יותר מדי חזקה, פה אנחנו שוברים אותה". מה אתה לוקח מהסדנא? גדיר: "להיות כמה שיותר פעילה ולהיות בכל מיני מקומות, זה מאוד כיף להיות ביחד ואקח את זה הלאה להיות פעילה בקבוצות אלה, זה בוודאות. היה לי מאוד כיף ומקווה שימשיך עוד". איתי: "קודם כל נהנים אבל מה שאני לוקח מהסדנא זה את ההיכרות והקשר עם אנשים חדשים".
לסיכום, מה הייתם ממליצים לסטודנט המעוניין להשתתף בפרוייקט? יעל: "הייתי מאוד שמחה להשתתף בקבוצה כזאת, בעיקר בשנה א' או ב' בידיעה שיש המשכיות ובהמשך השנים אני אראה את חברי הקבוצה יחד איתי במכללה . כדאי לקפוץ על ההזדמנות ליצור חיבור וקשר עם סטודנטים יהודים וערבים ולעבור יחד איתם חוויה כזאת. חשוב לראות כמה "הצד השני" דומה לי , ללמוד ולהכיר את השוני, התרבות, החוויה, כי אנחנו פה יחד ואין ברירה אחרת". עמרי: "הייתי ממליץ להגיע עם "ראש פתוח" לתהליך של יצירה והידברות ושיהנו מכך". איה: "לדעתי כל סטודנט שמקבל את האחר ומעודד רב תרבותיות יוכל להיכנס לקבוצה".
אחרי שהתוודעתי לנעשה בשטח אני סבורה שפעילות הינה מעודדת ואופטימית לתחילת שיתוף פורה בין סטודנטים יהודים וערבים, מאחר ואני סבורה שאין דבר יותר מאחד מיצירה משותפת. לסיום זוהי ברכתו של מנחה הסדנא: "שילך ויגדל ויצור קשרים מעמיקים בין האוכלוסיות השונות במכללה. שיצור עבודה משותפת, איכותית ואמנותית שתיוולד מתוך תהליך. סרטים הכי טובים יוצאים מצוות מאוחד ומגובש שמכיר אחד את השני, זוהי הידברות דרך יצירה משותפת של סרטים וקולנוע."
** ב- 21.6.16 בשעה 19:30 אירוע סוף שנה של המרכז לשלום, דמוקרטיה ורב תרבותיות. האירוע יכלול הופעה מוזיקלית והופעת בידור וכן יוקרנו בו הסרטים שנוצרו בסדנא. צפייה נעימה 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה