מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 08.05.2016

זיכרון בסלון – זוכרים את העבר

במהלך השבוע של יום השואה התקיימו מספר ערבים מיוחדים מטעם פרויקט זיכרון בסלון. זיכרון בסלון היא יוזמה שהחלה בארץ לפני 10 שנים במטרה להציע דרך אחרת לחווית הזיכרון של יום השואה.

כתבה: חן זמיר

באמצעות ערב אינטימי המשלב עדות, דיון, דיבור חופשי וקירוב לבבות. כאן בתל חי נערכו, זו השנה השנייה, עשרות מפגשים אינטימיים בבתי הסטודנטים ובבתי אנשי העדות. התגובות היו נרגשות משני הצדדים. אני לקחתי חלק בשני ערבים, שהפכו את היום הזה לבעל משמעות שונה ומיוחדת עבורי הרבה יותר מבעבר.

ביום שלישי, יום לפני ערב יום השואה והגבורה, ביקרתי יחד עם עוד כ20 סטודנטים לערך, בביתם של יוסף וסוזי אבס, במשגב עם. לאחר שהתפעלנו מהאירוח המקסים ומהאווירה החמה שקיבלנו מיוסף וסוזי, התיישבנו בסלון ויוסף התחיל לספר לנו את עדותו מתקופת מלחמת העולם השנייה. לאחר מכן סוזי הוסיפה את סיפורה האישי על עלייתה לארץ מארגנטינה לפני קום המדינה, ובהמשך לכך סיפר לנו יוסף על הפיגוע במשגב עם באפריל 1980, שהוא היה מעורב בו מטעם העזרה הראשונה של הקיבוץ.

לאחר מכן יוסף לקח אותנו לראות את אוסף הפותחנים המיוחד שיש לו בקיבוץ, המזמין מבקרים רבים מכל העולם שחוזרים ומביאים לו פותחנים נוספים. יוסף סיפר לנו שהוא התחיל לאסוף פותחנים כשהיה בן 17, והיום האוסף שלו מכיל יותר מ4000 פותחנים כמעט מכל העולם, כאשר לכל פותחן יש סיפור מיוחד מאחוריו.

**לתיאום ביקור באוסף של יוסף: 054-5613141

יוסף וסוזי הם זוג מאוד אופטימי ושמח, והביקור אצלם היה מרגש מאוד, הסיפורים המרגשים לוו בתחושה מיוחדת, חמימה וביתית. והעניק לי באופן אישי משמעות עוצמתית יותר ליום השואה.

ביום רביעי, ערב יום השואה, התכנסנו כ50 סטודנטים לערך, בפאב ה"אנשו", לערב נוסף של זיכרון בסלון. הערב נפתח בעדותו המרגשת של יוסף גרינוולד משדה נחמיה, ולאחר מכן המשיך בלימוד ודיון בקבוצות בנושא זיכרון השואה, והסתיים בהתכנסות מחודשת לשירי זיכרון ובמה פתוחה לשיתוף סיפורים אישיים של סטודנטים.

במהלך העדות של יוסף, הוא סיפר לנו איך שרד את המלחמה בעזרת ידיד של אביו שהסתיר את כל משפחתו במרתף במשך שבעה חודשים. במהלך העדות מאוד הפתיעה אותי היכולת של יוסף לשלב הומור ולשמור על אופטימיות ושמחה. בנוסף לכך לאחר שיוסף סיים את עדותו העניקה לו שיר בן דוד, ממארגני הערב, תעודת כבוד, וסיפרה לכולנו שהיה לו יום הולדת יום קודם לכן ולכן הם הכינו לו עוגה. מיד לאחר מכן היא הוגשה לו עם נרות כשכולנו שרנו לו "היום יום הולדת". יוסף התרגש מאוד יחד עם כולנו.

הערב היה מרגש מאוד ולמרות שנכחו בו הרבה אנשים הייתה אווירה מאוד אינטימית ומיוחדת, והרגשתי כאילו לרגע יוסף הופך להיות הסבא של כולנו, והסיפור שלנו שמרוחק מאתנו בשנים רבות, הרגיש פתאום קרוב ונוגע ללב.

בנוסף לכך השבוע נפתח בהרצאה מרתקת של ד"ר אלון גולדברג, "כשאלוהים ישן", ששיתף את סיפורו המשפחתי בשואה. לאחר מכן נשארו המשתתפים ללימוד העוסק בשאלת הזיכרון.

הקשר עם שורדי השואה נשמר ומטופח במסגרת אירועים רבים נוספים של זיכרון בסלון במכללה האקדמית תל-חי גם במהלך כל השנה, והסטודנטים כולם מוזמנים להצטרף לפעילות.

להצטרפות לפעילויות נוספות של זיכרון בסלון ניתן לפנות במייל לכתובת: shir_benda12@walla.co.il

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה