אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 20.04.2016

הפצ'ה קוצ'ה: אי מזדמן של שפיות במרחב האורבני

הערב הייחודי שנותן במה לפרויקטים מגוונים בתחום האמנות והעיצוב התקיים אמש בפעם ה–18 בתל אביב. גם אם לא כל המציגים מצליחים לשמר את אותה רמת עניין בקרב הקהל, הפורמט המהיר מציל את המצב. מאת: דפנה ארד מתוך: הארץ, מהדורה מכווננת, גלריה 18.04.2016.

ערב הפצ'ה קוצ'ה הראשון, שהתקיים בטוקיו בפברואר 2003 ביוזמת צמד האדריכלים אסטריד קליין ומארק דיתהאם, אמור היה להיות אירוע חד פעמי של חלופת רעיונות, מצגות, והשראה בין מעצבים צעירים. הקונספט: דוברים מתחלפים מציגים את הפרוייקטים שלהם בשש דקות ו–40 שניות, בעזרת מצגת של 20 שקופיות שכל אחת מהן מוקרנת ל–20 שניות בלבד. המטרה העיקרית של הפורמט היתה להגביל את אורך הזמן של כל הרצאה כי לאדריכלים עם מיקרופון יש נטייה "לפטפט לנצח", כך על פי האתר הרשמי של הפצ'ה קוצ'ה.

וזה תפס. הפורמט השתכלל לפלטפורמה אמנותית ואומץ על ידי טיפוסים יצירתיים בכל קצוות תבל, ועד כה התקיים ב–900 ערים בזירות מגוונות — חופי ים, כנסיות, ברים, אוניברסיטאות, מסעדות, בתי כלא ומועדוני לילה.

הפצ'ה קוצ'ה התל אביבי הוא הפצ'ה קוצ'ה הגדול בעולם, נתון שטורחים להדגיש בכל ערב כזה. האירוע נערך אמש (ראשון) בהיכל התרבות בתל אביב בפעם ה–18, פעמיים ברצף, והערב יתקיימו עוד שתי הופעות זהות במקום. בכל הופעה ישתתפו תשעה מציגים: אמן הרחוב Dede, ששומר על האנונימיות שלו מציג את הפורטפוליו שלו בעזרת קריינות מוקלטת, ערוץ הכיבוד הוויראלי מציג קליפ שמתעלק על ראיון עם שרת התרבות והספורט מירי רגב ומרפרר לאמנות מיצג וברים תל אביביים, אנשי הפודקאסט "סיפור ישראלי" משמיעים תסכית זוכה פרסים שקוצץ לרגל האירוע, עמית צורן שחוקר שילוב בין מלאכה למדפסות תלת־ממד ואת שילובן במטבח, תזמורת ארמון בהופעה חיה, פרויקט המבטים מקרב הלבבות של דבורה ארושס, מצגת של עבודות הענק של איתמר פלוג'ה, האמן אורי אלישר שעושה ביו־האקינג של טיפוגרפיה בעזרת ניסויים בבקטריות, וגרגורי לרין, שהשתתף גם בפצ'ה קוצ'ה הראשון שהתקיים בבר הסלונה ביפו מול קהל שמנה רק 250 איש, בטקס מורבידי של קישוט הגוף.

כל אחד מהמציגים בערב יכול היה להשתלב בטבעיות על שערים של מגזיני תרבות, וגם אם לא כל הדוברים באירוע מצליחים לשמר את אותה רמת עניין עבור כל אדם שיושב באולם, הפורמט מציל את המצב — לאחר כמה דקות יעלה יוצר מתחום אחר לחלוטין עם בשורה שונה, חוויה שאפשר להשוות לדפדוף במגזין או לגלישה באתר.

זה לא ערב לאדריכלים בלבד, ואלה לא הרצאות בסגנון TED — הדוברים הם לאו דווקא השמות המובילים בתחומם או הוגי דעות שמנסים לטלטל את הנחות הבסיס של הקהל על היקום. מרביתם אמני שוליים או יוצרים בתחילת דרכם, שמציגים פרויקט גמר סטודנטיאלי מבריק, האקינג אורבני, דרך חיים אלטרנטיבית, יצירה חוצת דיסציפלינות, או אובססיה שהובילה אותם למקומות מסקרנים.

בארץ השתלבו בערבי הפצ'ה קוצ'ה בין השאר בובנאים, מאיירים, אנשי אוכל, אמני מיצג, סאונד, וידאו או גוף, מעצבים תעשייתיים או חזותיים, רקדנים, מוזיקאים, ומעצבי טיפוגרפיה שחולקים במה עם אמנים בעלי שם כמו האמנית מיכל רובנר, הצלם אלכס ליבק, הסופר אתגר קרת והכוריאוגרף אוהד נהרין. את הערב מנהלים אמנותית, ענת ספרן ואיתי מאוטנר, שמשמשים גם כמנחי הערב. הצמד הזה מתמחה בחשיפת הפרויקטים המעניינים ביותר שמוצגים בבתי הספר לאמנות ולעיצוב, בסדנאות האמנים, בנבכי האינטרנט ובמעבדות המחקר לפני שהם הופכים לנחלת הכלל, ולרוב הוא קולע. בכל אופן — כל פצ'ה קוצ'ה גדול מסך חלקיו, ומציע אי מזדמן של שפיות במרחב האורבני.

לכתבה ב"הארץ": http://bit.ly/1VEFWBM

גרגורי לרין צילום: אילן אסייג

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה