לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 22.03.2016

מהמזרח באהבה

סטודנטים לומדים על תרבות שונה ואף טסים עד אליה, בואו לשמוע על החוג ללימודי מזרח אסיה ולמדו על תרבות מתפתחת ולכוח תעשייתי שאין להתעלם ממנו. מאת: נורית ריינר

בעידן שבו הקשרים בין המזרח למערב מתהדקים, יש כאלו הלוקחים אותם צעד אחד קדימה. אני מתכוונת כמובן למסלול ללימודי מזרח אסיה במכללה האקדמית תל-חי. מסלול זה שם לו למטרה לחשוף את קהל הסטודנטים לשפה ותרבות השונים מאלה הנהוגים בתרבות המערבית. לדברי ראש החוג ד"ר גדי ישי "זהו מסלול של לימודים הומניסטיים ובלימודים של השפה הסינית או היפנית, זה מחייב מסלול לימודים דו חוגי , חייבים לקחת לימודים בחוג נוסף בפקולטה של מח"ר (חברה ורוח). לומדים בקורסים אצלנו מבואות למסורות של סין או יפן, היסטוריה מודרנית ועוד. יש גם שיעורי בחירה שמציעים מגוון רחב שבו הסטודנט מוצא את דרכו. לימודי השפה אינטנסיביים בשנתיים הראשונות, ובשנה השלישית פחות."

עצם מה ההבדל בין סינית ליפנית? "השפה הסינית עתיקה יותר. ביפן אימצו את השפה הסינית והתאימו אותה לתרבות היפנית. עד תחילת המאה העשרים הייתה קרבה רבה יותר בין שתי השפות בכתב".

למה כדאי ללמוד בחוג? "הלימודים בחוג מקנים יכולת בסיסית בשפה חשובה אשר משרתת עיסוקים במגוון עבודות אפשריות. החוג מציע שיעורים ערכיים בתחומי הלימוד ההומניסטי והחברתי. מעבר לזה, לומדים ללמוד, להתנסח, להציג את עצמנו ואת מחשבותינו. לימוד התרבות האחרת מפתח את ההבנות שלנו ביחס עצמנו, מגביר את מודעותנו למורכבויות הקיומיות. לומדים דפוסים של חשיבה ביקורתית ויצירתית, מה שמועיל בכל התחומים. בנוסף, הלימודים מהנים. ללמוד אותם זה ליהנות תוך כדי הלימוד, במשך שלוש שנים. בנוסף למטרות הלימוד יש אווירה שמרבים לשבח אותה. בשיעורי השפה לומדים בקבוצות ומתגבשים מאוד. וכמובן, יש את היחס האישי לסטודנטים לאורך כל שלבי התואר."

את דבריו של ישי מחזקות גלי גבים ובר עציון, סטודנטיות הלומדות במסלול זה. בר: "המיוחד בחוג זה שהוא קטן יחסית לאחרים, המרצים נותנים יחס אישי ואם סטודנט צריך תמיכה  כלשהי מהמרצה, אם היא ביכולתיו, הוא ייתן אותה. בסוף הקורס אתה מחזיק בשפה (יפנית או סינית), כמובן לא באופן שוטף אך הבסיס מאוד חזק. החוג נלקח כחוג דו חוגי, אם אתה לומד כלכלה (או מעוניין) לדוגמא, אך רוצה להרחיב את אופקיך למזרח הרחוק, היא מתפתחת מאוד (גם בסין וגם ביפן) זו אופציה מעולה. חשוב לומר כי יש עוד אופציות של שילובים, החוג השני שלי הוא שירותי אנוש". גלי:  "יש המון דברים מיוחדים, המרכזי בהם זה שאנחנו חוג עם מעט סטודנטים ולכן מאוד מגובשים. כולם מכירים את כולם ורוב החברויות שלנו נוצרות בתוך החוג"

גולת הכותרת של הלימודים הינה נסיעה מאורגנת של הסטודנטים לסין לשם העמקת הלימוד. ישי: "מארגנים לסטודנטים נסיעה לסין בקיץ אחרי שנה שנייה לחזק את השפה. מנצלים זאת לטיולים במשך שישה שבועות, רוכשים היכרות עם אנשים מעניינים באזורים מרהיבים בסין. לפני שנתיים, במסגרת תכנית מיוחדת, נסעו שלושה ליפן והשתתפו בתכנית בה עבדו בסוגי עבודות, כך ששלמו את הטיסות בלבד. לאחר השהות ביפן חזרו חזקים יותר בשפה ובידע." גלי: "זו חוויה שאי אפשר לחוות בשום מקום אחר. בסוף שנה ב' יצאנו עשרים ושניים סטודנטים לקורס קיץ באוניברסיטה צ'נגדו בסין. במשך חודש למדנו חמישה ימים בשבוע את השפה הסינית. כמו כן היו גם שיעורי טאי צ'י וקליגרפיה. לכל אחד מאיתנו היה סטודנט סיני שנפגשנו איתו פעמיים בשבוע והוא עזר לנו לעשות את שיעורי הבית. בסופי השבוע ובסוף השבוע היינו יוצאים לטייל כל הכיתה ביחד. זאת הייתה חוויה מושלמת שעזרה לנו עם השפה כמה רמות קדימה".  בר: "יש השתלמות קיץ לסין. לצערנו לא ליפן. אני לומדת במסלול היפני (ונהנת), לכן לא הייתי אך שמעתי שהסטודנטים שטסים ממש נהנים, לכן אני ממליצה עליה בחום. כל השנה המורה לשפה היפנית מנסה להבדוק השתלמויות ביפן, אך בגלל שיפן מבחינת הלימודים לפחות יותר יקרה מסין אז זה קשה".

מה אתם מאחלים למסלול?

בר: "שיגדל ויצמח. כמובן עוד סטודנטים ועוד קורסים".

גלי: "אני מאחלת לו שיצמח ויפרח ויגיע למקומות שהוא מייעד לעצמו. שיכירו אותו עוד אנשים בארץ ויבינו את הייחודיות שלו ויבואו ללמוד בו. מאחלת לו שירחיב את מגוון הקורסים והמרצים שמלמדים בו".

לפרטים נוספים על החוג ללימודי מזרח אסיה ועוד מגוון מסלולים אחרים הקליקו: http://bit.ly/1XJVu4H, השאירו פרטים ויועץ (או יועצת) לימודי/ת יחזרו אליכם.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה