מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 13.03.2016

דייגים פרהיסטוריים

עונת חפירות ראשונה באתר מדרגות הירדן הניבה ממצאים מכפר דייגים קדום. מאת: ד"ר גונן שרון

האתר הפרהיסטורי מדרגות הירדן שהתגלה במהלך עבודות ניקוז בתעלת הירדן בשנת 1999, כשמתוך ערימות העפר ששפכו הטרקטורים נלקטו שפע של כלי צור ועצמות בעלי חיים קדומים, שוכן לחופו של נהר הירדן במוצאו דרומה מעמק החולה. בקיץ 2015 התקיימה באתר עונת החפירות הראשונה שהניבה ממצאים רבים ומרתקים. בחפירה משתתפים סטודנטים כחלק מקורס אקדמאי המקנה נקודות זכות, במהלכו מתנסים הסטודנטים במחקר בשטח, כחלק ממשלחת בינלאומית של סטודנטים מחו"ל (איטליה, צרפת, שוודיה ועוד).

ניתוח הממצאים מהאתר מעלה כי הפעילות העיקרית בה עסקו האנשים שהתגוררו לחופו של אגם החולה הקדום, הייתה דייג. באתר פזורות עשרות משקולות רשת עשויות אבן גיר וכן משקולות קטנות יותר ששימשו כנראה לדייג בחכה. גולת הכותרת הם שלושה קרסים עשויים עצם המעידים כי הדייגים הקדומים הגיעו לשלמות טכנולוגית ועיצובית. עדות נוספת לדייג מקורה בשפע של עצמות דגים שנתגלו באתר. הדייגים הקדמונים דגו את כל מיני הדגים שחיו באגם החולה הקדמון – אמנונים, קרפיונאים ושפמנונים. בין עצמות הדגים התגלו גם שרידים רבים של קרפיון נכחד שהתאפיין בגודלו יוצא הדופן. מחקר של שיני הקרפיון שהתגלו איפשר להעריך את גודלם של הדגים בלמעלה  משניים וחצי מטרים.

שכבות האתר מייצגות תקופה של אלפי שנים. הקדומות שבהן מתוארכות לכעשרים אלף שנים לפני זמננו ובאופקים הצעירים יותר נחשפו ממצאים השייכים לתרבות הנאטופית (11.5-15 אלף שנים לפני זמננו). זהו רצף ארכיאולוגי ייחודי המתעד פרק זמן מרתק בהיסטוריה האנושית. התקופה האפיפליאוליתית היא זמנם של אחרוני הציידים – לקטים באזורנו. היא מסתיימת בהופעתן של החברות החקלאיות בתקופה הניאוליתית. האתר של מדרגות הירדן מאפשר לנו לכן לתעד ולעקוב אחרי התהליכים שהובילו למהפכה החקלאית, השינוי הגדול ביותר בהיסטוריה האנושית. מבחינה אקלימית ממוקם האתר בין שיאה של תקופת הקרח האחרונה (23 אלף שנים לפני זמננו) לבין תחילתה של התקופה הבין קרחונית בה אנו נמצאים עכשיו. בשכבות האתר שפע של ממצאים, ביניהם עץ, זרעים, פירות, אבקת פרחים – פולן, עצמות בעלי חיים ועוד, רובם במצב שימור מעולה. ממצאים אלה מאפשרים לנו לשחזר את הסביבה הקדומה בה פעל האדם ולבחון את שינויי האקלים הגלובליים שהתרחשו במהלך התמוטטות המשטר הקרחוני בעולם. לתוצאות המחקר והבנת התהליכים האקלימיים שעברו על כדור הארץ, בעבר, יכולות להיות השלכות חשובות על חקר האקלים היום והתחזיות לגבי העתיד.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה