מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 10.03.2016

מחקר הוא בטבע שלנו

בשנה החולפת ראו אור עשרות מחקרים, ספרים ופרסומים של חברי הסגל האקדמי בפקולטה למדעי החברה והרוח. זה מה שקורה במכללה האקדמית שחרטה על דגלה את המטרה לעמוד בחזית המחקר העולמית. מאת: פרופ' ניר בקר, דקן הפקולטה למדעי החברה והרוח

כ–60 חברי סגל אקדמי עובדים בפקולטה למדעי החברה, הכוללת שבעה חוגים לתואר ראשון ושני חוגים לתואר שני. בנוסף למטלות ההוראה הרגילות מקדישים חברי הסגל היקף נרחב מזמנם למחקרים שמתוקצבים על–ידי קרן המחקר של המכללה וקרנות מחקר חיצוניות שונות.

החוג לחינוך הינו הגדול ביותר במכללה ומעסיק כ–15 חברי סגל שפירסמו 21 מאמרים בכתבי עת ושבעה פרקים בספרים שונים במהלך שנת 2015, שני ספרים ראו אור וכן ספר נוסף עומד להתפרסם בחודשים הקרובים; ד"ר תמר הגר פרסמה שישה מאמרים, בהם גם פרק העוסק במקרה של רצח ילדים באנגליה הוויקטוריאנית, ארבעה מאמרים נוספים אושרו לפרסום והיא עובדת כעת על שני מחקרים; ד"ר עירית ששון פרסמה מאמר ועוד ארבעה נמצאים בשלבי עריכה; ד"ר סיון רז פרסמה שלושה מאמרים בתחום חקר המוח, ואף ערכה ספר בנושא אינטליגנציה רגשית ופרק בספר בנושא אינטליגנציה ומוח; ד"ר שירי פרלמן אבניאון פרסמה שני פרקים העוסקים באוטיזם בקרב בנות וטיפול באוטיזם ומאמר נוסף בנושא עומד להתפרסם; פורסמו גם שלושה מאמרים בנושא דימוי גוף ורווחה אישית וחינוך לבריאות בגיל הרך מאת ד"ר עפרה ולטר שאף חיברה שלושה פרקים בספר ובקרוב יפורסם ספרה בנושא Body Image and Wellbeing.

בין מחקרי חברי סגל החוג הוותיק לעבודה סוציאלית – מחקר של פרופ' שמעון שפירו ד"ר קרולין גוטמן וד"ר ורד שנער גולן בנושא התפתחות מיזם לפיתוח שירותים לאנשים עם מוגבלויות כשותפות בין רשויות מקומיות; מחקר אוטו–אתנוגרפי של ד"ר תמר הגר וגב' איילת ברנרמן על אימהות רעות; מחקר הערכה בנושא הכשרת סטודנטים לפרקטיקת זכויות האדם בעבודה סוציאלית בהשתתפות צרכני שירותים בקורס סמינר מחקר; מחקרים על שימוש של צעירים בסמי מסיבות באזור הגליל, ושימוש בסמים ואלכוהול בקרב סטודנטים; מחקר איכותני שביצעו ד"ר משה פרחי, ד"ר אביבה ויצמן זריהן ועופר זילברברג על תכנים שעלו מהתערבות קבוצתית במבצע בצוק איתן; מחקר כמותני שבודק טראומטיזציה משנית בקרב קציני מבחן; מחקרים במסגרת מרכז חוסן בשותפות עם ד"ר עפרה ולטר בנושא דימוי גוף, היקשרות הורית ותחושת רווחה אישית בקרב בני נוער והוריהם; מחקר משותף עם המחלקה הפסיכיאטרית לילדים ונוער במרכז הרפואי זיו בקרב הורים לילדים עם ADHD; מחקר במימון המדען הראשי בשותפות עם ד"ר אילה כהן וד"ר זאביק גרינברג הבוחן מודל למידה מהצלחות בקרב תלמידי מב"ר; מחקר שנעשה בשותפות עם ד"ר אילה כהן ופרופ' אלי לונטל ובמימון שירות המבחן, הבודק את מידת האפקטיביות של טיפול קבוצתי בשירות מבחן למבוגרים; מחקר של ד"ר הדס דורון וד"ר עפרה ולטר שבוחן את מדד האושר הבינלאומי בשיתוף עם חוקרים מארה"ב ואירופה; כמו כן מתבצעים מחקרים בתחום רווחה אישית אצל אוכלוסיות שונות.

החוג למזרח אסיה הוא חוג קטן יחסית המציע תואר דו–חוגי, ובין הפעילויות המחקריות בו ניתן למנות את מאמרה של ד"ר רוני שריג  שיתפרסם בכרך 20 של כתב העת "דפים" למחקר בספרות, ומאמר נוסף לפני פרסום. ד"ר שריג עמדה בראש כנס בינלאומי על יוסף טרומפלדור שנערך במכללה האקדמית תל–חי  ועורכת ספר מאמרים על הכנס. ד"ר סופיה כץ עסקה לאחרונה בארגון כנס בן יומיים שנערך בארלנגן, גרמניה, וכן  בעריכת מאמרי הכנס וכתיבת מאמר בנושא הכנס. ד"ר גדי ישי עמל בתקופה האחרונה על השלמת פרק לכרך במסגרת סדרת ספרים בהוצאת Springer. ד"ר ישי השתתף בכנסים והוא חוקר את דפוס המרכזיות בפילוסופיה הקונפוציאנית.

החוג לפסיכולוגיה הוא החוג הראשון שקיבל אישור להעניק תואר שני מחקרי. בסגל החוג חמישה חוקרים פעילים בדרגות אקדמיות שונות, מרבית החוקרים פרסמו בשנה החולפת מאמרים בנושאי מחקרם: הפרעות פוסט טראומטיות, לקויות למידה, דחיינות אקדמית, תהליכים רגשיים בקרב מורים, אוטיזם בקרב בוגרים, מחקרי מעבדה בנושאי קוגניציה ועוד. את המספר הגדול ביותר של מחקרים פרסמו לחוד וביחד פרופ' שאול קמחי ופרופ' יוחי אשל. מרבית המחקרים כמותניים, חלקם מתקיימים במעבדות החוג וחלק קטן מהמחקרים נעשים במעבדות החוג בהשתתפותם הפעילה של סטודנטים מהחוג.

בחוג לכלכלה וניהול, המפעיל גם תכנית לימודים לאנשים עובדים, חברים שבעה אנשי סגל ומחקריהם עוסקים בתחומי כלכלת סביבה, כלכלת עבודה, כלכלה אזורית, ניהול צוותים ויזמות. חברי הסגל פרסמו 11 מאמרים בכתבי עת אקדמיים והשתתפו בכנסים בינלאומיים, הגישו לקרנות מחקר חיצוניות בקשות מימון וזכו בקרנות בהיקף של כ–200 אלף שקלים. בראש החוג עומד פרופ' אלי גימון, המתמחה בניהול יזמות ואסטרטגיה, תחום ייחודי בישראל אשר שם את המכללה על המפה המחקרית מבחינה זאת, וגרעין החוקרים בתחום כלכלת משאבי טבע וסביבה – ד"ר ינאי פרחה, פרופ' דורון לביא ופרופ' ניר בקר (בתמונה)- משתף פעולה במחקר עם חוקרים בארץ ובעולם.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה