אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 08.03.2016

מתל–חי לסמנ"כלות בפלסן

15 שנים לאחר שסיימה את לימודיה, יעל ויזל שומרת פינה חמה לתל–חי, מרוצה מההחלטה להישאר בגליל, ולפני שנתיים אף הצטרפה לחבר הנאמנים של המכללה.

מזה כחמש שנים מכהנת יעל ויזל (38) כסמנכ"ל מכירות ופיתוח עסקי בחברת פלסן של קיבוץ סאסא. היא החלה עבודתה בחברה המתמחה בתכנון ואספקת פתרונות מיגון לכלי רכב, בשנת 2003, כשנתיים אחרי שסיימה לימודי תואר ראשון במדעי המחשב, במכללה האקדמית תל–חי. יעל נולדה וגדלה בקריית ביאליק, למדה באורט ביאליק במגמת סוציולוגיה וכלכלה. בעת לימודיה במכללה הכירה את עמית בן קיבוץ סאסא, והפכה להיות בין בוגרי המכללה שקבעו את מגוריהם בגליל בתום הלימודים, מצאו עבודה והקימו את משפחתם כאן. היום ליעל ועמית שלושה ילדים, אלה, איתי ונעמי והם מתגוררים בקיבוץ סאסא. אף שעברו כמעט 15 שנים מאז סיימה לימודיה, היא שומרת פינה חמה לתקופת הלימודים במכללה האקדמית תל–חי, מרוצה מההחלטה להישאר בגליל ומתחום עיסוקה ולפני כשנתיים אף הצטרפה לחבר הנאמנים של המכללה.

למה בחרת ללמוד בתל–חי?

"ידעתי מראש שאני לא רוצה ללמוד באוניברסיטה וחיפשתי מכללה שיש בה רמה אקדמית גבוהה המתקיימת באווירה פחות רשמית, שלצדה חיי קהילה סטודנטיאליים נעימים. מכללת תל–חי היתה ברשימה, בדקתי גם במקומות אחרים, אבל ברגע שהגעתי לתל–חי, הרגשתי את האווירה ואת האזור, ראיתי את תכנית הלימודים וידעתי שאני רוצה להישאר".

כיצד עברה עליך חווית הלימודים?

"למרות גודלם הקטן, יחסית, של המכללה והמסלול, עמד בפנינו מבחר של כמה אפשרויות להתמקצע. המשימות בשנה הראשונה היו מאוד מאתגרות, לא הקלו עלינו, ומי שלא בא עם רקע בתחום, היה לו מאתגר פי שניים. אני זוכרת שנגמרה השנה הראשונה הרגשתי שאני יכולה לעשות כל דבר אם צלחתי אותה… מה שהקל עלי היה שהמרצים היו נגישים גם מעבר לשעות השיעור. אח שלי למד במקביל אליי בטכניון וחלקנו לא מעט מרצים ואפילו חלק מאותן מטלות, מה שהוסיף לא מעט לגאוות היחידה שלי. כשהגענו לשלב ההתמקצעות במגמות השונות, הרגשתי שאני מיישמת ידע וכלים שרכשתי בלימודים, זה מאוד עזר לי בהסתכלות קדימה על מה שארצה לעשות בסוף התואר ופתח לי כיווני חשיבה רבים. האנשים שלמדו איתי באו מספקטרום מאוד רחב של האוכלוסייה, מה שיצר גם פתיחות לרעיונות ואפיקים שונים שלא היו לי וגם הרבה חוויות בלתי נשכחות וחברויות עמוקות. (כולל בעל…)".

לצד החוויה האקדמית, מספרת יעל כי גם מכלול החיים בגליל בתקופת הלימודים נצרב בזיכרונה כחוויה ייחודית, "גרתי בכפר סאלד ונהניתי מכל רגע, יש באזור הזה אווירה קסומה שלדעתי, מבוססת הרבה על החיים הסטודנטיאליים. מרחבי הטבע והנוף לצד  קהילות לא גדולות, יצרו אינטימיות ותחושה ביתית. מבחינה חברתית, אין ספק שזה היה אחד הבונוסים הכי גדולים בללמוד במקום כמו תל–חי, פשוט כיף אמתי".

מהם הדברים שלדעתך מייחדים את תל–חי כמכללה?

"הערכים; הרגשת שליחות; מיקום גיאוגרפי; רב–תרבותיות; מגוון אפשרויות של למידה; תמיכה בסטודנטים עם הפרעות קשב וריכוז וקשיי למידה; הכלה וקבלה".

לדברי יעל שהחלה השנה ללמוד לתואר שני בעיצוב תעשייתי, במגמת עיצוב וטכנולוגיה בבצלאל, אף כי אינה עוסקת בתחום המחשבים אותו למדה, עדין עומדים לרשותה הכלים שרכשה בעת הלימודים, כדרך לחשיבה, לניתוח שווקים ובניית אסטרטגיות. "מה שמלווה אותי מתקופת הלימודים ועד היום זה בעיקר העיסוק והלמידה של תכנים בלוגיקה, ניתוח בעיות, הסתכלות רב ממדית על בעיות וכדומה".

כמה מילים, לסיכום, על הבחירה שעשית להישאר בגליל

"הבחירה להישאר בגליל התאפשרה במיוחד עקב כך שמצאתי מיד תעסוקה… אבל אין ספק ששנינו רצינו להישאר באזור, קשה להתנתק מכאן אחרי שלוש שנים שחיים את המקום ולא רק גרים בו. אני עובדת בעבודה שמצריכה נסיעות תכופות לחו"ל ולמרכז הארץ, אבל תמיד הכי כיף זה לחזור לפה. המכללה התפתחה בצורה יוצאת דופן, נראה שיש חיפוש תמידי לשיפור ולהתקדמות, על מנת להוות אלטרנטיבה אמתית לאופציות הקיימות במקומות אחרים בארץ, אם זה על–ידי הוספת מסלולים לתואר שני, פרויקטים חברתיים וייעודים, חיבור לתעשייה באזור ומעל לכל, מימוש הערכים והחזון. האנשים שאני פוגשת במכללה האקדמית תל–חי היום, כחברה בחבר הנאמנים, מעוררים בי השראה כל פעם מחדש".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה