אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 18.02.2016

הכירו את…והפעם הסטודנט אורי אמיר

תפגשו, תכירו, תדברו, תלמדו. בואו לפגוש את הסטודנטים של המכללה האקדמית תל חי. והפעם: הסטודנט אורי אמיר. מאת: נורית ריינר

אם יצא לכם לטייל ברחבי הקמפוס המזרחי, אני בטוחה שיצא לכם לראות את הצמד המקסים והמסקרן, אורי אמיר (27) וחברו בעל ארבעת הרגליים פאי. ישבתי איתו לשיחה צפופה על מנת להבין כיצד נוצר הקשר ביניהם, לפני זה הנה כמה פרטים עליו:

מה לומד?  "עבודה סוציאלית, שנה ג'". מאיפה אתה במקור? "מושב קדרון". איפה אתה גר עכשיו? "קיבוץ דן". מאכיל את עצמך או אוכל בחוץ?  "לומד לבשל, מעדיף לאכול בבית בכיף". אם היית מוריד סרטים, מה היינו מוצאים בהורדות עכשיו?" סרטים צרפתיים, כאלה על חשיבות הקשר בין אנשים ומשמעות החיים. משפחת בלייה, מחוברים לחיים". עובד ולומד או רק לומד? "רק לומד, עובד חזק בקיץ". כשזה מגיע לזוגיות היית אומר שהכי טוב לבד או הולכים יד ביד? "לגמרי יד ביד אבל לעצור את זה לפני שזה נהיה דביק".

כיצד נולד הרעיון ללוות את פאי?

"פאי הוא גור לברדור שקיבלתי דרך עמותת "עיניים מנחות לעיוור" הנמצאת ליד סאסא. בסוף שנה א' הגיע אליי חבר מבאר שבע שגידל גם הוא כלב נחייה, אני נדלקתי על הרעיון ובאותו יום התקשרתי ונרשמתי. הסתבר לי שיש רשימת המתנה ארוכה ושאצטרך לחכות בסבלנות עד שאקבל גור לאמץ. חיכיתי 10 חודשים ובסוף הוא הגיע, כשהוא נראה כמו גוזל קטן בן חודש וחצי."

מה אתה יכול לספר לי על פאי? "פאי הוא אוצר של אושר. הנוכחות שלו בחיי נותנת לי  הרבה מעבר למה שאני יכול לתת לו. הוא כלב בעל מזג טוב, רגוע, חכם בטירוף ולפעמים ממזר לא קטן. לפאי יש מסלול בחיים, כרגע הוא גדל אצלי עד גיל שנה וחצי, אחר כך הוא עובר לאילוף חצי שנה בפנימייה, יחד עם אחים שלו ולבסוף אם הוא נמצא מתאים, הוא מעביר כמה שנים מחייו יחד עם אדם עיוור (או אדם עם צרכים מיוחדים). בסביבות גיל 8 מוצאים לפאי משפחת אומנה או שהוא חוזר אליי להזדקן בכבוד".

אילו דברים אתה אוהב\לא אוהב בו? "אני קצת מאוהב אז אולי התשובה לא תהיה אובייקטיבית. אני חושב שמלבד הריח שפאי מוציא מהחורים שלו אני אוהב בו הכול. האמת היא שגם עם הריחות והרעשים למדתי להסתדר".

מה הטיפול בו דורש ממך? "הטיפול מלווה על ידי מאלפת כלבים שנפגשת איתי אחת לחודש ונותנת לי הכוונה. בגדול המטרה היא להעביר את פאי תהליך סוציאליזציה ובעצם לחשוף אותו לכל מה שאני עובר בחיים, כדי שיגיע לאילוף כמה שפחות מופתע. מהסיבה הזאת פאי מסתובב איתי לכל מקום".

אילו תגובות אתה מקבל במכללה כשרואים אותך איתו? "נשים אומרות "וואי איזה חמוד", גברים אומרים "זהו, אני מביא כלב". האמת היא שבגלל שהוא היחידי בקמפוס ואין עדיין מודעות לכלבי נחייה אז לפחות בהרגשה כל העולם מסתכל עליו ועליי. המבטים לא הפריעו כמו השאלות וחוסר היכולת שלי להתנהל כרגיל. שמתי לב שנהייתי אדיש, קיצרתי תשובות ונמנעתי ממפגשים. עכשיו, אחרי שהכירו את הסיפור של פאי, פונים אליי פחות וקל לי יותר להתייחס."

האם הטיפול בו מגביל אותך לפעמים? "בהתנהלות היומיומית למדתי לחיות איתו כך שהוא חלק ממני. בהתחלה איחרתי לכל מקום כי תמיד יש משהו שיצוץ איתו בהתארגנות של היציאה מהבית. מעבר לאיחורים שפסקו, יש בתי עסק ומקומות עבודה שלא היו רוצים לראות כלב בשטח שלהם (יש הצעת חוק בעניין הזה שדורשת להתייחס למאמני כלבי נחיה כמו היחס לעיוור עם כלב נחייה".

כיצד לדעתך הטיפול בפאי מלמד ותורם לך? "אני חושב שהוא זה שמוציא אותי לסיבוב ולא אני אותו. למדתי להכיר את סביבת המגורים שלי, אני עובד על הסבלנות שלי כלפי אנשים, אני עובד על הפחד שהיה לי מכלבים, אני נתרם ממנו בצורה שאין לתאר. אני מרגיש שכלב הוא הכנה לילד ומקווה שגם כשיעזוב אותי אדע להתמודד עם פרידות (אולי בעזרת מטפל חיצוני).

יש לך סיפור מצחיק שקרה לך איתו? "ברגע שהוא נרדם, הוא נוחר כמו אבא שלי ואני לא מצליח שלא לצחוק, זה קורה, בכל שיעור במכללה".

מה היית ממליץ למי שמתלבט האם ללוות כלב נחייה בצעירותו? "תתייחסו לעניין כמו קפיצת בנג'י, אל תחשבו פשוט תקפצו על זה, אחר כל תשאלו, מה עשיתי? אחרי ההכשרה שלו מארגנים לנו אחת לכמה זמן מפגשים עם העיוור, חלום שלי לראות אותו חי בעשייה ועוזר לאדם אחר".

איזה מסר יש לך לסטודנטים בתל חי? " אין הרבה חסרונות באימוץ כלב נחייה, פאי פתח לי את האפשרות לגדל כלב ולהמשיך לגור בקיבוץ. אני בסך הכול חצי שנה בתהליך אבל כבר יכול לתת את המלצתי החמה בקשר לאימוץ. הלוואי ובשנים הקרובות נראה במכללה כמה גורים שיפגשו לשחק בהפסקות. תתקשרו לאלה, 0507936043 תגידו שאתם סטודנטים בתל חי ושאתם מעוניינים להיכנס לרשימת המתנה. זאת התנדבות אבל העמותה מממנת כל מה שאפשר לתאר, לא יצא לי להוציא כסף מכיסי על הגידול של פאי".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

 1. דרק דאגלס

  שלום

  צריך הלוואה דחופה?
  • ללוות כל דבר מ 2,000 € ל 500,000.00 €

  האם אתה למטה מבחינה כלכלית, האם אתה צריך הלוואה כדי להתחיל עסק או לשלם חשבונות? אנו מספקים כל מיני סוגים של סיוע כספי, נמוך כמו 3% ריבית,

  אנו מציעים עסקים אישיים הלוואות, אנשים המעוניינים לבקש מידע נוסף אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל: easyloanfirm2020@gmail.com

  בברכה,
  מר דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com

  3% הלוואה ההצעה

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה