אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 18.02.2016

שמים את הצפון על מפת התחבורה!

שמים את הצפון על המפה – השבוע הכריז שר התחבורה על אישור תקציב בגובה 25 מיליון שקלים, לפיתוח והוזלת התחבורה הציבורית בגליל. אגודת הסטודנטים בתל חי יחד עם ארגון "שינוי כיוון" יוצרים מהפיכה היסטורית בתחבורת הגליל. מאת: תמר הרמתי

כבר מזה תקופה ארוכה, ברור שנושא התחבורה הציבורית בגליל המזרחי דורש שינוי. תחבורת החוץ יקרה באופן יחסי ותחבורת הפנים דלה. מעט מאוד קווים פועלים בין יישובי האזור, לוחות הזמנים מצומצמים והמחירים גבוהים. על מנת להתנייד בנוחות בין הקיבוצים, המושבים , קריית שמונה ומחוצה לה, דרוש רכב פרטי. זאת לרוב, הסיבה שתמצאו סטודנטים מנהלים את יומם העמוס תוך כדי נסיעות בטרמפים. לא זאת בלבד, אלא שסטודנטים רבים מואסים באתגר הטרמפים, שהרי דבר מתיש הוא לחכות זמן רב לישועה, לעיתים בגשם, כשסדר היום דוחק. ולכן, כל מי שידו משגת, נאלץ על אף יוקר המחייה, להחזיק באמתחתו רכב. אז מה הפלא שיש מצוקת חניה בקמפוסים?

באגודת הסטודנטים של המכללה האקדמית ל חי מודעים לבעיה ממזמן, ופועלים במגוון דרכים לשפר את יכולת התנועה של הסטודנטים. החל משאטלים חינמיים, שיוצאים בחמש קווים שונים ומגוונים החולשים על הקיבוצים והמושבים באזור, ועד לפיתוח אפליקציית שיתוף טרמפים PickApp, תחרות סלפי טרמפים ועוד. אבל כמו הרבה נושאים, שברור שזקוקים לשינוי ופיתוח, נדחקה בעיית התחבורה הצפונית לשוליים ואינה קיבלה התייחסות מספקת מהדרגים הגבוהים הנוגעים בדבר.

בשנת 2016 החלה בישראל רפורמה חדשה בתחבורה הציבורית אשר נועדה להוזיל מחירים ולשפר את תדירות האוטובוסים. מפת ישראל חולקה לארבעה אזורים, כאשר הגליל העליון הושמט, ולא נכלל באף אחד מהם. זאת משום שהרכבת אינה פועלת עדיין באזור זה. מאז  פועלת אגודת הסטודנטים של תל חי, בשיתוף עם ארגון "שינוי כיוון" בקמפיין ציבורי נרחב, הכולל ראיונות ברדיו וחדשות הטלוויזיה, להכנסת הגליל המזרחי לתוך הרפורמה של התחבורה הציבורית.

נציגי אגודת הסטודנטים בתל חי וארגון "שינוי כיוון" פנו לחברת הכנסת יפעת שאשא ביטון בבקשה לעזור באישור התקציב בכנסת. שאשא ביטון, ילידת קריית שמונה בעצמה וחברה במפלגת "כולנו", התבטאה בעניין: "הופעתי לגלות שהגליל אינו מופיע כחלק מהרפורמה וחמור מכך, לא מופיע בכלל על המפה. פניתי מיד לשר האוצר." שר האוצר כחלון, אישר את התקציב ויחד עם ח"כ שאשא ביטון פנו לשר התחבורה ליישומו בשטח. השבוע הכריז שר התחבורה על אישור תקציב בגובה 25 מיליון שקלים, לפיתוח והוזלת התחבורה הציבורית בשלושה תתי אזורים בגליל: הגולן והגליל העליון, צפת וטבריה והכינרת.

עידן רייף, ראש מדור פרויקטים באגודת הסטודנטים של תל חי, ומראשי מובילי המאבק לאישור רפורמת התחבורה בגליל אמר: "היעד הבא, חד משמעית, הוא  לדאוג ולקדם את הצרכים של הסטודנטים בפרט. לא רק שיפור התחבורה באזור, אלא גם קידום הנסיעות למכללה. התחלנו ליצור סבב פגישות ואנחנו פועלים בנושא."

כולנו תקווה שנזכה להקלות האלה כשנהיה עדיין סטודנטים…

לכתבה המלאה, ששודרה בערוץ 2: 

https://www.facebook.com/agudatelhai/videos/1025552340800741/

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה