אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 27.01.2016

הכר את…ד"ר גלעד גולדשמידט

חינוך אנטרופוסופי. נושא מעניין. אבל מה זה בעצם? אילו פרקטיקות חדשות קיימות בתחום הזה, ואיך מחנכים על פיו? ד"ר גלעד גולדשמיט מסביר. נעים מאוד! כתבה: תמר הרמתי

ד"ר גלעד גולדשמידט מגיע אלינו מהקיבוץ האנתרופוסופי הרדוף. אנתרופוסופיה, למי שלא מכיר, היא דרך השקפת עולם רוחנית אשר שמה במרכזה את האדם העצמאי, החושב והחופשי, באמונה כי הוא יכול להתעלות על עצמו באופן מוסרי ולחיות באיזון, בין עצמיותו והעולם שמסביב. היא נהגתה ב-1913 ע"י רודולף שטיינר. שטיינר פיתח פרקטיקות שונות, בתחומים מגוונים, על פי רוח האנתרופוסופיה, אחת מהם היא חינוך ולדרוף, אשר שמה במרכז את התפיסה הפסיכולוגית כי הילד הוא ישות מתפתחת. היא רואה את הילדות כתהליך של הבשלה וצמיחה. בכל גיל הילד ניחן באיכויות שונות, אשר מקבלות ביטוי והתייחסות בהליך החינוכי. בשונה מרוב בתי הספר במערכת החינוך הממלכתית, בחינוך ולדרוף הילד זוכה להתנסות גם באומנויות  ומלאכות שונות. הילד שר, מנגן, מצייר, רוקד ומפסל כחלק מהעשייה החינוכית…

כבר ארבע שנים שגלעד מלמד במכללה האקדמית תל חי. תחת שמו, הקורסים:  חינוך ולדורף, חינוך אלטרנטיבי, סיפורים במעשה החינוכי וחינוך בהשראה רוחנית. אולי בגלל הצימאון של הסטודנטים לחינוך אלטרנטיבי, כזה שחושב מחוץ לקופסא, או אולי בגלל הקסם שבאישיותו של גלעד: הקורסים בהנחייתו זוכים לפופולריות רבה, ומקומותיהם נתפסים במהירות. הם מעלים סוגיות חשובות ומסקרנות אודות החינוך, מהותו ומטרותיו. לא תצליחו להישאר אליהם אדישים.

מה הביא אותך ללמד בתל חי? 

"עופרה ולטר, בתפקידה כראש המסלול ללימודי אמנות / חינוך ביקשה ממני ללמד ונעניתי ברצון."

אילו קורסים אתה מלמד?

"את הנושאים: חינוך ולדורף, חינוך אלטרנטיבי וחינוך בהשראה רוחנית אני חוקר ומלמד כבר שנים במסגרות אחרות (בית ספר ולדורף הרדוף, הרצאות להורים, מכללת דוד ילין בירושלים – ששם יש מסלול להכשרת מורים ברוח חינוך ולדורף, מכללת אורנים ועוד.."

ומה מיוחד במכללה האקדמית תל חי?

"במכללה האקדמית תל חי אני מלמד בשמחה רבה משום שאני פוגש סטודנטיות וסטודנטים נפלאים, צמאים לחינוך עמוק ואיכותי, שואלים שאלות עמוקות ויוצרים חיבור משמעותי עם האיכות אותה אני מנסה להביא."

למה דווקא חינוך? 

"לחינוך אני קשור מגיל מאד צעיר ובמובן מסוים חינוך הוא כל חיי. מגיל צעיר מאד אני מורה ומחנך ילדים צעירים ובני נוער. בשנים האחרונות אני קשור להרבה מאד ניסיונות ברחבי הארץ ליצור חינוך יותר מתאים לילדים, לתקופה ולזמן. מערכות חינוכיות ששמות דגש על הילדים עצמם, מאוויהם, יצריהם ותשוקותיהם, חלומותיהם ועולמם הנפשי והרוחני. המעניין הוא שכאשר ילדים מתחנכים בבתי חינוך אנושיים שמכוונים אליהם ולצרכיהם הם גם מתפתחים כבני אדם וגם מגיעים לכל ההישגים שמערכות החינוך הרגילות שואפות אליהם!"

ומה המסר שלך לסטודנטים? 

  "שביל של הדעת, המיועד להדריך את הרוחי שבאדם לקראת הרוחי שבעולם", משפט של שטיינר".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה