אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 13.01.2016

אז איך אתם עם בטון?

בסדנת הצורפות במכללה האקדמית תל-חי, התמודדו איתו יפה. בסדנה בשם "בטון גדול" התנסו הסטודנטים בחומר, המשמש לבניית בתים, דווקא לייצור תכשיטים עדינים. כתבה: תמר הרמתי

אם תמיד חשבתם על בטון בתור משהוא קשה ואטום, תתפלאו לשמוע שעבור הסטודנטים שלומדים בסדנת הצורפות במכללה האקדמית תל-חי, בטון הוא דווקא חומר רך ועדין מאוד.

כבר שלושה ימים שהם מתנסים בעבודה עם בטון, במסגרת סדנה מיוחדת. את הסדנא מעבירה רותה, אומנית שחיה ועובדת בניו-יורק. "השם של הסדנא, 'בטון גדול', מגיע מהמשמעות האומנותית של הבטון", היא מסבירה לי. יש חשיבות ליוקרת החומר בו בוחר להשתמש האומן. לדוגמה יש הבדל בין הזהב היקר לברזל, שנחשב למתכת זולה יחסית. נייר למשל, נחשב לחומר נמוך, אבל אומנים משתמשים בו ומכינים דברים מדהימים", רותה אומרת.

 אני מצטרפת אל  המרחב הסדנאי שלהם, עמוס כלי עבודה ויצירה. העבודה עם החומר היא תהליכית, מלאה בסבלנות, דיוק ועדינות מוקפדת. הסטודנטים יוצקים את הבטון אל תוך תבניות שיצרו מחומרים דמויי סיליקון, או מגבשים אותו סביב רצועות מתכת עדינות, מפוסלות בצורות שונות. אח"כ מגיע שלב הליטוש, על מנת לעדן את החומר ובמקרה הצורך לגלות את המתכת שמסתתרת תחתיו. חלק מהסטודנטים משתמשים במכונה גדולה בעלת פס אוטומטי נע, ואילו אחרים מעדיפים לעשות זאת בעזרת נייר שיוף מוכר. לאט לאט מתגבשת הצורה הרצויה. מדהים לראות עד כמה החומר האפור יכול להשתלב באלגנטיות בתכשיטים מיוחדים ויפיפיים.

צורפות פירושה: חיבור וצירוף בין חומרים שונים. מלבד העיסוק המוכר ביצירת תכשיטים ועיצובם, עוסקים הצורפים בהכרת חומרים ומרקמים שונים, כך שמטרתה העיקרית של הסדנא, היא לפתוח בפני הסטודנטים את עולם הבטון.

"אז איך זה לעבוד עם הבטון, במה הוא שונה מחומרים אחרים?" אני שואלת את הסטודנטים במרפסת הקטנה של הסדנא, על קפה וסיגרה, רגע לפני שהם מניחים את יצירותיהם להגשה סופית. לכמה רגעים משתרר שקט, נדמה היה ששאלתי שאלה נורא מוזרה. "תיראי, רק למדנו להכיר את החומר.. אם את רוצה באמת לקבל תשובה, צריך להתעסק אתו לאיזה תקופה…" "ובכל זאת..?!?!", אני מנסה לדובב את חוויתם המורכבת של האומנים הצעירים. "הוא פשוט הרבה פחות מחייב", מחייכת אלי הבחורה שיושבת מולי, זורקת לי קצה של חוט. "המתכת היא נורא החלטית, קשה לשנות צורה אחרי שכבר יצרת אותה. עם הבטון זה שונה… אפשר לשחק אתו אח"כ, לשנות…לכן, הוא הרבה יותר ידידותי". "בעיקר כיף שיש לנו את ההזדמנות להתנסות בחומר חדש, שעוד לא כל כך יצא לנו להכיר", מסכימים כולם.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה