לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 18.04.2012

"נידונה לחיים: יומניה וחייה של חייקה קלינגר", ספרו של ד"ר אביהו רונן

יומניה יצאו לאור כשנה לאחר מותה, מקוצצים וערוכים ברוח "משואה – לתקומה", שהשמיטה מהם את הכאב החריף, את הביקורת הנוקבת ואת התסכול והזעם.
עוד בנושאים:

ספרו החדש של ד"ר אביהו רונן, מרצה בכיר להיסטוריה ופילוסופיה במכללה האקדמית תל חי, זכה לאחרונה בפרס 'בהט' 2011 לכתבי-יד פורצי גבולות.

הספר מגולל את סיפור חייה של אימו, ניצולת השואה, חייקה קלינגר, נבחרה על-ידי חבריה בטרם קרב לשרוד אחריהם, על מנת לכתוב את קורותיהם ולהבטיח את זיכרונם, ומכאן שמו של הספר – "נידונה לחיים".

במחברות שכתבה במחבוא בפולין תיעדה את קורות הארגון היהודי הלוחם בבנדין ובווארשה. היא כתבה בסערת נפש כאשר סיוטי הגירושים, מות חבריה, העינויים שעברה בידי הגסטאפו וההכרה בארעיות קיומה מתרוצצים בנפשה. מילותיה נעשו לתיאור נוקב, חושפני וחסר פשרות של מהלך המאורעות.

בבואה לארץ במרץ 44', כראשונת העדות למרד הגטאות, עוררה גל זעזוע בשומעיה בקבעה נחרצות: "במקום שגווע כל העם – שם צריך לגווע האוונגרד שלו".

היא הטיחה מלים קשות בפעילים ציוניים, ששיתפו פעולה עם הגרמנים במסגרת היודנראט, ובהנהגת הישוב שלא עשתה די לעזרת הנצורים בגטאות.

חייקה ניסתה לבנות לעצמה חיים חדשים כחברת קיבוץ עין-שמר, אך כוחה לא עמד לה. באפריל 58', ערב יום השנה למרד הגטאות, שלחה יד בנפשה.

יומניה יצאו לאור כשנה לאחר מותה, מקוצצים וערוכים ברוח "משואה – לתקומה", שהשמיטה מהם את הכאב החריף, את הביקורת הנוקבת ואת התסכול והזעם.

מדובר, בביוגרפיה יוצאת דופן ועוצרת נשימה, אותה כתב בנה, ד"ר אביהו רונן. הספר נע בין כמה מישורים מקבילים המשתלבים זה בזה: הנרטיב של חייקה משולב בתיאור הקונטקסט ההיסטורי של האירועים. בד בבד מתועדת ההיזכרות באם המתה כתהליך של גילוי אישי באמצעות עדים שהכירוה: חייה, מאבקיה ואופן מותה היו נושא חסום בשתיקה – במשפחה, בקיבוץ ובתנועה.

בתוך כך מתמודד הספר עם כמה סוגיות היסטוריוגרפיות קשות ומעוררות מחלוקת: היחסים בין היישוב בארץ לבין היהודים באירופה הכבושה, המיתולוגיזציה של מרד הגטאות, סוגיית היודנראטים, דרכי עיצוב הזיכרון והקונפליקט שבין הזיכרון הפרטי לזה הקולקטיבי.

 

יציאת הספר לאור, עוררה שיח ועניין רבים, כמו גם הצליח ליצוק היסטוריה אישית אל תוך מארג ההיסטוריה הקולקטיבי.

קראו את הביקורת המרתקת הבאה לשפוך אור על ילד שרק רצה לעשות צדק עם זיכרון אמו.

 

לקריאה בגודל מלא לחצו על התמונות

 

 

 

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה