אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 07.12.2015

כנס תא סמ"ן- סטודנטים מקדמים נגישות

"כולנו בני אדם דעו לקבל את כולם, גלו סבלנות וסובלנות לכל אדם", זהו חלק קטן מהמסר אותו ביקשו להעביר חברי פאנל תא ס"מן. מאת: נורית ריינר

 

ב-3.12.15 חל יום המודעות הבינלאומי לאנשים עם מוגבלות, במסגרתו הופנה הזרקור אל מצבם העגום בחברה. כ-18% מהציבור מחשיב אנשים עם מוגבלות כמטרידים ומסוכנים לחברה, ואינם מוכנים להתגורר בקרבתם.  כ- 200,000 ישראלים עם מוגבלות אינם מועסקים, למרות רצונם לעבוד, ושכרם של אילו שעובדים, נמוך בכ-14,000 שקלים, משכרם של יתר העובדים. כתוצאה מכך, בעלי המוגבלויות, חווים תחושות בידוד המלווים בתחושה שאינם מעורבים.

במטרה למגר את התופעה הזו, הוקם במכללה האקדמית תל חי תא סמ"ן (סטודנטים מקדמים נגישות). מטרותיו הם לדאוג לרווחת סטודנטים בעלי מוגבלויות ולהעלות את המודעות לנושא. ב- 2.12.15 ארגן התא כנס, שבו השתתפו חמישה סטודנטים אמיצים, נעם, ספיר, אייל, שרית וישראל. במהלך הכנס, תיארו הסטודנטים את הקשיים שחוו, ואת התגובות שקיבלו מצד החברה ובני משפחתם. "לא יודע איך במשפחה התמודדו. הם עשו את המאמץ הכי גדול שאפשר. הם עבדו איתי קשה שאתחיל לדבר ולהכיר את העולם. אם לא היו עוזרים לי אני לא חושב שהייתי מדבר בפאנל הזה. אני לא זוכר מתי אמרתי להם תודה." אמר אייל. "מה שנתן לי כוח להמשיך, זה שהמדריכה אמרה שלא צריך לפחד, היא העריכה אותי בפעם הראשונה. הרגשתי שהביטחון שלי עולה. עשיתי דברים שלא האמנתי שאעשה כמו לסיים בגרות ותואר", הוסיף ישראל.

מה שהכי הדהים אותי זה שכל מי שסיפר על הישגיו בכנס, אמר שעשה זאת למרות התגובות השליליות מהסביבה, מהן סבל כל חייו. נראה שלמרות הכל הדוברים לא היו מוכנים לוותר על מוגבלותם.  "אם הייתם  שואלים אותי, לפני שנתיים, הייתי שמח להיפטר מזה. חשבתי שזה הרס לי את החיים. אבל היום אני יודע להגיד שלא הייתי מוותר. אני מסתכל על כל הדברים הטובים שקרו לי. הכל קשור למה שיש לי. זה חלק ממני", סיכם נעם.

ואליכם, ציבור הסטודנטים, ביקשו המשתתפים, להעביר מסר אישי:

ישראל: " אולי אנחנו לא יכולים לראות או לשמוע, אבל אנחנו עדיין בני אדם."

נעם: "כולנו בני אדם. דעו לקבל את כולם, ולגלות סבלנות וסובלנות כלפי כל אדם."

ספיר: "שימו לב מי עומד מולכם ואל תשפטו, תיפתחו לכולם."

אייל: "תעריכו את האנשים המתקשים, תראו להם שהם יכולים. צריך להאמין ולהגיד את זה."

שרית:  "גם אני בנאדם עם חלומות, אפשר לקיים חיים שלמים לצד המחלה."

כולי תקווה שנזכה להיות חברה צודקת שתזכה לקבל כל אדם באשר הוא.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה