אנשים | מערכת חשיפה לצפון | 03.08.2015

צפת בתקופת המנדט

יצא לאור ספרו החדש של ד"ר מוסטפא עבאסי מהמכללה האקדמית תל-חי
עוד בנושאים:

ספרו החדש של ד"ר מוסטפא עבאסי, מרצה בתוכנית לתואר שני בלימודי גליל, במכללה האקדמית תל-חי יצא בימים אלה לאור. הספר "צפת בתקופת המנדט" עוסק ביחסים בין היהודים והערבים בעיר המעורבת.  במהלך ההיסטוריה המרתקת  שלה, ידעה צפת תקופות שגשוג וצמיחה לצד תקופות נסיגה ושקיעה, במעין מחזוריות היסטורית. בתקופה הממלוכית הפכה לאחת הערים החשובות בארץ, שמשה מרכז מנהלי וצבאי של הגליל, והפכה למרכז תרבותי, דתי-אסלאמי פורח.

במאה ה-16 נודעה בהיותה מרכז מסחרי ותעשייתי חשוב ואחד ממרכזי הרוח והדת היהודים החשובים בעולם. מאז המאה ה-18 החל תהליך שקיעתה ההדרגתי, עם מעבר מרכז הכובד המנהלי והכלכלי לעכו, במאה ה-19 נפגע מעמדה עוד יותר, כאשר את העיר פקדו מספר אסונות, ובהם רעש האדמה  שהתחולל בשנת 1837. רק לקראת סוף השלטון העות'מאני החל תהליך התאוששותה של העיר, שהואץ בתקופת המנדט. מספר התושבים גדל והכלכלה המקומית התבססה והתייצבה. אולם הפעם החל מעיב על העיר צלו הכבד של הסכסוך הלאומי היהודי-ערבי.

לדברי ד"ר עבאסי: "ספר זה מתמקד בנעשה בעיר לאורך תקופת המנדט, ושופך אור חדש על המבנה החברתי, העדתי והדתי של העיר בתקופה זו. נוסף לבחינת הקשר בין המבנה החברתי והמערך הפוליטי בעיר, הספר עוסק באופן מעמיק בדמותן ובזהותן של המשפחות הערביות המובילות בעיר, ומתחקה אחרי המנהיגים והזרמים  השונים שהתקיימו בה זה לצד זה. בניגוד למחקרים אחרים על אודות העיר, שהתמקדו בחקר הקהילות והעדות בנפרד זו מזו, מתייחס הספר  אל העיר בשלמותה, על כל אוכלוסייתה ורובעיה. חקר החיים בעיר מעורבת בימי המנדט ברמת המיקרו היסטוריה יש בו כדי ללמדנו על המתרחש בערים מעורבות אחרות".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה