לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 15.04.2012

מחקר חדש: יותר מ-80% מהנערים בגילאי 18-14 גולשים באתרי פורנו

כאשר הסקרנות הטבעית נתקלת בחומה של חוסר מענה ויוזמה מצד ההורים
עוד בנושאים:

מחקר חדש של המכללה האקדמית תל חי, על הרגלי הגלישה באתרי פורנו בקרב בני-נוער, בגילאים 18-14, מעלה תמונה מדאיגה במיוחד. כאשר הסקרנות הטבעית נתקלת בחומה של חוסר מענה ויוזמה מצד ההורים, "הפתרון ההגיוני" הוא ידידו הטוב ביותר של האדם, בשנים האחרונות – האינטרנט.

באמת שאין צורך להרחיב על הקלות והזמינות בהיקש האצבע, על התעלמות ההורים וההתבגרות המזורזת, אך חשוב להבין מה בעצם אומרות תוצאות המחקר, הנזכר לעיל.

בראיון ל'הכל דיבורים' ברשת ב', ד"ר אביגיל מור, ראש המסלול ללימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי, שיתפה את המאזינים בחוות דעתה המקצועית על הייצוג המעוות של מין בכלל ונשים כאובייקט בפרט ועל הסיבות וההשלכות ארוכות הטווח על הנוער הנחשף לתכנים אלו.

הראיון המלא עם ד"ר אביגיל מור :

http://youtu.be/hVIO3c55ofo

 

תמלול הראיון

 יוסי הדר: עניינים קצת אחרים ממה שאנחנו עוסקים בהם בדרך כלל כשאנחנו מדברים על הצפון. והצפון במקרה הזה המכללה האקדמית תל חי, ואני מבין שיש איזה מחקר מאוד מעניין שמדבר על כך שיש נתונים מדאיגים על הגלישה של בני נוער באתרי הפורנו.

עידן אבני: נכון, יוסי, אתה יודע, הכניסה לאתרי הפורנו באינטרנט למי שטרם מלאו להם שמונה עשרה פשוט אסורה. אבל הדרך למנוע מבני הנוער לגלוש אל האתרים האלה מסתכמת בשאלה פשוטה בדף הכניסה, האם אתה מעל שמונה עשרה לחץ כאן ואם לא במקום שאף אחד כמובן לא לוחץ, וברור שאף אחד לא מפקח על בני הנוער שגולשים לאתרים האלו.

יוסי הדר: כן. אז מה מה בעצם אומר המחקר הזה, עידן?

עידן אבני: אז במחקר הזה מתברר שקודם כל ההורים הם אשמים, הם, שבעים וחמישה אחוז מהם לא מדברים עם בני הנוער על הסכנות שטמונות ברשת ולכן כשנבדקו שלוש מאות שבעים בני נוער בגילאי ארבע עשרה עד שמונה עשרה נמצאו ממצאים חמורים מאוד. דבר ראשון, למעלה משמונים אחוז מבני הנוער גולשים באותם אתרים וצופים בחומר פורנוגרפי, וחוץ מזה הנתון המאוד מזעזע שנחשפו אליו במהלך המחקר הזה הוא כשלושים ותשעה אחוזים מבני הנוער, סליחה, שליש מבני הנוער חושבים שמין סדרתי עם נערה אינו פסול, שלושים ותשעה אחוז אינם בטוחים שהוא פסול, ורק עשרים ושבעה אחוז מהם סבורים בכלל שמדובר במצוקה נפשית של אותה נערה ולכן מדובר על כך שבני הנוער, כמו שאמרנו, לומדים את ההרגלים המיניים שלהם מהרשת, לא מההורים, לא ממערכת החינוך וזו שערכה את המחקר הזה דוקטור אביגיל מור, מנהלת, ראש החוג ללימודי מגדר במכללה האקדמאית בתל חי, אומרת כי מדובר בהחלט בנתונים קשים מאוד. אני מניח שעוד רגע תעלה אותה על הקו.

יוסי הדר: בהחלט, עידן, תודה על הנתונים האלה. אתה מוזמן להישאר אתנו אם תחפוץ בכך. בוקר טוב לדוקטור אביגיל מור.

ד"ר אביגיל מור: בוקר טוב.

יוסי הדר: את ראש המסלול ללימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי. טוב, אנחנו באמת, מה שלא חדש לפחות, אנחנו יודעים שבאמת בני נוער רבים ולא רק בני נוער משתמשים באתרי הפורנו וגולשים בהם לעתים קרובות, אולי קרובות מדי, אבל מה היית אומרת התופעה הנקודה הכי מדאיגה שעולה מהמחקר הזה, זה אולי הייצוג המעוות של נשים של המין?

ד"ר אביגיל מור: כן. לגמרי. אני שמחה שאתה באמת התמקדת בדיוק בנקודה המדאיגה ביותר. תראה, אם לא היו הצלחות שליליות מצפיית פורנוגרפיה אז שיערב להם. סך הכל אין פה שום משטרת מוסר ואין פה שום התנגדות לצפייה בחומרים מיניים, זאת לא הבעיה. הבעיה היא שפורנוגרפיה זה חומרים מיניים שמבוססים על החפצה מינית של נשים, על השפלה וביזוי מיני של נשים, והנוער הזה שמשם עכשיו רוכש את המושגים שלו לגבי מיניות חושב שכך הוא. ולמעשה מקבל תמונה שקרית ומעוותת לגמרי של מיניות האישה ושל היחסים המיניים בין המינים ואז זה לא מפתיע שכשנוצר מצב שנערה כל שהיא שבמצוקה נפשית כל שהיא לא מצליחה לומר לא לאותו בחור שמביא את כל החבר"ה, הם בכלל לא מזהים שיש בעיה, הם בכלל לא מבינים שמה שנעשה פה זה שימוש וניצול מיני של המצוקה של הנערה הזו. ואני אומרת, הם פשוט מעבירים את מה שהם ראו באתרים הפורנורגפים למציאות היום יומית.

יוסי הדר: יש פה, היית אומרת, … פשוט פסול, זאת אומרת הם מקבלים לחלוטין קודים אחרים של מוסר.

ד"ר אביגיל מור: לגמרי. הם מקבלים באמת קודים שונים של מוסר. ואני רוצה להגיד לך יותר מזה וזה במקום ככה להרצות פה ולהטיף וזה, אני רוצה אתך לדבר ברמה אחרת.

יוסי הדר: כן. אבל לפני זה רק נעיר באמת, כפי שגם את ציינת בתחילת השיחה, אנחנו לא מדברים פה על צדקנות ועל התחסדות

ד"ר אביגיל מור: בדיוק.

יוסי הדר: אנשים שצופים, את אמרת, באתרי פורנו שיערב להם. אנחנו מדברים על המשמעות בעיקר בקרב בני נוער שהאישיות שלהם אט אט מתגבשת בעיקר בהשפעות האלה של הייצוג המעוות של נשים והחפצה וכולי.

ד"ר אביגיל מור: כן. אבל אתה יודע מה, אתה ציטטת אותי כמעט נכון, זאת אומרת אני רוצה לתקן משהו בציטוט שלך, אני מה אני רוצה לעשות זה לעשות איזה שהיא הבחנה בין פורנוגרפיה מהסוג הרווח לבין סרטים אירוטים. ובספרות היום אנחנו מבחינים בין הדברים האלה. אירוטיקה מתייחסת לייצוגים מיניים שיוויוניים והדדיים, שיש בהם כבוד הדדי, שהם בעצם משקפים את המיניות האמיתית וזה נכון לגבי כל הגילאים. פורנוגרפיה מעצם טבעה היא חד צדדית והיא בנויה על השפלה וביזוי מיני של נשים, והיום לצערי הרב הפורנוגרפיה רק הולכת ונהיית אלימה יותר, משפילה יותר, מבזה יותר. אז אני הייתי שמחה לראות בכל הגילאים החלפה של הפורנוגרפיה באירוטיקה, זה דבר אחד. אבל כמובן שללא ספק שמדובר על הנערים הצעירים שבאמת רק מגבשים את התפיסה שלהם של מיניות האדם ומיניות האישה, אז זה חמור שבעתיים. ודרך אגב אנחנו מדברים פה על נערים, אנחנו לא מדברים על ילדים בני שבע עשרה ושמונה עשרה, היום זה מתחיל בקרב ילדים בני עשר ואחת עשרה ושתיים עשרה. והנגישות שלהם לחומרים

יוסי הדר: אגב הנגישות, אני מניח, זאת אומרת היא לא רק כמובן דרך מסך המחשב, גם בכל מכשירי הטלפון המתקדמים ואין לזה סוף.

ד"ר אביגיל מור: זה בדיוק העניין. זה בדיוק העניין. הם מורידים את כל האתרים האלה, או שהם פשוט היום נכנסים לאינטרנט דרך הטלפונים החכמים האלה ואתה פשוט רואה אותם, אתה יודע, מחוברים לזה בוריד, כל היום, חלקם, לא כולם.

יוסי הדר: את יודעת מה, אז בואי נדבר, דיברנו על מה לא, בואי נדבר על מה כן, התחלת לדבר על אירוטיקה, מה כן?

ד"ר אביגיל מור: כן. אז תראה מה כן. מה כן, זה בעצם, כמו שאמרתי קודם, זה ייצוג של מיניות הדדית ושיוויונית. ומה זה אומר? זה אומר שאין שמה שום אלמנט של אירוטיזציה של השפלה וביזוי של נשים.

יוסי הדר: כן. אבל איפה רואים את זה? זאת הכוונה שלי. איך איך מנגישים את התכנים האלה לנוער.

ד"ר אביגיל מור: שאלה ממש מצוינת שאלת, ובעיני אגב זה הפתרון, אני חושבת, שאתה יודע מה, במקום שאנחנו כאילו, כמו שאמרתי קודם, נעמיד פנים שזה משהו שאפשר להעביר מהעולם, וגם לא רצוי להעביר אותו מהעולם, יכול להיות שכהורים וכמחנכים אנחנו דווקא צריכים להציע לנוער להחליף את הפורנוגרפיה בסרטים שהם מכבדים … איפה מוצאים? אתה יודע, יש ממש מעט מאוד מקומות שאפשר למצוא, אבל יש אתרים באינטרנט שבהם אפשר למצוא אירוטיקה, ויש אתרים שבהם אפשר להזמין חומרים אירוטים.

יוסי הדר: כן. יש גם מדיות אחרות, כמו ספרות, כפי שציינת קודם.

ד"ר אביגיל מור: ומדיות אחרות. ואתה יודע מה, אני רוצה להציע איזו שהיא דרך ממש פשוטה להבחין בין פורנוגרפיה לאירוטיקה, כי אתה לא יכול להתחיל לצפות בכל התכנים ולברר מה זה מה. אני אומרת תתבונן בכריכה. איפה שאתה רואה בכריכה הדדיות ושיוויוניות אתה יודע שהפנים, רוב הסיכויים יהיה גם כזה, אלא אם כן עכשיו יצרני הפורנוגרפיה ישמעו את הראיון הזה וישימו כריכות מטעות ומשלות.

יוסי הדר: כן. הפוך על הפוך.

ד"ר אביגיל מור: אבל זה גדול. אתה יודע מה, אתה הולך עם הילדים הצעירים שלך אפילו לוידיומטים שכבר כמעט לא קיימים ושליש מהוידיומט אתה רואה שם את הכריכות המבזות המשפילות האלה שכולם מלאות בייצוגים של נשים כחפצים וכצעצועים מיניים. אז אתה יודע שמה שבפנים יהיה גרוע באותה המידה.

יוסי הדר: אז טוב, אז באמת אנחנו מדברים על נוער ואפילו גילים הרבה יותר מוקדמים. השאלה היא באמת, עוד פעם אני חוזר למה כן, אז דיברנו על הורים ודיברנו על מחנכים. למשל הורים, זה לא סוד שחלק מההורים לפחות זה לא קל לדבר עם הילדים על תכנים מיניים ועל דברים כאלה, יש הורים פתוחים יותר, יש הורים פתוחים פחות. אולי הכישלון הגדול הוא דווקא של מערכת החינוך. זאת אומרת מדוע שבמערכת החינוך לא יחנכו ויצפו באותם סרטים אירוטים שאת מדברת עליהם, לא יחונכו למין אחר, לסקס אחר אם תרצי, מדוע?

ד"ר אביגיל מור: תשמע, אני בהסכמה מלאה אתך והלוואי שיש עכשיו אנשים במשרד החינוך שיושבים ומקשיבים ורושמים לעצמם ומתכננים כבר עכשיו, יוצאים לדרך של התהוויות כאלה.

יוסי הדר: ממה שאת יודעת זה קיים אולי רק בשוליים, אני מבין, במערכת החינוך.

ד"ר אביגיל מור: אני חושבת שזה קיים בשוליים של השוליים אפילו. אני חושבת שזה יוזמות פרטיות של בתי ספר כאלה או אחרים שהם מגיעים למסקנה שיש פשוט, אתה יודע, חלל מטורף שמה שקורה, מה שממלא את החלל הזה, זה באמת הסרטים הפורנוגרפים ופה ושם בשוליים יש בתי ספר שנוקטים את היוזמה הזאת. תשמע, החינוך המיני בבתי ספר היום הוא שואף לאפס. הוא כל כך מינימלי, הוא כל כך טכני, אתה יודע, ברמה שלא נותנת שום דבר לנוער ולילדים. והתשובה לשאלה ששאלת מדוע זה כך, תשמע, אני מניחה שזה קשור לפוליטיקה, אני מניחה שזה קשור למי שמכתיבים את סדר היום, אני מניחה שזה קשור

יוסי הדר: מה זה פוליטיקה? זאת אומרת שמרנות?

ד"ר אביגיל מור: גם. בהחלט. בהחלט שמרנות. ובקרב השמרנים יש שמרנים יותר ויש שמרנים עוד יותר שלא רוצים שידברו עם הילדים שלהם בכלל על מין, כאילו שאם לא ידברו עם הילדים על מין אז מין לא יהיה קיים בחייהם. במקום להבין שככל שיווצר חלל חינוכי אז הם ימלאו את זה במקום אחר וזה מה שהם עושים. אז יש באמת את האלמנט הזה ולדעתי יש גם מחסור אדיר במודעות.

יוסי הדר: זהו. אנחנו מדברים על המודעות. המודעות באמת חסרה. אם את אומרת שמה שנגיש בעיקר לאותם בני הנוער זה רק אתרים פורנוגרפים, אז איפה? את מבינה, אז אם זה במערכת החינוך, אם זה הורים, אם זה במקומות אחרים, אבל זה לא קורה.

ד"ר אביגיל מור: נכון. ואני נורא מקווה שאיך שהוא, אתה יודע, אולי אפילו דבר המחקר הזה יגיע לידיעתם של מי שהם נמצאים במקומות ששם אפשר לקבל החלטות כאלה.

יוסי הדר: אחרי השיחה שלנו אני מקווה שכן.

ד"ר אביגיל מור: אני ממש מקווה. תראה, ודרך אגב אני רק רוצה לומר משהו שבתחילת השיחה, כאשר הכתב הציג את ממצאי המחקר הוא אפילו טיפה טיפה מזער את הממצאים. למעשה תשעים אחוז מבני הנוער צופים באתרים פורנוגרפים באינטרט, חציים הם גולשים באתרים האלה כמה וכמה פעמים בשבוע וחציים גולשים בתדירות קצת פחותה. ועוד דבר שחייבים לציין זה הלחץ החברתי שקיים, אתה מבין, יש את החלל הזה שנוצר, אין הורים בתמונה, אין את מערכת החינוך ויש את החבר"ה. ואתה יודע

יוסי הדר: הלחץ הזה אגב מתעצם אולי גם בגלל אותו עידן דיגיטלי שאנחנו מצויים בו, עידן האינטרנט שבאמת כל הזמן מחפשים את התכלס.

ד"ר אביגיל מור: מחפשים את התכלס ומחפשים את הגירוי הרב יותר ויותר ויותר ואתה יודע הפיקוח ההורי הולך ומצטמצם, כנ"ל של מערכת החינוך, הילדים האלה נמצאים שמה לבד והם לא מבינים, הם לא מבינים שהם חשופים לשקרים. זאת הבעיה הכי גדולה.

יוסי הדר: אגב, אתם מצאתם איזה שהוא קשר בין הצפייה המוגברת הזאת והיחסים המעוותים שמשקף את הצפייה הזאת לבין עבירות מין?

ד"ר אביגיל מור: אה, טוב ששאלת, ממש טוב ששאלת. תראה, אני בזמן האחרון הנושא הזה של פורנוגרפיה מאוד מאוד מטריד אותי, כי בעצם תחום המומחיות העיקרי שלי הוא הנושא של אלימות כלפי נשים ובעצם משם אני הגעתי לחקור את נושא הפורנוגרפיה מתוך ניסיון להבין באמת מאיפה מגיעים השיעורים המטורפים של האלימות כלפי הנשים שאנחנו יודעים מה הם. ולאחרונה ביצעתי ארבע מחקרים נפרדים, שזה רק אחד מהם, ובכולם אני בדקתי את הקשר בין צריכה מוגברת של פורנוגרפיה לבין נטייה לביצוע של אלימות מינית מסוגים שונים ובגילאים שונים, ובכולם אני מצאתי ממצא אחיד שצריכת פורנוגרפיה מוגברת היא המנבא החזק ביותר, תשמע מה אני אומרת, המנבא החזק ביותר של מוכנות ונטייה להתקיף מינית, להטריד מינית בכל הגילאים.

יוסי הדר: בהחלט מעניין.

ד"ר אביגיל מור: בקרב נוער ומבוגרים כאחד. ואגב, זה לא ממצאים חדשים. זה ממצאים שעכשיו הם

יוסי הדר: כן. אבל זה באמת חומר למחשבה למי שאמור לטפל בזה, בעיקר, הייתי אומר, מערכת החינוך בגילים אפילו מוקדמים הרבה יותר מאשר בני נוער. טוב, נסתפק בדברים האלה, הדוקטור אביגיל מור.

ד"ר אביגיל מור: לגמרי. אני אגב מאד מעריכה את הזמן הרב שנתת לשיחה הזאת. זה נחמד שזה באמת מתאפשר לפצח טיפה את הנושא.

יוסי הדר: אנחנו משתדלים לתת זמן רב בנושאים חשובים.

ד"ר אביגיל מור: כן. ואני שמחה גם שהוא נחשף, נושא חשוב, כי בעיני הוא חשוב מאין כמוהו.

יוסי הדר: בהחלט.

ד"ר אביגיל מור: ונקווה שבאמת נראה תוצאות מהמחקרים הללו.

יוסי הדר: הדוקטור אביגיל מור, ראש המסלול ללימודי מגדר במכללה האקדמית תל חי, תודה, יום טוב.

ד"ר אביגיל מור: תודה רבה לך.

 

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה