מה חדש? | מערכת חשיפה לצפון | 23.06.2014

ההרשמה לתוכנית לאימהות חד הוריות לשנה הבאה בעיצומה

מחקר אקדמי חדש מגלה: אימהות חד הוריות הרוכשות תואר אקדמי לא רק משפרות את מצבן הכלכלי הן גם משפרות את מעמדן בחברה
עוד בנושאים: ,

 כשפתחה המכללה האקדמית תל-חי לפני 4 שנים את תכניתה המיוחדת לאימהות חד הוריות, המטרה הייתה לאפשר לאימהות אלה, להצליח להשתלב טוב יותר בעולם התעסוקה ולשדרג את מעמדתן ומשכורתן, אולם מחקר אקדמי חדש, מגלה כי התרומה הגדולה ביותר של הלימודים האקדמאים מתבטאת בשיפר משמעותי של מעמדן בחברה וכן בעליה ניכרת בדימוי העצמי ובביטחון העצמי של האימהות החד-הוריות.

 המחקר האיכותני, שנערך ע"י ד"ר זאביק גרינברג, דיקן הסטודנטים במכללה האקדמית תל-חי, הקיף 52 אמהות חד הוריות בגילאים 30 עד 50, רובן לומדות בתוכנית מיוחדת לאימהות חד הוריות, המשלבת לימודים בחוג לשירותי-אנוש עם החוג ללימודים רב-תחומיים ומספר מצומצם יותר של אמהות הלומדות בחוגים: עבודה סוציאלית וחינוך. כל האימהות מקבלות מלגת לימודים מלאה ומלגת מחייה מטעם קרן קציר מיסודה של קרן רשי.

ממצאי המחקר מצביעים על כך שמעל 50% מהאימהות החד הוריות מדווחות כי הלימודים משפיעים לחיוב על מציאת עבודה ועל שדרוג מקום עבודתן. מעל 85% מדווחות על השפעה חיובית של הלימודים על הרווחה האישית שלהן ועל הנינוחות האישית שלהן. מעל 90% מדווחות על שיפור במעמדן בעיני בני משפחתן ובעיני החברה.

לדברי ד"ר זאביק גרינברג: "גם בימינו יש עדיין חברות ומשפחות בהן גירושים נחשבים לסוג של כישלון וניתן אף לראות אלמנט של האשמה המוטחת באימהות. האם החד-הורית מקבלת מסביבתה הקרובה מסרים: "את לא מוצלחת", "נכשלת בניהול חיי משפחה". המחקר מגלה, כי הלימודים האקדמאים משיבים לאימהות את כבודן האבוד ומהווים עבורן תיקון חשוב מול עצמן, מול משפחתן הקרובה, מול ילדיהן ומול החברה הסובבת אותן. המחקר מראה כי הלימודים משפרים בצורה משמעותית את הדימוי העצמי וגורמים להן להרגיש לראשונה בחייהן, כי הן מהוות מודל לחיקוי עבור ילדיהן. הלימודים האקדמאים דורשים מאמץ גדול מאוד עבורן, הן צריכות לחלק את זמנן היקר בין גידול הילדים ונשיאה בעול חיי המשפחה, לבין פרנסת הילדים ובנוסף לכך נדרשת השקעה בלימודים התובעניים באקדמיה. אך הממצאים מראים, כי למרות המאמץ הרב הדרוש בכדי לשלב בהצלחה את כל מטלותיה של האם החד הורית, שיוצאת ללימודים אקדמאים – היא יוצאת נשכרת מכך, הרבה מעבר למה ששיערנו".       

 נתון מפתיע נוסף העולה ממעקב אחר לימודיהן של האימהות החד הוריות מגלה, כי הן מגיעות להישגים לימודים מרשמים, אף יותר מהסטודנטים הרגילים. הסיבה לכך, לדברי שולי ספיר, מנהלת היחדה למעורבות חברתית במכללה, נעוצה בעובדה שלאחר הכישלון שחוו בחיי המשפחה, חשוב להן להוכיח לעצמן ולחברה שהן מסוגלות להצליח. לכן הן לוקחות את הלימודים מאוד ברצינות ומשקיעות בהם את כל כוחן ומרצן והתוצאות בהתאם.

בימים אלה, נמצאת בעיצומה ההרשמה לתוכניות המיוחדות לאימהות חד-הוריות בתל-חי, לשנת הלימודים הבאה. מפגש היכרות עם התכנית יתקיים ביום ראשון 29/6/2014 בקמפוס מזרח, בנין קנדה, קומה 2. 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה