אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 28.01.2014

תרומה לקהילה: מתנדבים במרכז הפסיכיאטרי לילד ולמתבגר בבי"ח 'זיו' צפת

במסגרת התנסות מעשית של הסטודנטים מהיחידה ללימודי שדה של החוגים פסיכולוגיה וחינוך במכללה האקדמית תל-חי, משולבים סטודנטים מהחוג לפסיכולוגיה, כעוזרי מחקר, במרפאה לטיפול בהפרעות חרדה בבי"ח זיו.

המחקר בוחן בני-נוער, הסובלים מהפרעת חרדה, המגיעים לטיפול במרפאה ומטרתו לאתר עמדות של האדם ביחס לעצמו וביחס לסביבה, אשר קיומן, מקשה על יכולתם של בני הנוער להפחית את רמת החרדה למרות הטיפול אותו הם מקבלים כיום. המטרה בעתיד היא להתאים למטופלים שאינם מגיבים היטב לטיפול, מענה יעיל יותר, המותאם להם ספציפית.

נאוה ואלט- פסיכולוגית קלינית, אחראית תחום מחקר במרכז הפסיכיאטרי לילד ולמתבגר בית חולים זיו צפת אומרת כי "הסטודנטים הם אלה אשר פוגשים את הנבדקים ומארגנים את חומר המחקר, ותרומתם הכרחית וחיונית. התנסותם משלבת עבודה מחקרית לצד תצפיות קליניות והעשרה תיאורטית מתוך רצון לפתח אצלם יכולת לאינטגרציה בין ידע מחקרי, קליני, ותיאורטי".

 לדברי הסטודנט  גיא שניר "למרפאה מגיעים ילדים גילאי 6-18 לאבחון וטיפול במגוון הפרעות חרדה. תפקידי כעוזר מחקר כולל העברת שאלונים למטופלים המגיעים למחלקה ולבני משפחותיהם, הקלדת הנתונים המתקבלים ועיבודם. אך בנוסף לכך, אני זוכה להיות נוכח במפגשי הקבלה של המטופלים החדשים המגיעים למחלקה. מפגשים אלה כוללים ראיון אינטימי ומעמיק עם המטופלים ובני-משפחותיהם. לעיתים קרובות המפגשים טעונים רגשית וצפים בהם נושאים קשים ומורכבים. העבודה במרפאה חשפה אותי להיבטים השונים של העבודה המחקרית והעבודה הקלינית. אני זוכה להשתתף בישיבות מחקר ובמפגשים טיפוליים ומזדמן לי להתייעץ עם עובדי המרפאה בנושאים שונים (אקדמיים, מקצועיים, קליניים ועוד). המפגש סייע לי להבין לאילו כיוונים מקצועיים אני רוצה להתקדם. כמו כן, העבודה במרפאה היא חוויה רגשית יוצאת דופן. המפגש עם המטופלים הוא קשה, מרגש ומפתיע. כל מטופל מגיע עם סיפור אישי מורכב ומעניין ומכניס אותנו לעולמו במפגש קצר ואינטנסיבי".

 ד"ר יוסי לזר, פסיכולוג קליני, מהחוג לפסיכולוגיה במכללה, אשר מלווה ומדריך את הסטודנטים אומר כי תחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, שבעבר היה נחלתה של המעבדה בלבד עובר בשנים האחרונות שינוי ומגיע לספת הטיפול בדמות צורות טיפול חדשניות וביניהן גם הסכימה תרפיה. בתוך שיטות אלה משולבים כלים קלסים של יצירת קשר וביטחון בטיפול יחד עם שינויים של דרכי חשיבה של תשתית קוגניטיבית ממנה נובעת לא מעט מהחוויה הרגשית שלנו. הבנת סכמות חשיבה הינה מחויבת המציאות במיוחד לאור העולם הדינאמי בו אנו חיים היום. מטרת המחקר המשותף לבחון אילו אלמנטים מתוך הסכמות בהן אנו מחזיקים מועבר בהעברה בין דורית  ואיזה חלק הוא יצירה חדשה שלנו ובהמשך לבנות תכנית טיפול יעילה לכל מטופל".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה