אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 23.01.2018

הכשרת רכזים ורכזות – עוצרים לחשוב

השבוע התקיים מפגש הכשרת הרכזים. מפגש זה הוא יוזמה שנרקמה כבר מהקיץ- הכשרה שתאגד את כל הפעילים החברתיים והרכזים שעובדים במכללה, במטרה לחזק קהילת סטודנטים פעילה בקמפוס. נעשה פיילוט
עוד בנושאים:

השבוע התקיים מפגש הכשרת הרכזים. מפגש זה הוא יוזמה שנרקמה כבר מהקיץ- הכשרה שתאגד את כל הפעילים החברתיים והרכזים שעובדים במכללה, במטרה לחזק קהילת סטודנטים פעילה בקמפוס.

נעשה פיילוט של הכשרת רכזים קטנה בקיץ לקראת תחילת שנה, שהיה מוצלח מאוד ולכן הוחלט לחזור על ההצלחה ולארגן הכשרה רחבה יותר הכוללת את כל הארגונים הפועלים כאן בתוך הקמפוס- אגודת הסטודנטים, רכזי משרד דיקן, שגרירי רוטשילד, תוצרת הארץ, רכזי הלל, רכזי המרכז לשלום ודמוקרטיה, תכנית צוערים לשלטון מקומי ורכזי תאים פוליטיים.

במסגרת אותו יום התקיימו כמה הרצאות במקביל. הרצאתה של ד"ר איילה כהן עסקה בנושא 'יצירת שותפויות' בין ארגונים- 'לא טוב היות האדם לבדו'. הרצאה זו נבעה מעצם העיסוק ביחסי גומלין בין הגופים במסגרות אירועים ופרויקטים.
מה יכול לחסום שותפות ומה יכול לקדמה? ובכן, איילה חשפה בפני הסטודנטים את האתגרים והיתרונות שבשותפויות- ממש כמו בזוגיות. ישנם למשל הבדלים בין גופים, שגישור עליהם אינו פשוט. למשל, שותפות המכללה עם הקהילה תביא לאתגר בנושא זמני הפעילות, מאחר ושנה אקדמית בנויה משלושה חודשים, חופשה, שלושה חודשים חופשה, ושנה אזרחית בנויה משנה רציפה. אתגר נוסף יכול לקום מבחינה פיננסית כאשר האקדמיה פועלת כלכלית מאוקטובר עד אוקטובר, ושאר הגופים בדר"כ מינואר עד ינואר, וכו'.

לכן, יש למצוא מנגנון פעולה משותף שיעלה על הקשיים. בנוסף, יש לשאול לפני השותפות את השאלות הבאות: מה אני אשיג בעזרת שיתוף פעולה, שלא אוכל להשיג לבד? במה זה יעלה לי? על מה אצטרך לוותר?
ארגון יחבור אל ארגון אחר מסיבות של קשרים, מוניטין, ידע, כסף, ניסיון וכו'. על החבירה להיות למען האינטרסים של שני הצדדים- כי צד שיהיה מנוצל ירגיש זאת. למשל, נגישות של ארגון אל מגזר מסוים בחברה- יכול לפתוח פתח לארגון אחר שיחבור אליו. כמות מתנדבים גדולה שתהיה לארגון, יכולה לסייע לארגון שיחבור אליו.
עם זאת, חשוב בשותפות לשים לב שלא ליצור תלות או אובדן זהות בארגון מסוים. לשם כך מומלץ ליצור קשרים שונים עם מספר ארגונים וכך לפזר את השותפויות. כמו שנאמר קודם, ניתן להבין לעומק את עניין השותפויות באמצעות נושא הזוגיות. אם אישה רוצה לצפות בסרט רומנטי ובעלה רוצה לצפות בכדורגל- האם במקרה שהגבר יוותר ויצפה בסרט ישנו אובדן זהות מצדו? האם וויתור על הצפייה מצד האישה זוהי תלות?
לסיכום, יש לשים לב ליתרונות, חסרונות, סיכונים- ולנסות לקבל את הטוב ביותר מין השותפות.

במסגרת סדנא עורבבו המשתתפים מהגופים השונים ובדינמיקה משותפת יצרו שיח. הדס: "השנה הרמנו אירוע למען העלאת המודעות לפליטים הסורים ולמצבם, מטעם למרכז לשלום ודמוקרטיה. זה היה אירוע משמעותי בו שיתפנו פעולה עם מספר גופים. במצבים כאלה עולות שאלות כמו- מי מהגופים משקיע יותר כסף? מאיזה מהגופים הגיע הרעיון? וזה אתגר".
סטודנט מאגודת הסטודנטים, מדור רווחה, סיפר: "השנה עסקתי בפרויקט משקפיים לסטודנט. בהמשך הולך לעלות פרויקט של שבת קהילתית, בשיתוף התא הדתי של המכללה ועוד גופים". סטודנטית יזמית סיפרה על פרויקט חדש בו היא מעורבת: "אני עוסקת בהרמה של פרויקט חדש בשיתוף המכללה, אשר יביא לחיבור בין פנסיונרים מקומיים וסטודנטים מתל חי. זאת על מנת ליצור הפרייה בין נמצאים בפרק ב', לנמצאים בפרק א' בחיים. החשיפה בתחרות יזמים מטעם המכללה הביאה לחיבור עם משקיעים".

בהמשך ניתנו הרצאות נוספות, ביניהן הרצאה על שיווק אותה העבירה ליאור, ראש מדור הסברה באגודת הסטודנטים. בהרצאה בין היתר הוסברו שיטות שיווק בפייסבוק. החשיפה האורגנית- החשיפה ה'טבעית' שלך לפוסט שהעלה חבר\עסק אחריו אתה עוקב. החשיפה הוויראלית- פוסט אליו נחשפת דרך שיתוף\לייק\תגובה של חבר שלך, מבלי לעקוב אחרי המפרסם. החשיפה הממומנת- המפרסם שילם לפייסבוק וקנה מספר חשיפות, וכך הגיע לעיניך הפוסט. בנוסף, תיוגי תמונות מביאים לחשיפה נרחבת. העלאת וידיאו (לא שיתוף דרך יוטיוב אלא העלאה לפייסבוק ממש) מקבלת חשיפה מרובה 'טבעית' באמצעות פייסבוק בעקבות היותו אתר מתחרה עם יוטיוב.
כלים נוספים ניתנו בהרצאה זו בתחום השיווק, ולאחריה נערך סיכום יום רכזים 2018. בהצלחה!

שרה סובל

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה