אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 21.01.2018

מערכות יחסים במאה ה-21: בין מונוגמיה לפוליאמורה

בשני האחרון הגיעה ד"ר מאשה הלוי מהמרכז אל הצפון שלנו, והרצתה בפני סטודנטים בפאב האנשהו. ד"ר הלוי הרצתה בנושא מערכות יחסים במאה ה-21: בין מונוגמיה לפוליאמורה. מאשה היא מגשרת ומאמנת
עוד בנושאים:

בשני האחרון הגיעה ד"ר מאשה הלוי מהמרכז אל הצפון שלנו, והרצתה בפני סטודנטים בפאב האנשהו. ד"ר הלוי הרצתה בנושא מערכות יחסים במאה ה-21: בין מונוגמיה לפוליאמורה. מאשה היא מגשרת ומאמנת אישית וזוגית, ובנוסף ד"ר לגיאוגרפיה בדגש על מקומות נוצריים.

מדובר על נושא טעון- ישנו איזשהו שינוי מהותי שמתרחש בעשור האחרון בארה"ב ומתחיל בשוליים בארץ. קורה כאן תהליך בקרב הצעירים דווקא, ולא אלו המבוגרים שהתנסו שנים בזוגיות. הצעירים רוצים לשאול שאלות.

"אני פוליאמורית. יש לי שני בני זוג", סיפרה מאשה. "אני נשואה כבר 15 שנה לאותו הבן זוג, כאשר לפני 5 שנים פתחנו את הזוגיות שלנו ומאז יש לי בן זוג שני". לפני 3 שנים יצאה מאשה מהארון הפוליאמורי באמצעות פוסט בפייסבוק. "פחדתי לעתידי ועתיד ילדיי עם פתיחת הנושא לציבור. אך הפחדים לא התממשו. אותו פוסט הביא לטוב".
מאשה החליטה לצאת מהארון מכמה סיבות. אחת מהן היא- מה היה קורה אילו? "בזמנו כאשר בן זוגי אב ילדיי הציע לי נישואים עלתה במוחי השאלה 'מעכשיו אני מוותרת על כל הגברים בעולם לתמיד?'. אז לא ידעתי שישנה דרך אחרת".
"ידע זה כוח ואנשים צריכים לדעת אילו אפשרויות קיימות וביניהן לבחור. אין מערכת יחסים אחת, מונוגמיה, כי כך צריך ואי אפשר אחרת. החברה אינה משתנה אם אין את מי שיקום וינהיג אותה. ביציאתי מהארון הבנתי שכדי שהדבר הזה יהיה לגיטימי, והוא כרגע לא לגיטימי- אני צריכה להנהיג כאן משהו".
מאשה רוצה להעלות בחברה את המודעות לכך שישנן אפשרויות שונות למערכות יחסים זוגיות. כדי שהחברה תתחיל להתרגל לכך, חייב לצאת עם זה החוצה ולהגיד- אפשר לחיות כך. "כרגע רוב הקהילה של אנשים שחיים כמוני, נמצאים בארון כדי לא ליצור קשיים ובעיות להם ולקרוביהם. הרבה יגידו שבפוליאמורה, זה יגמר רע ולאף צד זה לא יהיה טוב. אני כאן כדי להראות מקום אחר, בו הפוליאמורה מגיעה בטוב". עוד על הנושא תוכלו למצוא באתר האינטרנט "ממונוגמיה ליחסים פתוחים".

ההיסטוריה של המונוגמיה:
*  בקרב הציידים לקטים עד שהילד של האישה הגיעה לגיל 3-4, היא הייתה עם אותו גבר אב הילד, שיעזור לה. כאשר הילד כבר עצמאי יותר כי גדל, רוצה לגוון האישה בגנים של הילד הבא.
* אנגלס טען שהמהפכה החקלאית הובילה לפטריארכיה ודיכוי האישה.
* העולם העתיק הוא בעיקרו פוליגמי. שלמה המלך החליף את הנשים הרבות שלו כמעט כל יום. כמובן שזו הייתה צורה לא שוויונית כי לנשים לא הייתה אפשרות להחליף גבר.
* בחברה המערבית נולדה המונוגמיה ביוון העתיקה, בעולם הקלאסי יווני-רומי. "יש לנו קורטיזנות לעונג, פילגשים לצרכים היום-יומיים, ונשים שיתנו לנו ילדים חוקיים וידאגו למשק הבית". דמופנוס, נואם מימי יוון העתיקה. הגברים חגגו עם נשים וגברים, בזמן שהנשים בבית דואגות למשק הבית.
* מי שהביאו את המונוגמיה לצעד נוסף הם הקתולים. "אם אינם יכולים לכבוש את יצרם- שיתחתנו", אמר פאולוס על מי שאין ביכולתו להתנזר מיחסי מין. מאותו רגע בושה אשמה ופחד כרוכים אצל בני אדם עם המיניות.
כך נוצרה המונוגמיה שעד היום נהוגה בחברה שלנו. האם זו היא הדרך הנכונה לכל אחד?

למה כן מונוגמיה?
* שוויון גברים ונשים– מה שאסור לנשים, שיהיה אסור גם לגברים.
* פרויד– מונוגמיה גורמת להפרעות אישיות אך הכרחית לכך שהחברה תמשיך להתקיים. למה התכוון פרויד? הבירוקרטיה שתגיע עם מערכות יחסים שאינן מונוגמיות, תפריע לחברה להתנהל. אם גבר\אישה פוליאמורים מהגרים ממדינה למדינה, איך יפעלו המערכות הבירוקרטיות עם כך שישנם ילדים משותפים מפוזרים, רכוש משותף עם אנשים שונים וכו'.
* נתיב השקט– המונוגמיה מבטיחה לנו כביכול מקום של נוחות, ביטחון, וודאות, בלעדיות, נבחרות, ייחודיות, שליטה על ההווה והעתיד, סדר. כך אהיה מוגן מחרדות נטישה ופחדים.

למה לא מונוגמיה?
* אין תשובה למה הוא טבע האדם. בן אדם ירגיש אם הוא מונוגמי או לא. אך, החלק הבעייתי הוא שרובנו נמצאים על הרצף באמצע, תוך השתנות בתקופות בחיים. אך, אם מבנה הנישואין אינו מחזיק, צריך לבדוק את הנושא כי אולי אנחנו לא צריכים להרגיש אשמים ושצריכים להגיע לטיפול, אלא שאותו מבנה אינו מתאים לנו.
* על אדם אחד מוטלת האחריות למלא את כל הצרכים הרומנטיים, כלכליים, פיזיים ונפשיים שלנו לאורך כל חיינו. האם זה אפשרי?
* אם 45%-55% נשים ו-50%-60% גברים בוגדים- האם החברה שלנו באמת מונוגמית או רק מספרת לנו שהיא כזו?

השאלות צריכות להישאל, והידע צריך להתרחב. זאת על מנת שנהיה באמת בעמדת 'בחירה' שמערכת היחסים שלנו מבלי בורות או תפיסה רבת שנים של החברה.

שרה סובל

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה