אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 10.01.2018

אירוע תא הגברויות MEM TO MEN – הקרנת הסרט 'הגלולה האדומה'

mTm"  היא קבוצת שיח של גברים במכללת תל חי, בה נוצר מרחב תקשורתי בטוח ואינטימי בו אפשר לומר ולספר הכל בלי פחד שתחשב אישה או הומו. בלי החשש שמחר הסיפור שלך ישמש כלי נשק נגדך, בלי שתישפט,
עוד בנושאים:

mTm"  היא קבוצת שיח של גברים במכללת תל חי, בה נוצר מרחב תקשורתי בטוח ואינטימי בו אפשר לומר ולספר הכל בלי פחד שתחשב אישה או הומו. בלי החשש שמחר הסיפור שלך ישמש כלי נשק נגדך, בלי שתישפט, ובלי לקבל הוראות ביצוע לפתרון כל הבעיות שלך. בקבוצה זו נפגשים חבריה הגברים, ונמצאים בתהליך משותף בו ההבנייה הגברית מושלת, ונבנות גברויות שונות, כל אחד והגבריות שלו. כל גבר בקבוצה יכול להיות מי שהוא באמת, מי שהוא רוצה להיות, באומץ ובכבוד.

"בסרט התיעודי 'The Red Pill', 'הגלולה האדומה', של הבמאית האמריקאית קייסי ג'יי, תואר השביל הצר והמצר שהחברה ייעדה לנו- הגברים. מי שהולך בנתיב עשוי לחיות חיי בדידות וסבל, אבל זוכה לתגמול חברתי נאות. מי שמעז לחרוג מהשביל משלם מחיר יקר על האומץ. הוא עלול להיות מטרה לסנקציות חברתיות וביזוי אישי. ישנם רגעים בסרט שיראו לכם בלתי אפשריים, לא מהימנים, פשוט שקריים". דברי פתיחה אלו נאמרו על ידי ד"ר נחום טורצקי, מרצה לפילוסופיה ומגדר במכללה, שהביא את נושא הגברויות לתודעת תלמידיו.

שם הסרט 'הגלולה האדומה', נגזר מבחירתו של ניאו בסרט 'מטריקס', בגלולה האדומה שלוקחת אותו אל המציאות כפי שהיא, אל מחוץ למטריקס. שם הוא יקבל טעם למה שיש בחוץ ויצטרך להתמודד עם מי שהוא באמת. הגלולה שלא בחר בה ניאו היא הכחולה, שתחזיר אותו אל חיים אומללים, נוחים ונטולי מודעות ובאזור הנוחות שלו. (לסקרנים, הצצה לסצנה ב'מטריקס' בקישור הבא (https://youtu.be/zE7PKRjrid4.
סרטה התיעודי של הפמיניסטית קייסי ג'יי עוסק בנושא הנפיץ של ארגוני הזכויות השנויים במחלוקת שעלולים לערער על הפמיניזם והמודל הגברי המקובל. ג'יי מראיינת במהלך הסרט גברים (בעיקר) מארגוני זכויות גברים שונים, ומובילים נוספים בנושא. תוך כדי תיעודה את העולם המסתורי של התנועה לזכויות גברים, ג'יי מתחילה לתהות על האמונות שלה עצמה. לאחר כמעט 30 שנה שחוותה את העולם כפמיניסטית, מחליטה קייסי ג'י לנטוש את השקפה זו.

"אירוע זה חשף את האמת על גברים וגברויות, תוך קידום ושיתוף הפעולה בין נשים וגברים. מטרת האירוע היא שנצא ממנו בהרגשה שאפשרי לבנות יחסי מגדר המבוססים על אמפטיה, שיתוף פעולה, ויחסי אנוש שיוויוניים והוגנים", סיכם ד"ר טורצקי את צפיית הסרט והמעבר לפאנל קבוצת הMen to Men.

עידן, מחברי הקבוצה סיפר על שהגיע אליה דרך הקורס של ד"ר טורצקי "גבריות בעידן המודרני". "היכולת להקשיב ולהכיל בקבוצה גדולה. אני חלק מדבר שאני מאמין בו, ובעזרתו מצליח להכיל אחרים עם בעיותיהם. יש דיכוי גברי בחרה שנחשב בסדר.
רע, חבר נוסף של הקבוצה, הוסיף: "בעקבות הקורס, קם רצון לפיתוח אינטימיות גברית שהביא לפתיחת קבוצה כזו. הקבוצה בפתיחתה הייתה בעלת אופן מובנה, שלפיו ד"ר טורצקי עבד בחו'ל עם קבוצות אחרות. כיום אותו פורמט קיים אצלנו אך פחות מוקפד ויותר מוגמש. בסרט נגע בי עניין אחוזי המוות העצומים אצל גברים בצבא, בתאונות עבודה ובהתאבדויות. בעיני לרוב אין מספיק אינטימיות גברית לשתף, ולכן החשיבות של הקבוצה גבוהה כי כאן קיים המקום הזה".
אייל, חבר נוסף של הקבוצה שיתף ואמר שהסרט נגע בו בכך שיש לחברה הגברית המון כוח בכל פריט בחברה וכמה מצופה מהם. "אני לא מחובר לאותן ציפיות ולא מתכוון להיות דווקא המפרנס העיקרי וכו'. הקבוצה עזרה לי להתחיל לגשת לענייני הרגש ומערכות היחסים בחיי, ולהרגיש חופשי להגיד ולחשוב מה אני באמת חש, מבלי להיכנס להבניות חברתיות".
אשתו של אייל, סיגל, דיברה מתוך נקודת מבטה על תהליכו של אייל: "צפיתי בתהליך שאייל עבר מן הצד, ובעיניי היום זהו אירוע שיא שלכם. עלו לי תחושות קשות מהסרט והרגשתי צורך להגן על עצמי כאישה מאחר והקשיים שלנו כנשים לא הוראו בסרט. אם כך, מדוע בסרטים בהם מוצג רק הצד הפמיניסטי אני כן חשה בנוח? המטרה לדעתי היא שיש חשיבות למקום של כאב אצל כל אחד מאיתנו בכל מגדר. כל בן אדם כפי שהוא הוא בן אדם ואין כאב שהוא יותר מאחר. בסרט לא מוצג פתרון, ובעיני קבוצת הmtm הם פתרון מדהים. יש חולשות ובכי גם אצל גברים והקבוצה היא מקום אינטימי לכך. בנוסף, אני יכולה להגיד שהקבוצה שינתה באייל והביאה שינוי לבית המשותף שלנו".

שרה סובל

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה