אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 03.01.2018

הרצאה לסטודנטים על התנהלות פנסיונית

אם לא תחסוך לא יהיה! הרצאה לסטודנטים על התנהלות הפנסיה מפי יהודה פורת פרויקט "נושמים לרווחה" ואגודת הסטודנטים תל חי ארגנו בשני האחרון הרצאה חד פעמית בנושא הפנסיה. אף פעם לא
עוד בנושאים:

אם לא תחסוך לא יהיה! הרצאה לסטודנטים על התנהלות הפנסיה מפי יהודה פורת

פרויקט "נושמים לרווחה" ואגודת הסטודנטים תל חי ארגנו בשני האחרון הרצאה חד פעמית בנושא הפנסיה. אף פעם לא מאוחר לדאוג לעתיד הכלכלי שלנו!

פרויקט "נושמים לרווחה" מתקיים במכללה השנה לראשונה, ומטרתו להנגיש ידע לסטודנטים על התנהלות כלכלית.

יום ההרצאה היה יומו הראשון של יהודה פורת כפנסיונר, לאחר שעבד כיועץ פנסיוני בבנק הפועלים. פורת התחיל את הרצאתו בציטוט של מלקום אקס, נואם ופעיל זכויות אדם ממחצית המאה הקודמת: "המחר שייך לאלה שמוכנים לכך היום". הדבר פשוט- אם לא נצבור נכסים והון, לא יהיה לנו כשנגיע לפרישה!

רקע
הרקע לנושא הפנסיה, הוא ייסודו על ידי ביסמרק, איש צבא חזק ופוליטיקאי מבריק בפרוסיה במאה ה-19, כחלק ממדיניות סוציאליסטית. ההבדל בין אז להיום הוא שאמנם הפנסיה יועדה כקצבה לעוברים את גיל 65, אך מעט אנשים הגיעו לגיל כזה.
כיום אוכלוסיית העולם המבוגרת- עולה, והצעירה- יורדת. תוחלת החיים עלתה תוך 100 שנים מגיל 50 לגיל 80! לכן מסתמנת בעיה לממן חלק כה גדול מהאוכלוסיה המבוגרת אשר צפויה ב2030 להוות כ14% מאוכלוסיית העולם כולה.
בנוסף, בעבר תוחלת הילודה הייתה גדולה הרבה יותר והדור הצעיר תחזק כלכלית את המבוגרים. עם השנים המצב התהפך, ולכן בשנת 1995 שונתה רפורמת הפנסיות. כמו שבטח הנחתם, מספר הילדים היורד במשפחות הצעירות משפיע, אך גם מגזרים כמו החרדים והערבים שאינם נכנסים לשוק העבודה.
לכן, קרנות הפנסיה הישנות פשטו את הרגל, וכיום רק מה שנכנס לקופת הפנסיה שלי- אקבל בעתיד. זאת לעומת הפנסיה הישנה בה לא היה קשר בין כמה כסף נצבר לי בפנסיה לבין מה שאקבל.

גיל פרישה
גיל הפרישה של גבר הוא 67, כאשר לפי תוחלת החיים נותרו לו עוד 13 שנים לחיות. גיל הפרישה של אישה הוא 62, כאשר תוחלת החיים גבוהה יותר ונותרו לה עוד 22 שנים לחיות! כמובן שמדובר במספרים סטטיסטיים אך מצב זה מורכב מאחר ולאישה בדרך כלל יהיה פחות כסף לפנסיה כי בזמני חופשות הלידה שלה לא הוכנס לה כסף.

קרן פנסיה חדשה
מתוך כספי ההפקדה, 6% מגיע לחברת הפנסיה כדמי ניהול.
נותרנו עם 94%, אשר מתחלקים לשלושה פרמטרים, באחוזים שונים- לפי מסלול הפנסיה הנבחר. פרמטר א: ניכוי לקצבת נכות בעת הצורך: למשל תאונת עבודה.
פרמטר ב: ניכוי לשארים: במידה והמבוטח מת, בת\בן הזוג והילדים יקבלו כספים.
פרמטר ג: חסכון ציבור: כספים שנחסכים ונצברים עד לגיל הפרישה.
עובד בעבודה פיזית למשל, יעדיף לבחור במסלול בו פרמטר א מקבל אחוזים יותר גבוהים מתוך קרן הפנסיה. אדם שאין לו שארים למשל, יעדיך מסלול בו פרמטר ב אינו מרכזי וכן הלאה.

שאלות ותשובות
ש. אם ברצוני לחסוך לי כסף נוסף מלבד קרן הפנסיה לה דואג לי המעסיק שלי?
ת. גם אם אני שכיר, יש באפשרותי לפתוח לעצמי קרן פנסיה ולחסוך לי בצד כסף נוסף. אפילו אקבל הטבות מס כי המדינה מעודד (לא את העשירון העליון כמובן) שנסוך לעת זקנה.

ש. איך מתקבלת הפנסיה מבחינה פרקטית?
ת. הפנסיה נכנסת ממש כמו שכורת. אפילו יש מס על הפנסיה.

ש. האם דמי הניהול שמשולמים לקרן הפנסיה באמת משמעותיים עבורי?
ת. מומלץ לנהל משא ומתן על דמי הניהול של חברת הביטוח. כל אחוז שהולך אליהם כיום, יכול לבוא לידי ביטוי בעתיד בכ-600 ₪ מהפנסיה!

ש. מה עליי לבדוק כשרוצה לפתוח קרן פנסיה?
ת. ייעוץ בבנקים הוא לגמרי אובייקטיבי ונטול אינטרסים, בניגוד לייעוץ מטעם חברות הביטוח. הבנק יקבל את אותו רווח בכל בחירה שלך, אך יועץ מחברת הביטוח ישווק רק את הביטוח שלו וידאג לעצמו ולעמלות שיקבל לפי הסכמים שונים עם כל חברת קרן פנסיה. רק הבנק הוא אינו סוכן של עצמו ולכן מומלץ להגיע אל יועץ הפנסיה בבנק שלכם ולהיעזר בו על מנת להגיע למסלול והקרן הטובים עבורכם.

ש. מה חשוב שיהיה בחברת קרן הפנסיה אותה אבחר?
ת. צריך לחפש משהו שהוא טוב לאורך זמן, בלי קשר למי הלהיט התורן בדירוגים השנתיים וכדומה. עדיף לבחור חברה אשר נותנת ביצועים טובים והיא מתוך חמש הקופות הטובות ביותר למשך כמה שנים.

ש. האם תוכל להסביר על התנהלות בנושא קרן הפנסיה במקום עבודה חדש?
ת. מי שמגיע עם הסדר קיים- על המעסיק להפקיד לאחר שלושה חודשים רטרואקטיבי. מי שאין לו פנסיה- על המעסיק להתחיל להפקיד תוך חצי שנה.

ש. מה גבי עבודות סטודנטים למיניהן? שעות לא קבועות, חוסר יציבות.
ת. אין חובת מעסיק לשלם פנסיה אם השכר אינו קבוע.

ש. במידה ואיני רוצה לפרוש בגיל פרישה?
ת. קרן פנסיה נותנת אפשרות לדחות את גיל הפנסיה וכך הכסף גדל בקופה. אפשר לקבל מקרן הפנסיה ולהמשיך לעבוד, אך המעסיק כבר אינו מחויב להפריש.

לסיכום, כדאי להיות במודעות לנושא הפנסיה, לברר היכן קרנות הפנסיה שלנו אם בכלל, האם המעסיק פועל לפי החוק, ובעיקר לדאוג לעתיד הכלכלי שלנו.

שרה סובל

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה