אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 01.01.2018

ליבי סינגר מהחוג למזרח אסיה, זוכת תחרות "הגשר לסינית"

הקיץ האחרון היה ללא ספק אחד המרגשים והמיוחדים שהיו לי בחיי. הכל התחיל במאי עם זכייתי בתחרות "הגשר לסינית" הארצית, שהתרחשה אצלנו במכללת תל חי. סטודנטים מכל הארץ בחוגים ללימודי
עוד בנושאים:

הקיץ האחרון היה ללא ספק אחד המרגשים והמיוחדים שהיו לי בחיי. הכל התחיל במאי עם זכייתי בתחרות "הגשר לסינית" הארצית, שהתרחשה אצלנו במכללת תל חי. סטודנטים מכל הארץ בחוגים ללימודי מזרח אסיה הפגינו את כישוריהם בשפה הסינית, ואת הידע הנרחב שלהם בתרבות ובהיסטוריה הסינית, על ידי נשיאת נאום של כמה דקות בנושא "חלומות מאירים את העתיד" והעלת מופע קצר הקשור לתרבות סין. האירוע, שהתקיים גם בשפה הסינית וגם בעברית, בהנחייתם המצויינת של תלמידי החוג שלנו, היה מושקע ומהנה הן עבור קהל הצופים והן עבור המשתתפים.

לאחר הכנות רבות, עזרה אינסופית ממרציי וחברותיי לספסל הלימודים בחוג, הרגשתי מוכנה ונרגשת להשתתף בתחרות. במגרש הביתי, עם חברים ומשפחה בקהל, האנרגיות שלי היו גבוהות וחיוביות. בנאום שלי, סיפרתי על רצוני להמשיך ללמוד סינית בסין לאחר סיום התואר הראשון, ועל האפשרות ללמד את השפה בהמשך, מתוך הבנת חשיבותה בעולם כיום. בנוסף, סיפרתי (בסינית, כן?) כי לדעתי למידת שפות בכלל, וסינית בפרט, מסייעת רבות ליכולות הקוגנטיביות שלנו, וכמובן גם עוזרת בהבנת תרבויות שונות משלנו והפגנת סובלנות וקבלה.

אני לא זמרת גדולה, וגם מעולם לא למדתי לרקוד או לעשות טאי צ'י, אז לבושה בחליפת תוכי, מצויידת בשני כדורי ג'גלינג ותפוח אדום אחד, העלתי ריקוד משעשע לצלילי שיר סיני שנקרא "תפוח קטן", שיר שרמת הפופולריות שלו לא נופלת מזו של "גנגם סטייל".  בחלק הזה של המופע יצא ממני הליבי הקצת פחות אקדמית, הקצת יותר שובבה, ובחיוך גדול ושמחה בלב רקדתי ואפילו קמו לא מעט מהצופים בקהל כדי לפזז יחד איתי.

זכיתי. היה מרגש. היה משמח. עתה היה עליי להתכונן לתחרות העולמית, וגם הפעם החוג עשה ככל שביכולתו על מנת לעזור לי. המרצים תירגלו איתי את השפה, ועזרו לי להכין את הנאום הבא שלי ואת כל הדברים הנחוצים לתחרות. ביולי טסתי לבייג'ין, שם פגשתי את שאר המתמודדים והתחלנו את המסע הנפלא הזה. הגיעו כ-140 משתתפים מ-100 מדינות בעולם (על קיומן של חלקן מעולם לא שמעתי לפני כן, כדוגמת ונואטו ובורונדי), ואני שובצתי בקבוצה של יבשת אסיה, מה שהיה מעניין ומיוחד, וכמובן לא העלה את סיכויי ההצלחה שלי, כשנאלצתי להתמודד מול יפנים וקוריאנים. התחרות התקיימה בעיר צ'נגשה, בהפקת מכון קונפוציוס, ששמה לה למטרה להפיץ את השפה והתרבות הסינית בעולם.

במסגרת התחרות הכרתי אנשים נפלאים מכל העולם, כמעט כולם סטודנטים לתואר ראשון, ולכולם במשותף- האהבה לשפות ובייחוד לשפה הסינית. מעבר לזמן שהוקדש לתחרות עצמה, כמו נשיאת נאומים, פתרון מבחנים בסינית, מופעים על הבמה, והשתתפות בחידון שצולם באולפן טלוויזיה, ניתנה לנו גם הזדמנות להכיר עוד חלקים בתרבות, להכיר את העיר בה היינו (שהיא כמו ההוליווד של סין), ולהתחבר אחד לשניה. חשוב לי לציין כי עבורי היה חשוב במיוחד להכיר ולהתחבר אל המשתתפים מהמדינות השכנות לנו, אותם אין לנו הזדמנות לפגוש, ואיתם אין לנו אפשרות לקיים שיח שכזה ביום יום לצערי.

אז אמנם לא זכיתי במקום הראשון, וגם לא בשני, אבל התחרות הייתה פלטפורמה מדהימה כדי להכיר את סין מקרוב יותר, דרך החוויה עצמה, המתמודדים האחרים וסוף סוף דרך עיניי שלי. לאחר שבועיים בתחרות, המשכתי לטייל עם חברים שהכרתי שם, מאיסלנד, קנדה ופרו. ראיתי נופים מטריפים, תרבויות עשירות, וכמובן, מה שהיה לי הכי חשוב בשלב הזה, היה התרגול המדהים של השפה שהטיול איפשר לי. אין תחליף ללמידה בשטח ותרגול יום יומי של השפה עם מקומיים, ואין ספק שזה בא לידי ביטוי כיום ברמת השליטה שלי בשפה, שעלתה פלאים. חשוב לציין, כי ההכנה שנעשתה בארץ, העזרה הפרטנית שקיבלתי לפני התחרות, וכמובן שנתיים של למידה של השפה במסגרת החוג ללימודי מזרח אסיה, למידה מפרכת ודורשנית אך מהנה ומתגמלת אף יותר, הן שסייעו לי בהכנת הקרקע להגעה לסין עצמה ויישום כל אותם הכלים שרכשתי עד כה.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

  1. ניב זליקוביץ'

    ליבי נשמה תעבירי אותי למרכזייה, מוריד שתי נוסעות בורדים

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה