אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 14.03.2017

סיור מוזיאונים של סטודנטים מהמכון לאמנויות תל חי בירושלים

ביום רביעי ה8.3 יצאו הסטודנטים והמרצים של המכון לאמנויות אל עיר הבירה ליום אמנות, תרבות ומוזיאונים. יחד על האוטובוס ישבו סטודנטים מהמחלקה לקרמיקה, המחלקה לצורפות והמחלקה לאמנות
עוד בנושאים:

ביום רביעי ה8.3 יצאו הסטודנטים והמרצים של המכון לאמנויות אל עיר הבירה ליום אמנות, תרבות ומוזיאונים. יחד על האוטובוס ישבו סטודנטים מהמחלקה לקרמיקה, המחלקה לצורפות והמחלקה לאמנות פלסטית, משנים א', ב' וג'.

את הסיור החלו המחלקות לקרמיקה וצורפות במוזיאון לאמנות האסלם שבשכונת קטמון הישנה. שם נחשפו לראשונה לתערוכת השעונים אשר נשדדה באישון לילה של שנת 1983 כאשר נפרץ אולם השעונים במוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים, ומחצית מאוסף השעונים הנדירים ויקרי-הערך שהוצגו בו נשדדו.  בקיץ 2006 הוחזרו לפתע 39 מתוך 102 השעונים שנשדדו, וזאת בדרך מוזרה ועלומה. בעקבות 39 השעונים שהוחזרו, תוך שנתיים, הגיעה המשטרה לכל הכספות שבהן החזיק דילר את שאר השעונים. כך, מוצגים השעונים מחדש כיום במוזיאון, בתערוכה נדירה בה שעוני ברגה, שעוני סר דיויד סולומונס, קבוצה של שעוני אוטומטה וכן תיבות הרחה מוסיקליות עשויות זהב ומעוטרות בציורי אמייל, בפנינים ובשיבוצי יהלומים, שיצרו אומנים ידועי-שם במאה ה-19, בעיקר בשווייץ; מבחר מכשירים מדעיים כגון מצפנים ברומטריים, שעוני שמש וטלסקופים מן המאה ה- 19-17; וכן קבוצה מעניינת של שעונים שיוצרו במאה ה-18 באירופה בעבור השוק התורכי.

המחלקה לאמנות פלסטית החלה את סיורה בסיור מודרך ושיח עם אמנים מהקבוצה 'מעמותה' אשר פועלת בבית הנסן, לשעבר בית החולים למצורעים. פרויקט מַעמוּתָה הינו מסגרת של אמנים- יצירה ועשייה תוך מפגש ושיתוף. הפרויקט יוצר מסגרת עבודה וליווי לאמנים מתחומים שונים. אוצרים, אדריכלים, מעצבים וחוקרים המעוניינים ליצור ברוח של שיתוף פעולה וידע- יחד. מעמותה מורכב מחללי עבודה, מעבדות (וידיאו, סאונד, אלקטרוניקה) ובית מלאכה המיועדים לקידום פרויקטים בתחום האמנות. מעמותה פועלים דרך קבע בחלל המרתף המשוחזר של בית הנסן. החלל מציג תערוכות של אמנים ואורחים, המתחלפות אחת לחודשיים. הסטודנטים זכו לבקר בחלל המרתף המרשים של המבנה, להתרשם מתהליך העבודה של חברי מעמותה וממבחר עבודות.

לאחר מכן הגיעו שלוש המחלקות אל מוזיאון ישראל. שם נחשפו אל התערוכה החדשה 'אין כמו בבית', אשר מציגה עבודות של אמנים שונים מזמנים שונים. העבודות מתבססות על כלי בית ושאר פריטים אשר מזכירים את הבית- על דרך ה'רדי מייד'. זאת בעקבות חגיגת 100 שנים לתנועת הדאדא ולמזרקה של מרסל דושאן. ה'רדי מייד' הוא מונח שטבע האמן מרסל דושאן המתאר אמנות הנוצרת  תוך שימוש באובייקטים או בחפצים יומיומיים. השימוש בחפצים כ'אמנות', כשהם מנותקים מן הקונטקסט המקורי שלהם, מרחיב בצורה משמעותית את החשיבה המקובלת אודות מה היא אמנות, בייחוד בעידן שבו המוצר ועיצובו מקבלים משנה חשיבות.

עבודה זו נחשבת לאחת מן העבודות המורכבות ביותר באמנות המודרנית, כיוון שהיא נראית כחסרת תוכן ממשי. היא גורמת לצופה לשאול "מהי אמנות?" או "מה ראוי להיות אמנות?". הדרך שבה דושאן בחר לעשות זאת היא בעזרת המושג "רדי מייד", שמשמעותו היא לקיחת עצם מן המוכן והפיכתו ליצירת אמנות. בכך מבטל דושאן את ההנחה כי השיפוט העיקרי של יצירת אמנות הוא בטיפול האמנותי בה, כלומר ב"מגע היד" של האמן. האסתטיקה של יצירות "רדי מייד" מצביעה דווקא על המחשבה האמנותית כאלמנט החשוב ביותר ביצירתה של אמנות. רעיון זה נתפש בעיני ציבורים שונים כנלעג, דבר המועצם על ידי השימוש המכוון של דושאן דווקא במשתנה ציבורית וכינויה "מזרקה", תוך ערעור על המושג המקובל של מהי "מזרקה".

שתי תערוכות נוספות במוזיאון ישראל היו: ציורים והדפסים של האמן הספרדי הנודע פרנסיסקו גויה (1746 – 1828) שנחשב אחד מאבות המודרניזם.

תערוכה נוספת נקראת 'זה האיש': ישו באמנות הישראלית. העיסוק בדמותו של ישו באמנות היהודית והישראלית – מן המאה ה-19 ועד ימינו – מבטא שאלות מורכבות של זהות קולקטיבית ואישית. התערוכה, המבוססת על מחקר מעמיק וממושך, מציגה את התיאור רב–המשמעות, המפתיע ולעתים אף החתרני של ישו: אמנים יהודים שפעלו בצל הצלב וראו בישו את היהודי הסובל והנרדף; אמנים ישראלים שראו בתחייתו מן המתים סמל לתחייה הציונית בארץ ישראל; וכאלה שראו בישו סמל לאמן הבודד הנאבק בממסד, או ייצוג של הקרבן: החיילים המוקרבים על מזבח האומה או הקרבן הפלסטיני.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

1 תגובה בבלוג חשיפה לצפון

 1. דרק דאגלס

  תשומת הלב,

  האם אתה ברצינות מחפש הלוואה להקים עסק או לשלם את החשבונות שלך? האם אתה נדחה על ידי הבנק או אחרים המלווים? דאגה לא יותר עבור אנחנו כאן כדי לתת לך את מה שאתה כבר מחפש ללא כל עיכוב או בעיה, אנא פנה אלינו באמצעות דוא"ל בהמשך לפרטים נוספים היום;

  דואר אלקטרוני: easyloanfirm2020@gmail.com

  בברכה
  דרק דאגלס
  easyloanfirm2020@gmail.com

  3% הלוואה ההצעה

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה