אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 04.05.2014

נשים גליליות

תערוכה מרגשת של סיפורי הנשים הוותיקות בגליל נפתחה במכללה האקדמית תל-חי
עוד בנושאים: ,

תערוכה ייחודית ומרגשת של סיפורי הנשים הוותיקות בגליל, נפתחה במכללה האקדמית תל- במבואת הכניסה לאולם זרנגין. התערוכה פתוחה לקהל הרחב והיא תוצג עד יום רביעי 7/5/2014.

התערוכה מלווה את זיכרונותיהן של נשים גליליות, המספרות את סיפורן האישי, בו שזורה ההיסטוריה של הגליל העליון. סיפורי העלייה לארץ, ההתיישבות, הקליטה, ההסתגלות לחיי היום יום ביישוב העירוני והכפרי. נשים חזקות, עצמאיות, שבחרו להקים את ביתן בישובים רחוקים ומבודדים, ללא הורים תומכים, ללא משפחה ובתנאי מחסור קשים. חלקן ניהלו משק בית, חלקן עסקו בחקלאות ובחינוך. נשים אלו כאבו ושמחו, בחרו בחיים וחיזקו זו את זו.

"הסיפור והקשרים הנרקמים בין המספרת לבין המאזינה, מאפשרים תהליך עמוק של היכרות ושותפות ובכך יוצרים מרחב נינוח השייך למרואיינת ומאפשר לה לספר את סיפורה. פעמים רבות זהו מרחב ראשוני ובכך ייחודו" אומרת שולי ספיר המנהלת את היחידה למעורבות חברתית וקשרי אקדמיה קהילה, " תערוכה זו מציגה פנים נוספות של הפריפריה בישראל. מאז ראשית הציונות נחשבה הפריפריה אזור בעל משמעות ערכית. יישוב הארץ, עיר ,כפר וקיבוץ, היה מהערכים המשמעותיים של התנועה הציונית. מקומן של נשים רבות שהיו שותפות להגשמתו של ערך זה נפקד מספרי ההיסטוריה.

הנשים מיעטו לתעד את חייהן הפרטיים, רבות מהן חשבו שסיפורן לא ייחודי. בפרויקט זה  ביקשנו מהנשים לספר את סיפורן, המאפשר להן לחזור לזיכרונות העבר, להתמודדות עם הקשיים והמחסור ובמרחק הזמן להבין את עוצמתן וייחודן כנשים.  עבור המראיינות, סטודנטיות מהמכללה האקדמית תל-חי, פעילות באוהל האדום ותושבות האזור, המפגש עם הנשים היה מרגש ומעצים וצבע את ההיסטוריה בצבעים עזים ".

תודה להדר צדקה, שירן אמסלם, אורלי לוז, חופית חן, זהבה שמואל, ג'קלין קרואני, תמי גיזונטרמן, חגית חצב, לילי הנדלר, טל קסל, ענת קליינבוק, כרם ורסנו מור ותום בורר. תודה למוזיאון קריית שמונה על השותפות.

תערוכה זו היא פרי יוזמה מתמשכת של היחידה למעורבות חברתית במכללה, בניהולה של שולי ספיר, האוהל האדום, קבוצת שיח, לימוד ואקטיביזם בניהולה של ז'קלין ישעיה  ופרויקט תיעוד וניתוח סיפורי נשים בפריפריה, בניהולו של ד"ר זאביק גרינברג, דקן הסטודנטים וחוקר במכללה האקדמית תל חי. "הקול הייחודי של נשות הגליל העליון המובא כאן לראשונה, התגלה לנו כקול מלא עוצמה ותבונה, ענווה וגבורה. זהו קול מעורר השראה והשתאות" אומר ד"ר גרינברג.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה