אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 05.04.2012

סטודנטים שואלים – שלי יחימוביץ' עונה

כשברק הצעיד את העבודה לקואליציה ימנית קיצונית, אני נלחמתי מלחמה קשה, כדי לא להיכנס לממשלה. אחר כך כשנכנסנו לממשלה, נדרשתי להיות שרת התמ"ת, אבל ידעתי שזו בקשה שאהיה עלה תאנה.
עוד בנושאים:

במסגרת יוזמת 'תא אופק תל חי', הגיעה חברת הכנסת, שלי יחימוביץ', למכללה האקדמית תל חי, והעניקה הרצאה, בה פרשה את משנתה בפני הסטודנטים, שנכחו במקום.

לפניכם השאלות אשר הופנו אל חברת הכנסת, וכמובן, תשובותיה.

 

מיקה – אני מאוד שמחה שאת כאן. רציתי להסב את תשומת ליבך לכך, שיש כאן אולי שני ערבים ואחד מהם הוא גם חבר מרכז, ובמכללה יש הרבה, ורציתי לשאול – מה בהשקפת העולם שלך יביא לכך, שסטודנטים ערבים ירגישו יותר חלק?

שלי – אתם התחנה השניה שלי היום. התחנה הראשונה היתה בבי"ס בטייבה, שם ישבתי עם תלמידים, הורים ומורים, ושם היה לנו שיח משמעותי. למה לא הגיעו לכאן? אתם תעשו חשבון נפש ביניכם. המאבק שלי על פניה של החברה הישראלית הוא על שוויון ללא הבדל דת גזע ומין. לדוגמה חוק הטקסטיל הבטחוני שהעברתי ולקח לי שתי כנסות, מחייב את הצבא, המשטרה והשב"ס לרכוש טקסטיל בישראל. נראה לי לא הגיוני, שנרכוש משיקולים כלכליים כאילו משרד הבטחון הוא פירמה עסקית והוא אחראי לצמצום האבטלה ולא ייתכן שחייל ילך במדים, שיוצרו בסין, כשאביו פוטר ממפעל שייצר טקסטיל בישראל. חודש לאחר שחוקק החוק, כבר נוצרו יותר מאלף מקומות עבודה בכפרים ערביים ובמגזר הדרוזי – לכן כל חקיקה שלי מחוללת שוויון.

__________

בן – אותי מעניין בתור בוחר האם את מכוונת את עצמך לקואליציה במידה ונתניהו נבחר ומה הדרכים בהן את יכולה להיות אופוזיציה לוחמת?

שלי – המטרה שלי היא להחליף את שלטון נתניהו. המטרה הריאלית יותר היא להיות המפלגה הגדולה ביותר בגוש והמפלגה השנייה בכנסת, ולהוביל כי אני אומרת שכל ההבדלים המדיניים בדבר הפתרון הראוי של שאר המפלגות מקובל על רוב הקשת ממרץ ועד הליכוד. באין מחלוקת מדינית אמיתית, יש מחלוקת אידיאולוגית. המפלגה שאני מובילה היא היחידה הסוציאל-דמוקרטית, זהו בידול מאוד דרמטי ואנחנו גדלים. האם יש נסיבות בהן תהיי מוכנה לשבת עם ביבי בקואליציה? כשברק הצעיד את העבודה לקואליציה ימנית קיצונית, אני נלחמתי מלחמה קשה, כדי לא להיכנס לממשלה. אחר כך כשנכנסנו לממשלה, נדרשתי להיות שרת התמ"ת, אבל ידעתי שזו בקשה שאהיה עלה תאנה. גם היום להיות בקואליציה זה חשוב, כל קואליציה שבה תהיה אפשרות לשנות סדר יום בצורה משמעותית, זו קואליציה שנשב בה. אופוזיציה זו לא סיביר, באופוזיציה קונסטרוקטיבית ניתן לחוקק ולהיות אלטרנטיבה. ביבי לא הומלך, לכן המאבק להציב אלטרנטיבה שלטונית לנתניהו זה חשוב.

__________

מתן – אני כשמאלני, מאוד מזדהה עם הראייה הכלכלית שלך, ואני חייב להגיד שאת אמרת, שאת כן רואה עצמך כאלטרנטיבה לבנימין נתניהו. איך זה מסתדר, עם כך שלא שומעים התבטאויות מדיניות שלך?

שלי – אני נכנסתי לפוליטיקה עם סדר יום סוציאל-דמוקרטי תחילה. אני בעד אותו מתווה – גושי התיישבות, וגבולות 67'. ההתעסקות הבלעדית בסוגייה המדינית יוצרת תהליכים מסוכנים לחברה הישראלית ובסוף גם מרחיקים את חזון השלום ופוגעים במתווה המדיני – במקום שיש בו עוני, יש גם לאומנות וגזענות. במקום כזה לא יפרחו לעולם פרחי שלום, והאמירות שקודם נעשה שלום ואז נעסוק בחברה זה קשקוש. מפלגת העבודה היא לא מפלגת שמאל, היא שאבה את הכוח שלה מלהיות במרכז עם אחריות רבה למדינה. המפלגה חייבת לשאוב את הכוח שלה מהציבור הישראלי. מפלגות השלום שעסקו רק בשלום, איבדו את הלגיטימציה. אני לא עושה את מה שמקובל, אני עושה, את מה שאני מאמינה בו.

__________

ירון – שמעתי הרבה על סוציאל ומעט על דמוקרטיה. אמרת שאנחנו מווותרים על הריבונות לבעלי ההון, אבל במובן הדמוקרטי אמרת שתצביעו ואני אעשה את העבודה, זה אותה אמירה, זה ויתור על דמוקרטיה. אני הייתי רוצה לראות הרבה יותר דמוקרטיה והגדלת הכוח של הריבון, כרגע הדמוקרטיה היא עלה התאנה וזה לקחת מהעם את הכוח.

שלי – הדבר האחרון שאני אומרת הוא – תנו לי את הקול ואני אעשה את העבודה. זה המסר ההפוך למה שאני מנסה לומר. הצלחתי לייסד תשתית לשיתוף, לא היו לי קבלני קולות, לא עבדתי בשיטות ה"רגילות". אם היה מאבק נגד הפרטת הקרקעות, היו מאסות של אנשים במשרד שלי שסייעו לרכך את הגזירות, היה מטה ענק שעבד בכל הארץ. אני אומרת, שאם יש משהו, שלמדנו מהשנה האחרונה וזה משהו שאני מיישמת אותו, הוא שלכל אחד יש קול ולכל אחד יש כוח עצום ואינסופי, שמשתק את בעלי ההון עם הלוביסטים שלהם בכנסת. הכול באתר שלי, הכול גלוי. הפוליטיקה היא הכלי הכי משמעותי לשינוי השקפת עולם, יש המון דרכים אחרות כמו חינוך שזו דרך יותר סיזיפית, פעילות חברתית, לעשות את המינימום של לשלוח מייל לחבר כנסת או לשר. אי אפשר לעשות שינוי חברתי בלי לראות את המנקה, שמנקה את השירותים. זו בעיה של השמאל הרבה שנים, שהיו קשובים מאוד לבעיות בעזה, אבל פספסו את ההומלס, שהם דילגו מעליו ברחוב. בגלל זה אני אומרת כל הזמן "תתפקדו", כי כך תשלשו ותרבעו את הכוח שלכם. אדישות והימנעות מפוליטיקה זה מצב מסוכן, כי אז גורמים שליליים, הם מי שיהיו בעלי ההשפעה.

__________

עינת – למה לבחור בהסתדרות בראשות עופר עיני ולא מישהו מהעבודה?

שלי – אני עובדת במפלגה, שיש לה מוסדות דמוקרטיים. בבחירות האחרונות להסתדרות עלתה קריאה, שיש אנשים נוספים, שרוצים לרוץ לראשות ההסתדרות. עופר עיני הוא איש מפלגת העבודה והוא נבחר ברוב עצום בקרב אנשים רבים. לי יש דוקטורט על ההסתדרות וגם הייתי כתבת בהסתדרות, כי זו היתה מקפצה להיות כתבת פוליטית – אני רואה את כל התהליכים שלו ויש לו מגרעות לא מעטות. החשיבות של ההסתדרות היא אדירה, ביום שבו לא תהיה הסתדרות כל העובדים במשק יהיו עובדי קבלן בעבור 22ש"ח לשעה. ויש כוחות מאוד גדולים, שרוצים למוטט את העבודה המאורגנת. מבחינת בנימין נתניהו אם הוא יכול היה לעשות "פו" ולהעלים את ההסתדרות זה חלום חייו. היום קל יותר לגונן על ההסתדרות, כשאני הייתי כתבת כלכלית, היו אומרים לי, שרוצים להציל אותי מעצמי. כל פעם שהייתי בעד העבודה המאורגנת, שנים ראיתי איך ההסתדרות יורדת מכוחה ומנכסייה – היא התנהגה כמו תנועת מחאה. היום תחת עופר עיני סוף סוף יש לה כוח. אי אפשר רק לרחם על עובדי הקבלן ולשנוא את הועדים. אלה מאבקים שקשורים זה לזה. המטרה שלנו צריכה להיות לאגד את עובדי הקבלן תחת איגודים מקצועיים. היום אנחנו בנסיגה שבה עבודה מאורגנת היא כלל לא מובנת מאליה. המטרה שלנו צריכה להיות להביא את כל העובדים להתאגדות מקצועית.

 

__________

תמיר – לגבי השיוויון – זה נראה לי, הרבה יותר מסובך ממה שהצגת. גם התקציבים, גם ראש עיריית חיפה שהוא במפלגה שלך (שלי – הוא בקדימה), שהביא לסילוק של ערבים מחיפה.

שלי – תראה, יש גם גזענות. בגלל שאני סוציאל-דמוקרטית, שלא לומר סוציאליסטית, אני לא רוצה לדבר על הבעיה של מנעד הכסף והכוח. בכל מה שנוגע לציבור הערבי, מדובר לא רק בחלוקת משאבים, אלא גם בגזענות וגם בעובדה שמדובר במיעוט וזו מלחמה אחרת, שאני מנהלת באמונה גדולה מאוד. כנצר לניצולי שואה, גזענות זו מחלה ואני מתעבת גזענות. אני חברה בועדות למיצוב החברה הערבית בישראל והדרך עדיין מאוד מאוד ארוכה.

__________

יעל – שמעתי פה הרבה אמירות שפוליטיקה זה לבחור פעם בארבע שנים. קשה לי לשלוח מכתבים ומיילים ואני בעיקר במקום כזה של זלזול בי, שאני לא מבינה בפוליטיקה. לי מאוד חשוב, שמי שאבחר בו, ידע מה הצרכים שלי פה ויאפשר לי להשפיע על המדיניות ולא רק פעם בארבע שנים.

שלי – אין מצב בו, אני אענה לכל מייל, שאני מקבלת, כי אני מקבלת יותר מ-300 מיילים ביום. יש הבדלה בין כמה סוגים, זעקה לעזרה (שיש בעיה מיידית נענים מייד), אנשים שרוצים לדעת את דעתי בנושא מסויים, יופנו לפרק מהספר שלי. אי אפשר שכל העבודה שלי תהיה לענות לכל פנייה כי אז אני אהיה פוליטיקאית לא אפקטיבית. אני נפגשת עם הבוחרים שלי, בפגישות אישיות, את מוזמנת לקחת חלק ממטה המתנדבים, ויש המון המון מה לעשות.

__________

דורון – ביום שישי האחרון היה כנס, שעסק במודל הרווחה הסקנדינבי. מה שאני למדתי זה שמודל הרווחה שפועל שם, בניגוד לדעה הרווחת, לא רק שהוא לא פוגע בשוק, אלא הוא גם מעודד תחרותיות. הייתי רוצה לשמוע ממך, מה את מתכוונת לעשות בנושא הזה ובנושא ממשלה יותר גדולה ועלייה במסים?

שלי – אני מסכימה לחלוטין. קראתי על הכינוס, שהיה והערכים של המודל דומים לערכים שלי, ואני מסכימה עם המסקנה, שתחרותיות לא עומדת בניגוד לאחריות הממשלה ולשירות ציבורי משובח שמטפל באזרחיו. אני מאמינה במאזניים, שבצד אחד שוק חופשי, עם תגמול על יזמות ובצד השני מדינה שרק בבעלותה – שירותים חברתיים, צבא, משטרה, רגולציה על ההון ושינוי מדיניות המיסוי. מס הכנסה הוא דבר מופלא, מס פרוגרסיבי שבו אנשים מהמעמד הנמוך לא משלמים. מה זה מס לא צודק? מע"מ הוא מס לא צודק, כי אז אדם שלא משלם מס הכנסה משלם מסים למדינה. מדיניות המיסוי אצלנו התעוותה, מדיניות שאפילו הכלכלנים הבכירים מתנגדים לה. אפילו ה-OECD מתנגדים לה. בנוסף שינוי משמעותי בעולם העבודה, פיקוח על חוקי העבודה, זכות התארגנות לעובדים חלשים. שוק העבודה מכיל קבוצה עצומה של עובדים, שלא מקבלים שכר הולם ומיעוט שמקבלים שכר עתק.

חוק אחד שאני מנסה לחוקק הוא 'חוק אחריות מזמין השירותים' – אם מישהו מזמין שירותים כלשהם, יהיה אחראי לעובד גם אם הוא מועסק דרך קבלן. כמות התיקונים והתרופות היא רבה, אבל כל הגזירות הן מעשה ידי אדם, שניתן לשנות.

 

להרצאה המלאה של חברת הכנסת, שלי יחימוביץ' – לחצו כאן

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה