אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 05.04.2012

המירוץ הסוציאל-דמוקרטי של יחימוביץ'

"אם יש משהו שלמדנו מהשנה האחרונה וזה משהו שאני מיישמת אותו, הוא שלכל אחד יש קול ולכל אחד יש כוח עצום ואינסופי שמשתק את בעלי ההון עם הלוביסטים שלהם בכנסת".
עוד בנושאים:

חברת הכנסת, שלי יחימוביץ' הגיעה למכללה האקדמית תל חי והעניקה הרצאה, שנעה ללא הרף בין המדיני לחברתי והכלכלי וחוזר חלילה.

המחמאה החברתית

"אחת ה"מחמאות" שאומרים לי, היא שאני לא פוליטיקאית, ואז אני עונה שאני כן פוליטיקאית. לא כל החיים הייתי פוליטיקאית, הייתי עיתונאית, עסקתי בנושאים פוליטיים מדיניים וכלכלכליים והמסקנות ממסלול זה הביאו אותי לעיסוק בפוליטיקה. פוליטיקה מתוך השקפת עולם היא דבר מופלא. ללא הפוליטיקה היינו עדר פראים בו החזק היה חומס את החלש".

אקספוזיציה 

"כשהייתי עיתונאית צעירה בדרום, חלמתי, שאני רוצה, להיות כתבת לענייני מפלגות ובסוף כתבת לעניינים מדיניים והייתי על המסלול. הייתה לי קריירה עיתונאית מוצלחת וסלולה, ובעודי עוסקת באובססיה בתחום המדיני-בטחוני התחילו להפקח לי העיניים והתחלתי לראות שהשיח, שאנחנו מקיימים, צר כעולם נמלה –

כל הקיום הלאומי המוסרי שלנו מתמצה בשאלת שתי מדינות לשני עמים או ארץ ישראל השלמה?

העיסוק הזה מאד נוח למדינה, כי זה לא עיסוק יומיומי, לכן קל ללכד כלפיה את הציבור בצורה עדרית. ואז אין צורך לתת דין וחשבון על חיי היום-יום שלנו. אני חושבת שבחסות הדיון הצר הזה עברנו תהליכים מאוד-מאוד בעייתיים, ששינו את פני החברה לבלי היכר והיום אנחנו נמצאים בשלב טוב ואופטימי, שבו אנחנו מתחילים לגלגל בחזרה את האבן במעלה ההר. התחלתי לעשות הסבה מהתחום המדיני לתחום הכלכלי – אני מנסה להציע אלטרנטיבה לשלטון הקפיטליסטי המיליטנטי הפרוע, שמאפיין את רוב המפלגות בפוליטיקה הישראלית מימין ומשמאל".

למה לה פוליטיקה?

"פעם בארבע שנים אתם הולכים לקלפי ובוחרים את האנשים, שלדעתכם ראויים להנהיג אתכם וההנהגה שאתם בוחרים, היא זו שמנהיגה, לטוב ולרע. כדי שדמוקרטיה תתממש צריך מפלגות, צריך כנסת, ממשלה ומוסדות נוספים, לכן הפוליטיקה היא המכשיר הראשון בעיניי לשינוי סדר היום. העיקר שהאדם לא יהיה נעול בדל"ת אמותיו וטרוד בבעיות האישיות שלו. מתי פוליטיקה נהיית מגעילה? כשהמנוע האידיאולוגי לא קיים, כשיש שימוש בפוליטיקה לקידום מטרות אישיות והיא הכי מגעילה כשעושים בה שימוש כדי לעבור על החוק. אבל פוליטיקה לכשעצמה היא דבר מקסים".

על אזרחים וערכים

"האם אנחנו טורפים, או שיש לנו ערבות הדדית וסולידריות אחד כלפי השני? לעומת השנים האחרונות בהן בלטה התכנסות לתוך "העצמי", איך אני אצליח הכי הרבה, איפה דופקים אותי ונותנים למישהו אחר? היום הרבה אנשים, כבר לא רואים רק את עצמם, אלא מה קורה בקהילה ובמדינה, ויש יותר ויותר אנחנו, רצון לחזור לסולידריות, מעין תוכן ערכי חדש שעובר כחוט השני, שבא לידי ביטוי עוצמתי במחאה בקיץ האחרון. יש כמיהה לערכים והדבר הזה הוא חומר עבודה, שאם לפני עשר שנים אמרתי אותם, נחשבתי למשוגעת. יש פה תהליך, שהוא טוב מאוד לנו כאומה ולנו כבני אדם וכפרטים. תהליכים אלה הם ריאקציה לספרטניות ולאתוס הציוני ועכשיו יש חזרה לנורמליות, יש בהן משהו אופטימי".

והזרוע המחוקקת עוד נטויה 

"חוקקתי עד היום 39 חוקים, גם במושב החורף. מאז נהייתי יו"ר העבודה, חוקקתי שישה חוקים נוספים. אני לוקחת את מפלגת 'העבודה' לסדר יום סוציאל-דמוקרטי מובהק. אני מציעה אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית, כלפי הקפיטליזם החזירי שמתקיים היום, כדי להחזיר את החברה למינימום של שוויון, לאפשר חיים בכבוד לכל אדם במדינה, דרך מדיניות מיסוי אחרת, תשתית אחרת.

לפני כשמונה או עשר שנים התקבלה החלטה להפריט את ההוסטלים לטיפול בניצולי שואה נפגעי-נפש, מדינת ישראל החליטה, שהיא לא אחראית עוד לגורלם והיא מוציאה את הטיפול בהם למכרז ובו זוכה קבלן, שהביא את ההצעה הזולה ביותר. מרגע שהקבלן זוכה במכרז הוא רוצה לעשות כסף והוא עושה את זה על גבם של ניצולי השואה. הדבר הראשון שהוא עושה הוא לפטר את העובדים הקבועים ומקבל לעבודה עובדי קבלן. ואז צריך להמשיך לקצץ בהוצאות, לא מחליפים מצעים כל יום, מחברים אותם לקטטר במקום לקחת עובד, שילווה אותם לשירותים, מאכילים בזונדה כדי לחסוך בעובדים להאכלה, ולא הופכים אותם, כך שהם סובלים מפצעי לחץ. מדובר בניצול שואה שעבר את אחד הארועים הקשים ביותר בהסטוריה האנושית והוא מקבל יחס של עול כלכלי והדבר התחיל מהחלטה פוליטית!

הון Vs. שיוויון

"יש קבוצה חברתית של בעלי הון, שהם השליטים האמיתיים בחברה הישראלית. אל תחשבו, שאם יחייבו את החברות לפרסם את חמשת מקבלי השכר הגבוה זה יגרום להם להתבייש – כל מה שקרה זה שנוצרה תחרות. כל החברות האלה מוחזקות ברובן על ידי הציבור, אבל אין למחזיקים ברוב המניות יכולת שליטה. אחרי אלפיים שנות גלות בא העם היהודי ולקח אחריות על גורלו וכונן לעצמו מדינה בה הוא אחראי לגורלו, אני גורסת שתהליכי ההפרטה הם תהליכים פוסט-ציוניים כי אנחנו מוותרים על הכוח שלנו כריבון. הפרטת בתי-הכלא הוא פגיעה בכוח של המדינה ומהווה ויתור על הריבונות של המדינה. כל זה ועוד הוא מה שגרם לי להפוך לפוליטיקאית".

'תא אופק תל חי'

על הבאתה, של חברת הכנסת יחימוביץ', אחראים סטודנטים מ'תא אופק תל חי'. מדובר בתאים סטודנטיאליים בפריסה ארצית, בכל האוניברסיטאות ובמספר לא מבוטל של מכללות, אשר עיקר פועלם הוא עידוד מעורבות פוליטית וחברתית ברוח הסוציאל-דמוקרטיה. התא הפועל בתל חי, הנו תא בתחילת דרכו, השם לפניו כמטרה לבסס את תל חי כמכללה המקדמת מעורבות חברתית ופוליטית.

במסגרת ההרצאה, הפנו הסטודנטים שאלות נוקבות אל חברת הכנסת ומשנתה, ובניגוד לפוליטיקאים רבים, לא התחמקה יחימוביץ' וענתה על כל השאלות – להגיע ל-Q&A לחצו כאן.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה