אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 11.02.2013

הדר מוזס על: "שחר חדש" האקדמיה לאנשים מיוחדים ב"רננים"

במשך השנים פותחו תכניות שונות להקניית מיומנויות חיים והכשרה מקצועית ותכניות העשרה וחינוך שפותחו במיוחד, עם דגש על שימוש בספורט כאמצעי לחיזוק פיזי, להגברת העצמאות, תחושת הערך העצמי, ושיפור המיומנויות החברתיות.

"רננים" הוא בי"ס אזורי, בקרית שמונה, בו לומדים 120 ילדים בני 21-6 הסובלים מנכויות פיזיות ו/או שכליות מ-22 רשויות בגליל העליון וברמת הגולן, כולל ישובים ערבים ודרוזים.

הדר מוזס, סטודנטית שנה א' בחוג לחינוך במכללה האקדמית תל-חי ומלגאית ב'קרן דוד פרידמן', מספרת על חוויותיה באקדמיה של בית-ספר "רננים"

התלמידים מאופיינים בריבוי בעיות: למעלה מ-100 מגיעים ממשפחות מצוקה ורבים ממשפחות חד-הוריות או בעלות תפקוד לקוי. ב"רננים" שואפים להביא את התלמידים לעצמאות מירבית ולשילוב אופטימלי בקהילה. במשך השנים פותחו תכניות שונות להקניית מיומנויות חיים והכשרה מקצועית ותכניות העשרה וחינוך שפותחו במיוחד, עם דגש על שימוש בספורט כאמצעי לחיזוק פיזי, להגברת העצמאות, תחושת הערך העצמי, ושיפור המיומנויות החברתיות.

בתוך ביה"ס קיימת תכנית "שחר חדש" הפותחת הזדמנות להכשרה מקצועית המותאמת לאוכלוסיות מיוחדות. במסגרת התוכנית לומדים 12 מתלמידי בית הספר בני גיל 21-18 פעם בשבוע שתי מגמות: מלונאות וסיעוד.

התכנית בנויה מהקניית חומר עיוני ומעשי וסיורים בבתי מלון ובתים סיעודיים באזור הצפון, ומטרת התכנית היא להכשיר את בוגרי בית הספר לתפקידים שונים בענף המלונאות והסיעוד עפ"י הסטנדרטים המקובלים בארצנו. על-מנת שיוכלו להתקדם במקצועות הללו, עליהם להעשיר את הידע שלהם באנגלית – לפחות את הרמה הבסיסית.

ניתנה לי הזכות ללמד אותם אנגלית – המקצוע מאוד מעניין ומאתגר את התלמידים ומלמד אותי איך לנהוג עם קבוצות מיוחדות. השיעור מתנהל ברמה האישית של אותו ילד, מכיוון שהקבוצה שנבחרה ללימודים אלו הינה קבוצה מגוונת עם יכולות גבוהות, בינוניות ואף נמוכות. מדי יום שלישי נלמדים נושאים חדשים וימי חמישי מתגברים ומצמצמים פערים עם התלמידים שקשה להם יותר. עד כה לימדתי את כל האותיות, זיהוי אותיות ניקוד, כתיבת השם הפרטי והמשפחה.

השיעורים כוללים משחקים בלוח ובדפים, דוגמאות להיזכרות (B כמו בננה) ואף משפטים שמשתמשים ביום יום כמו: Good morning, Good night, Thank you, What time is it ועוד…

לתלמידים, שנבחרו להיות בקבוצה שלומדים מלונאות וסיעוד, אנו נותנים לחוות את ההרגשה של סטודנטים ואפילו את הלימודים האלה לא לומדים בבית הספר, אלא במתנ"ס 'תקוותינו' בקרית שמונה.

אני מרגישה סיפוק בעבודתי ומאוד מעריכה את כל מי שחשב על הפרויקט לקדם את הילדים עם המוגבלויות.

 

אהבתם? עשו Like שנדע.
יש לכם משהו להוסיף? תנו Comment שנשמע.

 

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה