אקטיביזם | מערכת חשיפה לצפון | 09.03.2014

קציני חינוך ועובדים סוציאליים מכלא חרמון עברו השתלמות מיוחדת בחממ"ה

35 סוהרים מכלא חרמון, החלו לאחרונה בתכנית השתלמות מיוחדות המועברת ע"י צוות חממ"ה מרכז התמיכה לסטודנטים לקויי למידה, במכללה האקדמית תל-חי. מטרת ההשתלמות ללמוד אודות תופעת הפרעת הקשב ולקויות הלמידה לטובת פתיחת מרכז תמיכה לאסירים עם ליקויי למידה והפרעת קשב בדומה למרכז הקיים כבר שנים רבות בתל-חי, חממ"ה בכלא חרמון.
עוד בנושאים:

ההחלטה על הקמת  מרכז חממ"ה  בכלא חרמון  לאסירים עם ליקויי למידה, נובעת מהנתון המחקרי  שגילה אחוז גבוה של אסירים  עם  ליקויי למידה והפרעת קשב בבתי הכלא. המחקר שבוצע ע"י ד"ר עמלה עינת וד"ר תומר עינת, מצא כי כ- 70% (!) מהאסירים בבתי הכלא הם עם ליקויי למידה והפרעת קשב .  בנוסף לכך, בבתי הכלא  בישראל קיימת תופעת הרדיציביזם – אחוז גבוה  של אסירים  משוחררים החוזרים לכלא , כבר בשנה הראשונה לשחרור, דבר המעיד  על  העובדה  שהאסירים המשוחררים מתקשים מאוד להשתלב בחברה הישראלית. מכאן, החשיבות הגבוהה לתמיכה ולהכשרה לאסירים המוגדרים כלקויי למידה והפרעת קשב בשיטות המותאמות להם.

לדברי מנהלת מרכז חממ"ה בתל-חי, יעל מלצר: "מזה שנים רבות אנו מודעים לאחוז הגבוה מאוד של האסירים עם ליקויי למידה, הנושא נדון בכנסים רבים בארץ ובחו"ל. נשיא המכללה  האקדמית פרופ' יונה חן פנה לשב"ס בהצעה לבנות תכנית  תמיכה לטיפול באסירים  עם ליקויי למידה, זאת לאור הניסיון הרב שצברנו בתל-חי בטיפול בסטודנטים  עם ליקויי למידה. ההצעה הועברה לענף חינוך והשכלה במחלקת חינוך טיפול ושיקום,  שקיבלו את  ההצעה בברכה וציינו שהגענו בעיתוי נכון.

יעל מלצר, מנהלת מרכז חממ"ה בתל-חי.

רכזת ארצית להשכלת אסירים, רב כלאי שרה ברקוביץ, מברכת על המהלך לפתיחת מרכז חממ"ה בכלא חרמון שיפעל עפ"י התיאוריה והמודלים של מרכז התמיכה במכללה האקדמית תל-חי בהתאמה לאסירים, לדבריה: "אנו מאמינים שהאבחון והטיפול באסירים עם הפרעות קשב ולקויות למידה הוא הבסיס לכל שאר התהליכים שעוברים האסירים במחלקות השונות בחרמון. אנחנו יודעים שעצם הלמידה של האסירים על התופעה של הפרעת הקשב, וההבנה איך הדבר השפיע על חייהם, מוביל אותם לתובנות חשובות.

האסירים נאלצים להתמודד עם קשיים שעולים וצפים מעברם, אולם בסופו של דבר הם מתחילים לעשות את השינוי הקוגניטיבי וההתנהגותי המצופה.האסירים זוכים לליווי צמוד ויחס אישי, הם לומדים עם מורה באופן פרטני, לומדים קורס עיוני על לקות הלמידה והפרעת הקשב ומלווים  על ידי עובדים  סוציאליים ואנשי מקצוע נוספים. הם מעבדים את התופעה, עוסקים בה ומקבלים כלים חשובים להתמודדות ולנהל אותה".

התכנית אשר נבנתה ע"י יעל מלצר פרופ' מולי להד, ד"ר ענת בן גל, אורלי ריטרמן, ואילנה רייטקופ ותופעל בשיתוף עם היחידה ללימודי שדה  חינוך ועבודה סוציאלית במכללה. בתוכנית מעורבים כמובן  הצוות המקצועי של השב"ס בכלל וכלא חרמון בפרט.הסטודנטים מהיחידות ללימודי שדה בחוגים חינוך, פסיכולוגיה ועבודה סוציאלית, יערכו אף הם את הפעילות עם האסירים, בקבוצות קטנות ובפעילות פרטנית בתוך בית הכלא.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה