אירועים | מערכת חשיפה לצפון | 19.09.2016

עשרות מפות ענק שהתגלו מספרות את סיפור המעברות, המפות נשמרות במעבדות המכללה האקדמית תל חי

עשרות מפות ענק שהתגלו במקרה, מקימות לתחייה את אחד הפרקים המושכחים בתולדות ישראל – המעברות בשנות החמישים. המפות נשמרות בשתי מעבדות סריקה ושימור במכללה האקדמית תל-חי. החוקרים בוחנים
עוד בנושאים:

עשרות מפות ענק שהתגלו במקרה, מקימות לתחייה את אחד הפרקים המושכחים בתולדות ישראל – המעברות בשנות החמישים. המפות נשמרות בשתי מעבדות סריקה ושימור במכללה האקדמית תל-חי.

החוקרים בוחנים את המפות בהתרגשות לא מוסתרת, ומנסים ללמוד באמצעותן על התהליכים שעברה מדינת ישראל בשנות החמישים והשישים, על אופן התמודדותה עם קליטת גלי העלייה העצומים.

"המפות האלה מספרות לנו את הסיפור ההיסטורי של 'מה היה', ומאפשרות לנו גם לעקוב אחרי השינויים שנעשו על פני הקרקע", מסביר ד"ר אלון מרגלית, מומחה למערכת החיסונית שמשמש כמנהל הספרייה האקדמית במכללה. "הן גם מאפשרות לנו להבין טוב יותר את השיקולים בכל מקום שבו הוחלט להקים מעברה, ואת המרכיבים שהיו בתוכה. אחרי שאנחנו מבינים דרך המפות את מה שהיה, אנחנו יכולים להבין טוב יותר את שאלת הלמה. מדוע, למשל, מעברה שהוקמה בצמח פורקה בשנה מסוימת, בשעה שמעברות אחרות כן נשארו.

ד"ר אמיר גולדשטיין, היסטוריון ודקאן הסטודנטים במכללה האקדמית תל-חי, מוצא במפות הללו שיקוף לתהליכי כור ההיתוך שעברה החברה הישראלית, וכיצד צמחה מבליל התרבויות שהגיעו לכאן להקים מדינה יהודית. "לצערנו, גם שישים שנה אחר כך המפות האלה משרטטות את הפערים במדינת ישראל. המשפחות האלו בחרו לעלות לארץ ולעזוב את מרוקו או עיראק לטובת ירושלים, ולפני שהבינו מה קורה הן נשלחו לנסיעה ארוכה, להתיישב בקצווי ארץ. המדינה עשתה הרבה דברים יפים מאוד, והדור השני והשלישי למעברות הגיע להישגים מרשימים, אבל עד היום לא הושלם כאן תהליך שוויוני אמיתי. גם שכונות הקבע שהוקמו במקום חלק גדול מהמעברות הפכו למוקדים של חוסר שוויון".

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

4 תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה