לימודים | מערכת חשיפה לצפון | 05.03.2012

תוכנית לימודים חדשה למתן טיפול פסיכו-סוציאלי ראשוני לנפגעי חרדה

התוכנית מיועדת לאנשי מקצועות הרווחה, החינוך, הבריאות הביטחון והצלה המעוניינים לקבל כלים לעזרה ראשונה נפשית תוך שימוש במודלים וכלים לסיוע מיידי ברמת הפרט, המשפחה והקבוצה, ולסייע למנהל אירוע אסון.
עוד בנושאים:

כוחות ההצלה הם הראשונים להגיע אל זירת אסון, לטפל בנפגעים, אולם בזירת האירוע, קטן כגדול, כמעט ותמיד ישנם נפגעי חרדה, הזקוקים גם הם לטיפול, על-מנת לשוב לתפקוד תקין ככל האפשר. במכללה האקדמית תל-חי, זיהו את הצורך בהכשרת אנשי כוחות ההצלה, וכן אנשים ללא כל ידע טיפולי קודם, למתן טיפול באותם נפגעי החרדה.

אסונות ומשברים בקנה מידה שונים חלקם מידי אדם וחלקם מעשה הטבע, הינם חלק מהמציאות היומיומית בה אנו חיים. הצורך בהתערבויות ראשוניות ומיידיות במצבי חירום מקבל בשנים האחרונות הכרה ארצית ובינלאומית נרחבת.

על רקע ההכרה בצורך המתמשך באנשי מקצוע מהשורה הראשונה המסוגלים לבצע התערבויות יעילות ומקצועיות במצבי חרום, ועל רקע המחסור באנשי מקצוע אלה, החליטה המכללה האקדמית תל-חי לפתוח את תכנית ההסמכה הראשונה בארץ להתערבויות במצבי חירום ואסון.

מדובר בתוכנית ייחודית בישראל ובלעדית למכללה האקדמית תל-חי, שפותחה ע"י ד"ר משה פרחי, חבר סגל החוג לעבודה סוציאלית ומומחה בתחום התערבויות פסיכו-סוציאליות ראשוניות ומתקדמות במצבי טראומה חירום ואסון, ובייעוצו האקדמי של פרופ' מולי להד. התוכנית מיועדת לאנשי מקצועות הרווחה, החינוך, הבריאות הביטחון והצלה המעוניינים לקבל כלים לעזרה ראשונה נפשית תוך שימוש במודלים וכלים לסיוע מיידי ברמת הפרט, המשפחה והקבוצה, ולסייע למנהל אירוע אסון.

כדי להבין את חשיבותה של תוכנית הלימודים הזו, ראשית, צריך להבין מה קורה לאדם הנקרא 'נפגע חרדה' – נפגע החרדה (או נפגע הלם), הוא אדם אשר חווה אירוע טראומטי (תאונת דרכים, מלחמה, פיגוע), בו מערכת מנגנון ההתמודדות שלו קרסה אל מול חוסר האונים והבעתה הגלומים בסיטואציה. כמעט ומייד מוצף הנפגע בפסימיות קיצונית וחוסר יכולת התמודדות אפקטיבית עם המצב, אליו הוא נקלע. בהמשך, זרועותיה הארוכות של הטראומה יגיעו, אל כל תחום בחייו של הנפגע, ויתנו את אותותיהן במגבלות תפקודיות חריפות.

לפיכך, מתוך הבנת מצבם של נפגעי החרדה, חולקה תוכנית הלימודים, כאמור, לשלושה חלקים :

שלב א'
– מיועד לציבור הרחב (כלומר, אנשים בלי הסמכה קודמת) ומסמיך את האנשים לפעול כבר בשלב האסון עצמו. בשלב זה בעצם מועברים כל הפרוטוקולים הבסיסיים, בהם ניתנים הסברים, כיצד להביא את הנפגע למצב בו הוא שב לתקשר וכן להשיב לו את תחושת המסוגלות, שאיבד.

שלבים ב' ו-ג' – מיועדים לאנשים המחזיקים בהכשרה רפואית וברקע טיפולי בלבד, כמו עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, יועצים חינוכיים, אנשי בריאות, מטפלים בהבעה ויצירה וכו'. שלבים אלו ממוקדי הגשת טיפול רפואי, אותו מגישים בחדרי המיון ובמרכזים לנפגעי חרדה.

מדובר, ללא ספק, בתכנית לימודים שיכולת התמורה שלה חזרה לקהילת הגליל והגולן, תעזור להמון אנשים להתמודד בשעת מצוקה גדולה, וכמובן, תאפשר לאנשי כוחות ההצלה השונים, לעשות את עבודתם בצורה טובה יותר ובעיקר, עם רגישות הרבה יותר גבוהה למצבם של נפגעי החרדה.

 

בראיון לתכניתה של קרן אקרמן ב'רדיו צפון', סיפר, ד"ר משה פרחי, על פתיחת תוכנית הלימודים החדשה.

מערכת חשיפה לצפון

מערכת חשיפה לצפון

בלוג 'חשיפה לצפון' כאן כדי לעדכן אתכם בכל הידיעות, האירועים וההתרחשויות במכללה האקדמית תל-חי וסביבתה. העיקר שלא תאבדו את הצפון.

תגובות בבלוג חשיפה לצפון

הוסף תגובה בבלוג חשיפה לצפון

יש לרשום שם מלא

יש לרשום כתובת אימייל תקינה

יש לרשום תגובה